اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ و چگونه اینفلوئنسر شویم

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی از بازاریابی شبکه های اجتماعی است که امروزه به عنوان بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ در دنیای مجازی از آن یاد میشود، خب اینفلوئنسر چیست؟ شاید شما هم توجه کرده باشید که افراد مشهوری که دارای فالووری های زیادی هستند، در شبکه های اجتماعی چون فیسبوک، اینستاگرام و یوتیوب تبلیغات شرکت های مختلف را انجام میدهند، به این کار اینفلوئنسر مارکتینگ گفته میشود.

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر شخصی است که از طریق حضور در رسانه اجتماعی بر نظرات، رفتارها و تصمیمات مخاطبان خود تأثیر میگذارد که معمولاً در شبکه هایی مانند اینستاگرام، تیک تاک، یوتیوب و یا توییتر فعالیت میکنند. از آنجاییکه اینفلوئنسر ها افراد پر طرفداری هستند، شرکت ها، افراد و کسب و کارهای مختلف تبلیغات محصولات و خدمات خود را به آنها میسپارند تا آنها در صفحات شخصی خود به شکل پست و استوری به اشتراک بگذارند.

انواع اینفلوئنسر ها

اینفلوئنسر مارکتینگ هم با توجه به شخصیت اجتماعی اینفلوئنسر و تعداد فالووری که اینفلوئنسرها دارند، 5 نوع مختلف دارد. در زیر به معرفی هر 5 نوع اینفلوئنسر می پردازیم.

  • مگا اینفلوئنسرها
  • ماکرو اینفلوئنسر ها
  • اینفلوئنسر های سطح متوسط
  • میکرو اینفلوئنسرها
  • نانو اینفلوئنسر ها

مگا اینفلوئنسرها

مگا اینفلوئنسرها افرادی هستند که بیش از یک میلیون فالوور دارند ، آنها شهرت زیادی دارند و به عنوان افراد مشهور یا چهره های عمومی شناخته شده اند.

مگا اینفلوئنسر ها به دلیل شهرت بالایی که دارند، برای انجام تبلیغات محصولات و خدمات، هزینه های زیادی دریافت میکنند. بطور مثال یکی از اینفلوئنسر های مشهور ایرانی-هلندی نگین میرصالحی است که فشن بلاگر مشهور است و با برندهای مطرح مد کار میکند و در شبکه های اجتماعی فعالیت دارد.

اگر شما میخواهید کسب و کار بزرگی راه اندازی کنید و بازدهی بالایی از تبلیغات محصولات خود دریافت کنید، با بلاگر های مشهور و اینفلوئنسر های مطرح میتوانید این کار را انجام بدهید.

ماکرو اینفلوئنسرها

ماکرو اینفلونسر ها به افرادی گفته میشود که بین 500 هزار تا 1 میلیون فالوور دارند، ماکرو اینفلوئنسر ها مانند مگا اینفلوئنسرها نقش مهمی از اینفلونسر مارکتینگ دارند، این اینفلوئنسرها هم از شهرت بالایی در رسانه های اجتماعی برخوردارند، آنها برای تبلیغات محصولات، خدمات و برندها از صفحات رسمی مجازی خود استفاده میکنند و برای انجام تبلیغات برندها پول زیادی دریافت میکنند.

اینفلوئنسر های سطح متوسط

اینفلونسر های سطح متوسط به افراد مشهوری گفته میشود که بین 50 هزار تا 500 هزار فالوور دارند که معمولاً افرادی چون: وبلاگ نویسان، اینستاگرامرها، تیک تاکر ها و تولیدکنندگان محتوای مشهوری هستند که به عنوان متخصص در زمینه خاصی فعالیت میکنند.

برندها و کسب و کارها برای اینکه تبلیغات دائمی، قوی و به صرفه ای داشته باشند، با اینفلوئنسرهای سطح متوسط شراکت های مالی و تجاری انجام میدهند تا بازدهی بالایی از تبلیغات محصولات و خدمات خود دریافت کنند.

میکرو اینفلوئنسرها

میکرو اینفلوئنسرها افرادی هستند که از 10 هزار تا 50 هزار فالوور دارند. میکرو اینفلوئنسر ها برای برندها و مشاغلی که به دنبال تبلیغات مقرون به صرفه  و معرفی برند خود هستند، بهترین گزینه هستند زیرا میکرو اینفلوئنسر ها نسبت به ماکرو اینفلوئنسر ها پول کمتری دریافت میکنند، این برای کسب و کارهای کوچکی که تازه شروع به فعالیت کرده باشند، گزینه مناسبی است.

نانو اینفلوئنسرها

اینفلوئینسر های نانو از 1000 تا 10 هزار فالوور دارند که به طور فزاینده ای توسط برندها برای کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده میشوند و نکته جالب اینجاست که نانو اینفلوئنسر ها با 8.8% بالاترین نرخ تعامل را بین همه انواع انفلوئنسرها دارند. برخی از نانو اینفلوئنسرها ممکن است حتی از برند ها پولی دریافت نکنند، چون نانو اینفلونسرها به دنبال شهرت بیشتر و جذب فالوورهای بیشتر هستند و تمامیل دارند با برندهای مختلف مشارکت کنند.

یک اینفلوئنسر چه کاری انجام میدهد

نقش اینفلوئنسر ها در بازاریابی، افزایش فروش یا جذب فالوور ها بسیار برجسته است. اینفلوئنسر های به عنوان یک تولید کننده محتوا میتوانند محتوای جذابی تهیه کنند، آنها در مورد یک موضوع خاصی چون، سفر، فناوری، لایف استایل و… محتوا تولید کرده و در صفحه خود به اشتراک میگذارند، البته محتوایی که یک اینفلوئنسر ایجاد میکند تأثیر بسیار زیادی بر مخاطبانش دارد، به این دلیل وقتی یک اینفلوئنسر محتوایی در مورد محصول خاصی تهیه میکند، به زودی مشتریان محصول مورد نظر افزایش پیدا میکند و افراد زیادی مایل به خرید محصول میشوند.

یکی از وظایف مهم دیگری که اینفلوئنسر ها به عهده دارند، ایجاد محتوای ویدیویی است که در یوتیوب و اینتستاگرام به اشتراک میگذارند، شاید فکر کنید که ویدیو گذاشتن در یوتیوب و اینستاگرام خیلی ساده است و همه میتوانید این کار را انجام دهند، اما اگر شما یک اینفلوئنسر نباشید و با اصول اینفلوئنسر مارکتینگ آشنا نباشید، ویدیو شما تأثیر آنچنانی ندارد از آنجایی که به این علم آگاهی ندارید، اینفلوئنسرها با قوانین بازاریابی و تولید محتوا آشنایی دارند، محتوای جذاب ایجاد کرده و دارای فالوور های زیادی هستند که به شدت علاقمند تماشای ویدیوها و محتوای آنها هستند.

اینفلوئنسر ها  سفیر برند هستند که اغلب از طریق پست های شبکه های اجتماعی و صفحات شخصی خود به تبلیغ برند مورد نظر میپردازند و در مقابل دستمزد دریافت میکنند.

مزیت های اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان یکی از بهترین منابع کسب درآمد، مزایای زیادی به همراه دارد. در زیر برخی از مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ را بررسی کرده ایم.

بازگشت سرمایه زیاد

بر اساس برآوردهای سازمان های اقتصادی و اطلاعات بازاریابان مشهور جهان، نرخ بازگشت سرمایه اینفلوئنسر مارکتینگ 5 برابر است، یعنی اگر شما یک میلیون تومان سرمایه گذاری کنید، 5 میلیون تومان بازگشت سرمایه خواهید داشت که این رقم قابل توجهی برای سرمایه گذاری در بخش دیجیتال مارکتینگ است.

اینفلوئنسرها به شما کمک میکنند پول خود را پس انداز کنید

یکی از مزیت های اینفلوئنسر مارکتینگ این است که وقتی شما محصولات و خدمات خود را از طریق اینفلوئنسرها تبلیغات میکنید، دیگر نیازیبه پرداخت پول اضافی برای تبیلغات ندارید، زیرا بودجه کمپین شما بهینه شده و بازدهی شما را افزایش میدهد، این پس انداز پول زمانی بهتر عمل میکند که شما با میکرو اینفلوئنسرها همکاری داشته باشید، چون میکرو اینفلوئنسرها پول زیادی دریافت نمی کنند اما تبلیغات گسترده ای انجام میدهند.

اینفلوئنسر ها بیشتر قابل اعتماد هستند

از آنجایی که توصیه های اینفلوئنسر مارکتر ها مهم و تأثیرگذار است، هزینه کردن روی تبیلغات برای شما نتیجه خوبی دارد، اما اگر این کار را یک فردی انجام بدهد که اینفلوئنسر نباشد، به نتیجه مطلوب دست نمی یابید چون تجربه نشان داده است که نظرات دیگران و توصیف کردن دیگران از محصول هنگام خرید روی شما هم تأثیر میگذارد. بنابر این اینفلوئنسر ها بهترین گزینه برای اعتمادسازی نسبت به برند شما هستند.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ یوتیوب

اینفلوئنسر مارکتینگ از طریق یوتیوب یکی از پر درآمدترین منابع امروزی در جهان است. افرادی که در یوتیوب فعالیت میکنند و تعداد زیادی فالوور یا سابسکرایبر دارند و از طریق کانال یوتیوب خود تبلیغات انجام میدهند و محصول میفروشند. یوتیوب پر طرفدارترین منبع ویدیوی جهان است و یکی از خوبی های اینفلوئنسر مارکتینگ از طریق یوتیوب این است که این شبکه ضمن تبلیغاتی که انجام میدهید و از کسب و کارهای زیاد پول دریافت میکنید، در ازای هر 1000 بازدید، به شما 10-15 دلار پول پرداخت میکند. حالا شما فرض کنید یک میلیون فالوور دارید، حتی با اشتراک گذاری یک یا چند ویدیوی جذاب میتوانید پول زیادی از طریق یوتیوب بدست بیاورید.

از جمله یوتیوبر های مشهور جهان:

Shane Dawson

Dude Perfect

Jenna Marbles

Lilly Singh

Tyler Oakley

اینفلوئنسر مارکتینگ اینستاگرام

ایفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام نیز یک روش تبلیغاتی پرطرفدار است که در برند سازی، افزایش آگاهی از برند، جذب مشتری و فروش محصولات و خدمات به شما کمک بزرگی میکند. در صورتی که شما کسب و کار داشته باشید و مایل به تبلیغات و بازاریابی باشید، به راحتی میتوانید با افراد مشهور اینستاگرام همکاری کنید. یکی از خوبی اینلفوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام این است که هزینه کمتری نسبت به یوتیوب دارد و این برای کسب و کارهای تازه کار گزینه خوبی است.

اینفلوئنسر مارکتینگ توییتر

اینفلوئنسر مارکتینگ در توییتر مانند شبکه های اینستاگرام و یوتیوب است، البته در گذشته این شبکه بیشتر برای افراد سیاسی بود و افراد دیگر از آن استفاده زیادی نمیکردند اما حالا توییتر نیز یکی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی است که در آن اینفلوئنسر ها به انجام تبلیغات و مارکتینگ میپردازند. شما هم میتوانید یک شبکه توییت برای خود بسازید و با انتشار توییت هایی با محتوای خلاقانه و جذاب تعداد زیادی فالوور داشته باشید و برند خود را به جهانیان معرفی کنید، در ضمن شما میتوانید توجه رسانه های دیجیتالی و برندهای بزرگ را به حساب توییتر خود جلب کنید و با آنها همکاری کرده و درآمد عالی داشته باشید.

 

 

اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران

این روزها اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران نیز  رونق زیادی یافته است و اینفلوئنسر مارکتر ها درآمد خوبی کسب میکنند، آنها در شبکه های اجتماعی مختلفی فعالیت میکنند و به خوبی کسب درآمد میکنند. یک اینفلوئنسر مشهور میتواند با یکبار استوری گذاشتن در صفحه اینستاگرامش 5 تا 10 میلیون تومان هزینه دریافت کند. شما میتوانید در شبکه اینستاگرام یک اکانت برای خود بسازید و شروع کنید به فعالیت های اینفلوئنسری کنید.

کسب درآمد اینفلوئنسری از شبکه یوتیوب هم ممکن است اما شما باید تمرین زیادی انجام بدهید تا بتوانید مثل یک فرد حرفه ای پست بگذارید و مخاطبان بیشتری جذب کنید. شبکه های دیگری چون فیسبوک، توییتر، کوینکس… هم کمابیش در ایران طرفدار دارند و شما میتوانید از طریق آنها نیز به فعالیت های اینفلوئنسر مارکتینگ بپردازید.

چقدر زمان میبرد که یک اینفلوئنسر حرفه ای شوم؟

شاید در ذهن شما هم این سوال ایجاد شده باشد که برای اینفلوئنسر شدن چقدر زمان نیاز است، برای تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر حرفه ای نمی توانیم زمان مشخصی تعیین کنیم، بستگی به تجربه، سرعت عمل و تلاش شما دارد، ممکن است شما در 6 ماه یک اینفوئنسر حرفه ای شوید و یا ممکن است 5 سال طول بکشد تا شما اینفلوئنسر مارکتنیگ را یاد بگیرید.

اگر شما میخواهید در مدت کم تبدیل به یک اینفلوئنسر حرفه ای شوید و اصول اینفلوئنسر مارکتینگ را یادبگیرید، باید تلاش زیادی انجام بدهید، تجربه کنید، آزمون و خطا کنید و بطور خستگی ناپذیری کار کنید و مطالعه کنید، شاید مدت یک سال یا کمتر زمان ببرد تا شما اصول اینفلوئنسر مارکتینگ را یادبگیرید و فالوور های زیادی جذب کنید اما ارزشش را دارد، چون وقتی شما فالوورهای خود را پیدا کنید و بتوانید به خوبی با آنها ارتباط برقرار کنید، به راحتی میتوانید با کسب و کارها و برندهای بزرگ قرارداد همکاری بسته و کسب درآمد کنید. پس همین الان اقدام کنید و با دریافت دوره های آموزشی کار خود را شروع کنید!

برای اینفلوئنسر شدن باید دوره آموزشی ببینم؟

برای اینفلوئنسر شدن ممکن است نیاز داشته باشید دوره آموزشی ببینید، البته بستگی به نوع محتوایی که دارد که شما قصد دارید در آن فعالیت کنید. بعضی از دوره های اینفلوئنسر مارکتینگ میتوانند برای شما مفید واقع شوند. به عنوان مثال، برای ایجاد محتوای ویدیویی در یوتیوب، گذراندن دوره های تدوین، تولید و ادیت ویدیو و تکنیک های سخنرانی گزینه خوبی است.

به همین ترتیب، برای تولید محتوای کتابی، نیاز دارید تا دوره های آموزشی در مورد نوشتن، آیین نگارش، ویرایش و انتشار کتاب را ببینید، در عین حال، شما باید دوره هایی در مورد استراتژی های بازاریابی( دیجیتال مارکتینگ، اینفلوئنسر مارکتینگ، مدیریت زمان، تولید محتوا، ارتباط با مخاطب و استفاده از شبکه های اجتماعی) دریافت کنید.

این نکته مهم را فراموش نکنید که برای اینفلوئنسر شدن، فقط دیدن دوره آموزشی کافی نیست، بلکه شما باید قادر باشید محتوای ارزشمند ایجاد کنید تا بتوانید با محتوای ایجاد شده با مخاطب ارتباط  برقرار کنید و مخاطبان را تحت تأثیر قرار بدهید!

دوره های رایگان آموزش اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر شما در ابتدای کار هستید و بودجه شما کم است، برخی از دوره های رایگان قوی نیز وجود دارند که شما میتوانید با فراگیری آنها اطلاعات زیادی در مودر اینفلوئنسر مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ دریافت کنید. در زیر به معرفی برخی از دوره های رایگان اینفلوئنسر مارکتینگ میپردازیم.

دوره های خارجی

“The Complete Instagram Marketing Course – 6 Courses In 1” از Udemy

“Influencer Marketing Strategy” از HubSpot Academy

“The Power of Personal Branding”از edX

“Influencer Marketing for Brands” از Coursera

“Instagram Influencer Marketing for Businesses and Brands” از Skillshare

 

چقدر باید هزینه کنم تا یک اینفلوئنسر خوب شوم؟

برای اینفلوئنسر شدن نیازی به هزینه زیادی نیست اما زمان زیادی میطلبد، البته بستگی به شرایط، امکانات و بودجه شخصی شما دارد، اگر میخواهید در مدت زمان کمتری تبدیل به یک اینفلوئنسر حرفه ای شوید، شرکت کردن در دوره های آموزشی و پرداخت هزینه های آموزش در زمان مورد نظر شما صرفه جویی به عمل میآورد و شما میتوانید زودتر به درآمد برسید.

بطور مثال: شما ممکن است برای خرید یک دوره آموزشی اینفلوئنسر مارکتینگ 15 ساعته نیاز داشته باشید 5-10 میلیون تومان پرداخت کنید، اما این ارزشش را دارد، زیرا دوره های آموزشی که هزینه آنرا پرداخت میکنید، نسبت به دوره های رایگان آموزشی کاملتر و جامع تر هستند و آموزش با کیفیت تری ارائه میدهند.

مقدار هزینه مورد نیاز برای اینفلوئنسر مارکتینگ بستگی به شرایط و عواملی چون (حوزه مورد مطالعه، اندازه، رشد و شهرت شبکه اجتماعی شما، نوع محتوایی که تولید می کنید) نیز دارد. بطور مثال: شما میتوانید در حوزه های چون سبک زندگی، آشپزی، مد و فشن  فعالیت کنید، برای این موضوعات نیاز به هزینه های زیادی ندارید، فقط باید روش انجام کار را بدانید، در عین حال این حوزه ها مخاطبان زیادی نیز دارند که میتواند برای شما مقرون به صرفه باشد اما در حوزه های دیگری چون دیجیتال مارکتینگ، تدریس زبان و… ممکن است به هزینه های بیشتری نیاز داشته باشید، چون  شما نیاز دارید امکانات، نرم افزار و تخصص زیادی داشته باشید تا بتوانید یک اینفلوئنسر تأثیرگذار شوید.

آینده اینفلوئنسر مارکتینگ چگونه خواهد بود؟

با توجه به رشد روز افزون دیجیتال مارکتینگ و رسانه های اجتماعی، رشد اینفلوئنسر مارکتینگ به مراتب افزایش خواهد یافت، اگر شما از همین الان شروع کنید به فعالیت های اینفلوئنسری، تا چند سال بعد میتوانید در سراسر جهان مخاطب داشته باشید، البته دلایل موثقی برای این وجود دارد، از جمله افزایش تعداد اینفلوئنسرها که باعث جذب سرمایه گذاری های بیشتر میشوند، در عین حال، اینفلوئنسر مارکتینگ به دلیل قدرتی که در جذب اعتماد مخاطبان دارد، برند های بیشتری را به سمت خود جذب میکند، در نهایت یکی از دلایل مهم دیگری که باعث رشد اینفلوئنسر مارکتینگ خواهد شد، ویدیو محور شدن محتوا است که این روند به سرعت ادامه دارد. در نتیجه بر اساس این روند ها اینفلوئنسر مارکتینگ در سالهای آینده رشد قویتری خواهد داشت.

پیشنهاد ما به شما

اگر میخواهید یک شغل پر درآمد و لذتبخش داشته باشید و از محبوبیت خوبی بین مردم برخوردار باشید، همین حالا شروع کنید به فعالیت های اینفلونسری و آرام آرام پروسه تولید محتوا را یاد بگیرید حوزه خود را مشخص کنید و فعالیت کنید

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین

از آخرین اطلاعات مهم باخبر شوید

عضویت در خبرنامه

بدون هرزنامه، اطلاعیه ها فقط در مورد محصولات و اخبار جدید،
در مسیر...

پست های مرتبط