بک لینک چیست؟ و چگونه لینک سازی کنیم

بک لینک ها به عنوان لینک های خروجی سایت شناخته می‌شوند که ترافیک زیادی را به سایت جذب کرده و رتبه دامنه سایت را افزایش می‌دهند. اگر بخواهیم تعریف ساده‌تری از Backlink داشته باشیم، میتوانیم بگوییم که بک لینک در اصل لینکی است که یک وبسایت به سایت دیگری داده است، بطور مثال: شما یک لینکی از سایت دیجی کالا به سایت خود ایجاد می‌کنید، و یا با استفاده از رپورتاژ از یکی از سایت های معتبر لینک می‌گیرید.

بک لینک ها به عنوان یک معیار ارزیابی توسط موتورهای جستجو و منبع ارتباط و اعتبار سایت شناخته می‌شوند، بنابراین اگر سایتی Backlink نداشته باشد رتبه دامنه آن به آسانی بالا نمی‌رود و طول می‌کشد تا رتبه دامنه سایت بالا رود.

موضوعاتی که قرار است در این مقاله بخوانید.

  • چرا بک لینک مهم است؟
  • چه نوع بک لینک هایی وجود دارد؟
  • چگونه میتوانیم بک لینک بگیریم؟
  • چگونه بک لینک انبوه بسازیم؟

چرا بک لینک اهمیت دارد؟

بک لینک ها، همان لینک هایی هستند که در وبسایت های دیگر ایجاد می‌کنیم که موارد استفاده زیادی دارند.

بک لینک ها عامل اصلی تعیین رتبه سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو هستند. اگر سایت های معتبر را بررسی کرده باشید، متوجه می‌شوید که سایت هایی که تعداد زیادی Backlink دارند، رتبه بالایی دارند، البته نباید فراموش کنید که افزایش رتبه دامنه سایت، فقط با Backlink انجام نمی‌شود، اما یکی از مهمترین عوامل سئوی سایت Backlink  است. ربات های گوگل به حدی هوشمند شده اند که حتی ظریف‌ترین نکات سئو را بررسی می‌کنند، در جدیدترین آپدیت ربات های گوگل، نحوه تشخیص لینک های اسپم با لینک های سالم بیان شده است، بر اساس گزارشی که گوگل در سال 2023 منتشر کرد، از Backlink به عنوان مهمترین عامل سئو پس از تولید محتوا یاد شده است.

در زیر به دو موضوع اساسی در مورد اهمیت بک لینک ها در افزایش رتبه دامنه سایت اشاره کرده ایم.

1- افزایش ترافیک وبسایت

یکی از مهم‌ترین مزیت هایی که بک لینک گرفتن دارد، هدایت حجم عظیمی از ترافیک گوگل به وبسایت شماست. اگر شما می‌خواهید سایت شما بازدید زیادی داشته باشد، بک لینک گرفتن یکی از بهترین گزینه ها برای وبسایت شماست. شاید فکر کنید که چگونه بک لینک گرفتن باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود؟ وقتی شما لینکی را در بخش کامنت های یک سایت درج می‌کنید یا رپورتاژی در آن سایت درج می‌کنید، بازدیدکنندگان سایت مورد نظر لینک سایت شما را نیز مشاهده می‌کنند و این شانس افزایش تعداد کلیک های سایت شما را بالا می‌برد.

بک لینک گرفتن از سایت های معتبر به گوگل این مفهوم را می رساند که سایت معتبر مورد نظر به سایت شما ارزش قائل است و با سایت شما ارتباط دارد، یعنی با درج Backlink شما در سایت خود، شما را مورد تایید خود قرار داده است، بنابراین ربات های جستجوگر گوگل به دامنه سایت شما رتبه بیشتری می‌دهند.

شما می‌توانید از بک لینک برای توسعه روابط خود با وبسایت های دیگر  استفاده کنید، یعنی شما به سایت آنها Backlink بدهید و متقابلاً آنها به سایت شما Backlink  بدهند، با این کار سایت شما بطور اصولی سئو می‌شود و رتبه دامنه سایت شما بالا می‌رود.

2- ایجاد سرنخ و فروش

از بک لینک ها به راحتی می‌توانید برای ایجاد سرنخ و فروش استفاده کنید؟ خب سرنخ چیست؟ سرنخ به این مفهوم است که شما یک لینکی از سایت خود را در سایت های دیگر منتشر می‌کنید، و یا در رپورتاژی که در سایت های دیگر درج می‌کنید، لینکی گذاشته اید که مخاطبان با کلیک بر روی آن لینک وارد صفحه اصلی سایت شما می‌شوند و از صفحه اصلی سایت شما به صفحه محصولات هدایت می‌شوند و در نهایت اقدام به خرید محصولات شما می‌کنند. این لینک را سرنخ می‌گویند، سرنخی برای خرید محصول شما که در سایت دیگری ایجاد شده.

در عین حال، هنگامی که یک وبسایت به سایت های دیگری که اطلاعات درست و مفیدی ارائه می‎‌دهند، پیوند می‌دهد(لینک ایجاد می‌کند)، می‌تواند به کاربران خود کمک کند تا اطلاعات مورد نیاز خود را به راحتی پیدا کنند.

برای مطالعه مقاله دیجیتال مارکتینگ کلیک کنید

چه نوع بک لینک های وجود دارد؟

بک لینک ها انواع زیادی دارند. از جمله مهمترین انواع بک لینک: بک لینک های سالم، اسپم، دوفالو، نوفالو، طبیعی، مصنوعی هستند.

بک لینک های سالم، لینک هایی هستند که از سایت های معتبر و با کیفیت به سایت شما ارجاع داده می‌شوند، این Backlink  ها به دلیل اینکه از دامنه های با اعتباری ایجاد می‌شوند، تأثیر مثبتی بر رتبه سایت شما دارد. شما میتوانید بک لینک های سالم را بصورت طبیعی ایجاد کنید که هم رتبه سایت شما نزد موتورهای جستجوی گوگل بالا برود و هم ترافیک واقعی به سایت خود ایجاد کنید.

بک لینک های اسپم (Spam Backlinks) ، نوعی از لینک هایی هستند که از سایت هایی با دامنه های پایین و ضعیف ایجاد می‌شوند. در واقع این سایت ها رتبه دامنه بسیار پایینی دارند اما رتبه اسپم(رتبه منفی) سایت آنها بسیار بالا است، بنابراین، لینک گرفتن از این نوع سایت ها بی ارزش شناخته می‌شود و به دلیل اینکه سایت مورد نظر دارای رتبه منفی بالایی است، رتبه منفی سایت شما نیز افزایش می‌یابد، به این دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم هرگز از سایت هایی با اسپم بالا بک لینک نگیرید!

لینک های طبیعی زمانی ایجاد می‌شوند که وبسایت دیگری، به این دلیل به سایت شما لینک میدهد که شما محتوای ارزشمند و آموزنده ای دارید، این بک لینک ها بسیار مطلوب و ارزشمند هستند، در واقع این نوع بک لینک ها توسط موتورهای جستجو به عنوان نشانه ای از اعتماد و اقتدار تلقی می‌شوند.

Backlink های مصنوعی که توسط بازاریابان و مالکان سایت ها برای بالابردن رتبه سایت ساخته می‌شوند، یکی از انواع بک لینک هایی هستند که مانند Backlink  های سالم، در افزایش رتبه دامنه سایت شما تأثیر زیادی دارند. این لینک ها را میتوان از طریق تاکتیک های مانند تبادل لینک با سایت های دیگر، لینک های پولی و تاکتیک های دیگری مانند ارسال نظرات و کامنت ها ایجاد کرد. البته فراموش نکنید که این نوع Backlink ها زمانی میتوانند مفید واقع شوند که شما حرفه ای باشید. در صورتیکه شما سئوکار  حرفه ای نباشید، با ایجاد این‌چنین بک لینک ها به رتبه دامنه سایت خود ضرر خواهید زد! پس مراقب سئوی سایت خود باشید.

Backlink های دوفالو و نوفالو تفاوت زیادی باهم ندارند و تنها تفاوتی که دارند این است که بک لینک های دوفالو ارزش بیشتری نسبت به نوفالو ها دارند، زیرا پیوند های دوفالو ارزش و اعتبار سایت پیوند دهنده را به سایت پیوند گیرنده منتقل می‌کنند، اما Backlink های نوفالو این تأثیر را ایجاد نمی‌کنند، آنها فقط یک ارتباط ایجاد می‌کنند. البته فراموش نکنید که شما باید در Backlink گرفتن اعتدال را رعایت کنید، یعنی هم Backlink دوفالو داشته باشید و هم لینک نوفالو تا ربات های گوگل سایت شما را به عنوان یک سایت اسپم نشناسند.

در صورتیکه تمام Backlink های سایت شما دوفالو باشند و یا نوفالو باشند، گوگل سایت شما را به عنوان یک سایتی می‌شناسد که به دنبال سئوی غیراصولی است و به سایت شما رتبه منفی می‌دهد، بنابراین حداقل باید 15% از لینک های سایت شما نوفالو باشند.

بک لینک های رایگان از نوع بهترین بک لینک ها هستند، البته انواع بک لینک هایی را که در بالا متذکر شدیم، همه به دو دسته تقسیم میشوند، پولی و رایگان، اما بهترین نوع بک لینک ها، لینک های رایگان هستند، ما به شما پیشنهاد میکنیم تا میتوانید Backlink های رایگان برای سایت خود ایجاد کنید و بک لینک پولی نخرید!

Backlink های پولی، لینک هایی هستند که در ازای پول ایجاد می‌شوند. البته ما بر اساس اصول و قوانین سئوی گوگل به شما هرگز پیشنهاد خرید Backlink را نمی‌دهیم، اما یک سری از سایت ها هستند که با ایجاد فارم لینک (مزرعه لینک)و یا تکنیک های دیگر لینک سازی می‌کنند و با پرداخت پول لینک های خود را در سایت های مورد نظر منتشر می‌کنند.

برای مطالعه مقاله “سئو چیست” کلیک کنید

چگونه میتوانیم بک لینک بگیریم؟

بک لینک گرفتن یکی از پروسه های طولانی سئو است که نیاز به زمان و تلاش زیادی دارد. اینکه چگونه میتوانید Backlink بگیرید، روشهایی دارد . ما در این مقاله به شما روشهای بک لینک گرفتن را آموزش خواهیم داد، متن را به دقت بخوانید و نکات مهم را یادداشت کنید،

موثرترین راه برای دریافت بک لینک رایگان و با کیفیت، ایجاد محتوای خوب است، وقتی شما محتوای ارزشمند و آموزنده ای ایجاد می‌کنید، بسیاری از افراد از طریق وبسایت های دیگر به سایت شما پیوند می‌دهند که این میتواند به صورت پست های وبلاگی، ویدیو و یا انواع دیگر محتوا باشد. بطور مثال: شما متنی در مورد ورزش می‌نویسید و در لابلای متن، به چند کلمه کلیدی اصلی لینک می‌دهید که هنگام تایید شدن مقاله مورد نظر توسط گوگل، لینک های شما نیز تایید می‌شوند.

دومین راهی که برای ایجاد Backlink در این مقاله ذکر کرده ایم، وبلاگ نویسی است که در آن شما میتوانید در سایت های دیگر در مورد صنعت و کسب و کار خود محتوا بنویسید، در این متنی که شما می‌نویسید نیز دو یا سه تا لینک ایجاد می‌کنید و در مقابل به وب سایت منتشر کننده پول پرداخت می‌کنید،  این روند را رپورتاژ گرفتن می‌گویند در عین حال این یکی از بهترین روش های بک لینک گرفتن اصولی است.

شما میتوانید با به اشتراک گذاری محتوای خود در رسانه های اجتماعی بک لینک دریافت کنید، به ویژه در سایت هایی چون لینکدین که اعتبار بالایی دارند پیوند سایت خود را به اشتراک بگذارید،  دوماً هنگامی که مردم محتوای شما را در رسانه های اجتماعی می‌بینند، وبسایت شما را به عنوان یک سایت قابل اعتماد می‌شناسند و وارد سایت شما می‌شوند.

پاسخ به سوالات در انجمن ها و سایت های پرسش و پاسخی مانند Quora میتواند به شما در دریافت بک لینک کمک کند، زیرا همزمان با این که به سوالات پاسخ می‌دهید، میتوانید پیوند وبسایت خود را در پاسخ قرار بدهید. به بیان ساده‌تر هر پستی که در سایت های دیگر مشاهده می‌کنید، شامل جدول کامنت میباشد. در پایین کادر کامنت، کادر وبسایت نیز قرار دارد که شما میتوانید لینک سایت خود را در آن قرار بدهید و منتشر کنید. این یکی از ساده ترین روش های بک لینک گرفتن در پست های وبلاگی است.

نکته مهم و قابل توجه این است که به یاد داشته باشید که دریافت Backlink رایگان یک استراتژی بلند مدت است و برای دیدن نتایج به زمان و تلاش نیاز دارد. روی ایجاد محتوای با کیفیت بالا تمرکز کنید چون این کار برای مخاطبان شما ارزش ایجاد می‌کند و محتوای خود را از طریق کانال های مختلف تبلیغ کنید تا بیشتر دیده شوید و شانس خود را برای دریافت Backlink افزایش دهید.

چگونه بک لینک انبوه بسازیم؟

این سوالی است که بسیاری از سئو کاران مبتدی و بسیاری از محتوا نویسان می‌پرسند. ساخت Backlink انبوه از راه های غیر قانونی لینک سازی است و به سایت شما آسیب میزند اما خرید Backlink انبوه یکی از راه های ایجاد بک لینک انبوه است.

خرید بک لینک موقتاً میتواند برای سایت شما موثر باشد اما این گزینه مناسبی برای سئوی طولانی مدت نیست، زیرا اصل سئوی گوگل بر این است که شما Backlink ها را بصورت اصولی ایجاد کنید، چون Backlink های پولی اکثرا بصورت فارم لینک و بصورت یکجایی ایجاد می‌شوند، و گوگل به راحتی تشخیص می دهد که شما فارم لینک ایجاد میکنید و یا لینک خریداری میکنید، بنابراین سایت شما را پنالتی می‌کند، در نتیجه این گزینه برای افرادی که سئوی حرفه ای بلد نیستند، پیشنهاد نمی‌شود.

اما اگر می‌‎خواهید از تأثیر Backlink های پولی بر افزایش رتبه سایت خود بدانید، باید در پاسخ به شما بگویم که بک های پولی را فقط افراد حرفه‌ای میتوانند ایجاد کنند که در برخی از موارد تأثیر بسیار بالایی بر افزایش دامنه سایت دارد، البته گاهی وقت ها ممکن است بک لینک های پولی هم تأثیر خاصی ایجاد نکند، این بستگی به قدرت دامنه و عمر سایت شما هم دارد. اگر سایت شما حد اقل یک یا دوسال عمر داشته باشد و سئوی اصولی شده باشد، Backlink های پولی تأثیر بالایی بر افزایش رتبه دامنه سایت شما دارند.

بک لینک گرفتن یک روند اساسی و مهم است، یکی از نکات مهم این است که بدانید از کدام سایت ها Backlink بگیرید. زیرا Backlink گرفتن از سایت های اسپم به رتبه سایت شما صدمه می‌زند.

به دنبال وب‌سایت‌هایی در صنعت خود باشید که معتبر هستند و دارای اعتبار دامنه (Domain Authority) یا اعتبار صفحه (Page Authority) هستند. این سایت‌ها معمولا با سایت شما مرتبط هستند، بنابراین تأثیر آنها در رشد دامنه شما زیاد است. بطور مثال اگر سایت شما سایت روانشناسی است، شما از سایت هایی بک لینک بگیرید که در مورد روانشناسی باشند، زیرا وقتی ربات های گوگل سایت شما را(Crawl) بررسی می‌کنند، متوجه ارتباط شما با سایت های دیگر می‌شوند و رتبه سایت شما را بالا می‌برند.

سایت های خبری بزرگ دارای Domain Authority و Page Authority بالایی هستند و می‌توانند Backlink های ارزشمندی ارائه دهند. به دنبال فرصت هایی برای مشارکت در مقالات یا ارائه نظرات تخصصی در مورد موضوعات مرتبط با جایگاه خود باشید. بیشتر سایت های خبری دارای رتبه بالایی هستند و اعتبار صفحات آنها بالا است، بنابراین یکی از  بهترین گزینه ها برای بک لینک گرفتن سایت های خبری می‌باشند.

Backlink ها از وب سایت های دولتی یا آموزشی به دلیل اعتبار و قابل اعتماد بودن، مورد توجه موتورهای جستجو قرار می‌گیرند، اگر توجه کرده باشید سایت هایی که در آخر دامنه خود gov دارند، از اعتبار بالایی برخوردار هستند، بنابراین بک لینک گرفتن از این سایت ها بهرین گزینه است، زیرا اعتبار و رتبه دامنه سایت شما افزایش یافته و ربات های گوگل سایت شما را در نتایج بالا قرار می‌دهند.

لیست وبلاگ هایی که میتوانید بک لینک رایگان بسازید

 

لیست وبلاگ های دانشگاهی خارجی

وبلاگ دانشگاه هاروارد (www.harvard.edu)

وبلاگ دانشگاه استنفورد (www.stanford.edu)

وبلاگ دانشگاه MIT (www.mit.edu)

وبلاگ دانشگاه دید (www.yale.edu)

وبلاگ دانشگاه پرینستون (www.princeton.edu)

وبلاگ دانشگاه کالیفرنیا برکلی (www.berkeley.edu)

وبلاگ دانشگاه کمبریج (www.cam.ac.uk)

وبلاگ دانشگاه شیکاگو (www.uchicago.edu)

وبلاگ دانشگاه پنسیلوانیا (www.upenn.edu)

وبلاگ دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس (www.ucla.edu)

در نهایت، ما به شما پیشنهاد میکنیم که برای استفاده از Backlink و مزایای آن در رشد دامنه سایت خود، ابتدا اطلاعات خود را در مورد Backlink ، نحوه بک لینک گرفتن و انواع بک لینک کامل کنید، تا بتوانید به شکل درست و اصولی صفحات وب خود را سئو کنید. امیدواریم از این مقاله راه های مختلف بک لینگ گرفتن و اطلاعات مورد نیاز را یادگرفته باشید.

موفق باشید!

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین

از آخرین اطلاعات مهم باخبر شوید

عضویت در خبرنامه

بدون هرزنامه، اطلاعیه ها فقط در مورد محصولات و اخبار جدید،
در مسیر...

پست های مرتبط