سئو تکنیکال چیست؟ و چه اهمیتی دارد

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال بخشی از سئو داخلی سایت است که برای بهینه سازی سایت استفاده میشود.

کلمه تکنیکال به معنی فنی و سئو تکنیکال به معنی سئو فنی که شامل یک سری تکنیک هایی میشود که شما باید در سایت خود اجرا کنید تا سایت شما برای موتورهای جستجو و کاربر بهینه شود یعنی اینکه وقتی کاربران سایت شما را باز میکنند، سایت شما به سرعت لود شود و کدهایش بهم ریخته نباشد.

همچنان سئو تکنیکال سایت شما باید کامل باشد تا کاربر به صفحه خالی هدایت نشود و ارورهای مختلفی چون ارور ۴۰۴ و ۵۰۱ در سایت شما وجود نداشته باشد و در نهایت اینکه سایت باید در گوشی و کامپیوتر بصورت کامل و خوانا باز شود.

این ها تکنیک های سئو فنی یا سئو تکینکال هستند که ما در ادامه تک تک آنها را توضیح داده ایم.
اما قبل از اینکه سراغ توضیح این تکنیک ها برویم، خیلی خلاصه و بدون هدر دادن وقت میخواهیم راجب اهمیت سئو تکنیکال توضیح دهیم:

اگر سئو تکنیکال را در سایت خود رعایت نکنیم چه مشکلی رخ میدهد؟

سئو تکنیکال به این دلیل اهمیت دارد که ساختار سایت شما را برای خزنده های گوگل مشخص میکند اگر سئو تکنیکال در سایت رعایت نشود، سایت شما در موتورهای جستجوی گوگل بهینه نمی شود و رتبه سایت شما کاهش میابد.

8  فاکتور مهم سئو تکنیکال

فاکتورهای زیادی در بخش سئو فنی وجود دارد اما اینکه شما بخواهید همه آنها را یاد بگیرید و در سایت خود اعمال کنید، زمانبر است بنابراین ما سعی کردیم دراین مقاله مهمترین عوامل سئو فنی را بطور مفصل به شما عزیزان توضیح دهیم.

بررسی فایل ربات Robots.TXT

بررسی فایل ربات Robots.TXT نیز یکی از پیشرفته ترین و مهمترین عوامل سئو تکنیکال است.
استفاده از فایل Robots.TXT به شما کمک میکند بفهمید دسترسی گوگل به سایت شما باز است یا نه، در صورتیکه دسترسی گوگل به سایت شما باز باشد گوگل سایت شما را ایندیکس میکند اما در صورتیکه دسترسی گوگل به سایت شما باز نباشد، سایت شما توسط گوگل اندیکس نخواهد شد.

فشرده سازی کدها و فایل های سایت

وقتی شما سایت خود را طراحی میکنید با افزودن هر المان در سایت یک سری کدها ایجاد می شود و با هر بار باز کردن سایت، درخواست های زیادی به سرور فرستاده می شود.

برای فشرده سازی شما باید کدها را باهم ادغام کنید تا در هنگام باز کردن سایت تعداد درخواست های سایت کمتر شده و سرعت سایت افزایش یابد.
برای رفع این مشکل شما باید کدها را فشرده سازی کنید، البته نیازی نیست شما کدنویس باشید تا این کار را انجام دهید، چراکه در وبسایت های وردپرسی یکسری افزونه هایی مثل LightSpeed، WP Rocket و ده ها افزونه دیگر هستند که با نصب آنها به راحتی میتوانید کدهای سایت خود را بهینه کنید.

در سایت هایی که با زبان های برنامه نویسی طراحی شده اند، میتوانید به راحتی از ابزارهای آنلاینی چون JavaScript Minifier و Terser استفاده کرده و کدهای سایت خود را بهینه کنید.

بطور مثال: وقتی شما یک صفحه ای از سایت را باز میکنید محتواهای متنی و تصویری میبینید اما گوگل قادر به دیدن آنها نیست، بلکه از طریق کدها میتواند نوع محتوا را تشخیص دهد، بنابراین وقتی شما کدهای سایت رو فشرده میکنید، دردسر گوگل برای شناخت محتوا کمتر می شود و میتواند به راحتی محتوای شما را در نتایج خود نمایش دهد.

بهینه سازی ساختار URL ها

اصلاح کردن یا بهینه کردن ساختار URL های سایت یکی دیگر از فاکتور های سئو تکنیکال است که باید همیشه رعایت کنید، به این معنی که وقتی شما یک مقاله ای در سایت خود منتشر میکنید، یک یو آر ال یا لینک برای آن مقاله ایجاد میشود.

حالا هرچه این لینک های ایجاد شده در سایت بهینه تر باشند، گوگل میتواند محتوا را بهتر بررسی کند.
برای اینکار سعی کنید یو آر ال صفحات را کوتاه بنویسید، همچنان از کلمه کلیدی اصلی در لینک استفاده کرده و از نوشتن اعداد و حروف اضافی در لینک خودداری کنید.

بهینه سازی ساختار کلی سایت

بهینه سازی ساختار کلی سایت یعنی اینکه شما ساختار صفحات سایت خود را بطوری تنظیم کنید که گوگل بفهمد چه صفحاتی در سایت شما وجود دارد بطور مثال نوار اصلی سایت شما شامل صفحات خانه، وبلاگ، درباره ما و تماس با ما می شود، همچنان اینکار به گوگل مشخص میکند که در زیر مجموعه این صفحات چه صفحاتی وجود دارند و چه محتواهایی دراین صفحات درج شده اند.

اگر بخواهیم ساده تر بگوییم، شما با تعیین کردن صفحات سایت خود، نقشه اصلی سایت را به خزنده های گوگل میدهید و خزنده ها میتوانند از طریق این نقشه به راحتی سایت شما را فهمیده و ایندیکس کنند.
علاوه برآن وقتی شما صفحه جدیدی در سایت خود ایجاد میکنید و از این صفحه به صفحات قدیمی لینک میدهید، خزنده های گوگل که ابتدا وارد صفحات قدیمی شده اند، از طریق این لینک وارد صفحه جدید میشوند و ایندیکسش میکنند.

استفاده بهینه از Structured data یا اطلاعات ساختار یافته

اطلاعات ساختار یافته یا Structure data یکی از اساسی ترین موضوعاتی است که در بخش سئو تکنیکال باید حتما رعایت کنید، داده های ساختار یافته یک سری کدهایی هستند که شما در قالب وبسایت خود قرار میدهید تا ربات های گوگل بتوانند بخش های مختلف سایت را به راحتی درک کنند.
این دقیقا شبیه Robots.TXT است که به گوگل کمک میکند تمام بخش های سایت را بشناسد و براحتی ایندیکس کند و در نهایت سایت شما را در نتایج جستجو نمایش دهد.

این اسکیما کدها مجموعه ای از داده های ساختاری هستند که انواع مختلفی دارند، بعضی آنها با نصب افزونه های سئو ایجاد می شوند اما برخی از آنها را کدنویسان و سئوکاران بصورت دستی ایجاد میکنند.

جلوگیری از تکرار محتوا با تگ کانونیکال

محتوای تکراری زمانی ایجاد می شود که یک محتوا با دو URL مختلف نمایش داده می شود که متأسفانه این مشکل در اکثر وبسایت ها اتفاق می افتد.
اگر شما در سایت خود محتوای تکراری داشته باشید، سئو تکنیکال سایت شما ناقص است و باید با استفاده از تگ کانونیکال به خزنده های گوگل بفهمانید که این دو URL محتوای یکسانی دارند تا گوگل وبسایت شما را جریمه نکند.

امنیت سایت با گواهی SSL

یکی دیگر از مهمترین تکنیک های سئو تکنیکال امنیت سایت است که با دریافت گواهینامه SSL‌ ایجاد می شود.
گواهینامه SSL یک قفل کوچکی است که در کنار اسم سایت شما در مرورگر سایت قرار دارد و سایت هایی که از این گواهینامه امنیتی استفاده میکنند، قبل از اسم آنها پیشوند https استفاده شده است.

در سالهای قبل استفاده از گواهینامه امنیتی برای سایت ها خیلی مهم نبود اما از سال ۲۰۱۷ به بعد گوگل به تمام وبسایت ها اعلام کرد که باید گواهینامه SSL را نصب کنند تا امنیت سایت ها افزایش یافته و اطلاعات کاربران محفوظ بماند.
علاوه برآن، اگر شما در سایت خود از گواهینامه امنیتی استفاده نکنید، رتبه سایت شما در نتایج گوگل کاهش یافته و ورودی سایت خود را از دست میدهید.

ریسپانسیو کردن صفحات سایت

ریسپانسیو کردن سایت به این مفهوم است که وقتی کاربران سایت شما را در گوشی همراه، تبلت و یا کامپیوتر باز میکنند بتوانند به راحتی محتوای سایت شما را بخوانند و المان های سایت بهم ریخته نباشد.

ریسپانسیو بودن سایت برای گوگل از اهمیت بسیاری برخوردار است و اگر سایتی ریسپانسیو نباشد، از نتایج گوگل حذف می شود.
بطور مثال: اگر شما یک سایت را در گوشی همراه باز کنید و سایت مورد نظر به راحتی باز شود و تمام المان ها مطابق با صفحه گوشی باشند، این سایت ریسپانسیو است اما اگر شما نتوانید به راحتی سایت مورد نظر خود را در گوشی یا تبلت باز کنید آن سایت ریسپانسیو نیست.

بنابراین سعی کنید سایت خود را بطوری طراحی کنید که با صفحه موبایل، تبلت و کامپیوتر مطابقت داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: کسب درآمد از اینستاگرام

کلام نهایی

سئو تکنیکال نقش مهمی در بهینه سازی ساختار سایت دارد و هر وبسایت باید از لحاظ سئو تکنیکال کامل باشد، ما در این مقاله سعی کردیم برخی از مهمترین عوامل مورد نیاز در سئو تکنیکال را بطور مفصل به شما عزیزان توضیح دهیم، امیدواریم این مطلب مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

لینک های پیشنهادی از سراسر وب

خرید انواع قهوه

موفقیت و روانشناسی

محبوبترین

سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط