ChatGPT چیست و چگونه کار می کند؟

ChatGPT چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از هوش مصنوعی هر روز افزایش می‌یابد و کارآیی هوش مصنوعی در اکثر عرصه ها نمایان شده است. در بسیاری عرصه ها هوش مصنوعی برتری خود را نسبت به انسان‌ها ثابت کرده است و این امر باعث افزایش ارزش بازار هوش مصنوعی شده است به‌طوری‌که انتظار می‌رود تا سال 2030 ارزش بازار جهانی هوش مصنوعی از 1.5 تریلیون دلار نیز بیشتر شود.

رباتی که در سال 2022 منتشر شد و هیاهوی زیادی در جهان برانگیخت. نامش چت جی  پی است که احتمالاً شما هم اسم آن را شنیده اید. جای تعجب نیست که این ربات رکورد سریع‌ترین پلتفرم در حال رشد جهان را رقم زده است زیرا در کمتر از 5 ماه بیش از 1.5 میلیارد بازدید دریافت کرد.

شرکت مایکروسافت 10 میلیارد دلار در شرکت Open AI سرمایه گذاری کرده است تا این ربات را توسعه داده و قابلیت های بیشتری به آن بیافزاید. بر اساس برآورد جهانی امروزه ارزش ChatGPT بیش از 29 میلیارد دلار است.

استفاده از ChatGPT در تمام زمینه های شغلی
سوالات زیادی وجود دارد که ChatGPT چیست و چگونه کار می‌کند و در چه مواردی می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟ به نظر شما رباتی که جهان را تغییر داده و هزاران شغل را تحت تأثیر قرار خواهد داد، می‌تواند مثل انسان فکر کند؟
ما در این مقاله به همه این سوالات پاسخ ارائه داده ایم، تا آخر این مقاله با ما باشید و از جدیدترین اطلاعات روز لذت ببرید!

فهرست مطالب:

  • ChatGPT چیست؟
  • ChatGPT چگونه کار می کند؟
  • ChatGPT چه کاربردهایی دارد؟

ChatGPT چیست؟

معرفی ربات هوشمند ChatGPT

ChatGPT یک ربات هوشمندی است که توسط شرکت OpenAI در 30 نوامبر سال 2022 توسعه یافته است. این ربات یک نوع مدل زبانی است که می‌تواند به هر سوالی پاسخ بدهد و تقریباً در تمامی زمینه های علمی چون فیزیک، ریاضی، برنامه نویسی، علوم فضایی، علوم منطق و دیگر موارد اطلاعات دارد. این ربات به حدی هوشمند است که حتی پیچیده‌ترین موضوعات را حل می‌کند و در تخصصی‌ترین صنایع کاربرد دارد بنابراین شما می‌توانید برای حل هر مسئله ای از آن استفاده کنید.
این ربات کمک زیادی به برنامه نویسان، مقاله نویسان وبسایت‌ها و حتی اساتید دانشگاه ها کرده است، امروزه برنامه نویسان می‌توانند برای رفع ایرادات کدنویسی از چت جی پی تی کمک بگیرند. بطور مثال اگر شما از چت بخواهید که برای شما کد بارگزاری ویدیو در وبسایت را ارائه بدهد، ربات چت در ظرف کمتر از 1 دقیقه کد را برای شما می‌نویسد.

بسیاری از مقاله نویسان برای دریافت اطلاعات در مورد موضوعات مختلف از ChatGPT استفاده می‌کنند، این ربات چت به مقاله نویسان کمک می‌کند در مدت زمان کمتری به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند، البته نکته مهمی که نباید فراموش شود این است که این ربات چت به زبان انگلیسی توسعه یافته است و زبان فارسی بعداً به آن افزوده شده است، به این مفهوم که اطلاعات ChatGPT به زبان انگلیسی خیلی کامل‌تر و قوی‌تر از زبان فارسی هستند و هنوز برای زبان فارسی خیلی بهینه‌سازی نشده است. بنابراین بسیاری از مقاله نویسان در ابتدا سوالات خود را به زبان انگلیسی از چت می‌پرسند و پس از دریافت اطلاعات کامل، به زبان فارسی ترجمه می‌کنند. این ربات فقط می‌تواند محتوای متنی ارائه بدهد و قابلیت تولید تصویر، ویدیو و صوت را ندارد.

اگر تا اینجای مقاله را مطالعه کرده اید، احتمالا در ذهن شما این سوال خلق شده است که ChatGPT چگونه کار می‌کند؟ ما در ادامه در مورد چگونگی عملکرد ChatGPT بحث خواهیم کرد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ChatGPT چگونه کار می کند؟

ChatGPT چگونه کار می کند؟

ChatGPT مجموعه ای بزرگی از داده‌ها و اطلاعات است که به عنوان یک شبکه یادگیری از روی مغز انسان الگوبرداری شده است و شما می‌توانید مانند هر موتور جستجوی دیگری از این ربات سوال بپرسید اما تفاوت ChatGPT با موتورهای جستجو این است که این ربات بر اساس داده‌هایی که در آن وجود دارد، پاسخ به سولات شما را پیش‌بینی و تولید می‌کند و در نهایت بهترین پاسخ را برای پرسش شما بیان می‌کند، در حالیکه موتورهای جستجو برای پاسخ سوالات شما در ابتدا جستجو می‌کنند تا بتوانند بهترین پاسخ را برای شما ارائه بدهند.

این ربات هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد به همین دلیل موقتاً بطور رایگان در اختیار مردم قرار داده شده است و در حاضر همه می‌توانند در آن ثبت کرده و از آن استفاده کنند البته ساکنان کشور ایران برای ثبت نام در این ربات در ابتدا باید یک شماره خارجی مخصوص آکانت ChatGPT را برای خود خریداری کنند تا بتوانند در این ربات ثبت نام کرده و از آن استفاده کنند. سایت های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از آنها شماره خارجی اجاره کنید یا بخرید. یکی از سایت هایی که خدمات فروش شماره های مجازی انجام می‌دهند.

ChatGPT چه کاربردی دارد؟

بسیاری از افراد فکر می‌‎کنند که ChatGPT مانند بسیاری از چت بات های دیگر محدود است و فقط برای انجام برخی از کارها به ما کمک می‌کند، در حالیکه از این ربات در صنایع زیادی استفاده می‌شود و کاربردهای بی‌شماری دارد. برخی از مهم‌ترین کاربردهای این ربات چت را در زیر بیان کرده ایم.

1- استفاده از ChatGPT برای تولید محتوا

استفاده از هوش مصنوعی برای محتوا نویسی

ChatGPT برخلاف بسیاری از ربات های چت دیگر قابلیت تولید محتواهای مختلفی را در قالب متن دارد به این مفهوم که این ربات به شما این امکان را می‌دهد که به آن دستور بدهید تا محتوای متنی تولید کند یا کدهایی برای تولید محتوای صوتی بنویسد، متنی را ترجمه کند و یا به یک سوال پیچیده ای پاسخ بدهد. بطور مثال شما وبسایتی دارید که در حوزه گردشگری فعالیت می‌کند بنابراین شما نیاز دارید مقالات مختلفی در مورد گردشگری، بهترین مکان های گردشگری دنیا، بهترین کشورها برای گردشگری، مزایای گردشگری و دیگر موارد بنویسید، در اینجا ربات ChatGPT به شما کمک خواهد کرد تا در کم‌ترین مدت زمان ممکن بهترین محتوا را تولید کنید اما این نکته مهم را نباید فراموش کنیم که ربات ChatGPT هنوز به آن مرحله ای نرسیده است که بتواند مانند مقاله نویسان حرفه ای محتوا بنویسد و شما فقط میتوانید از این ربات برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده کنید، به این معنی که اگر شما قصد دارید برای وبسایت خود محتوا تولید کنید، کپی کردن اطلاعات از ChatGPT در وبسایت راه حل نیست بلکه شما باید اطلاعات را جمع‌آوری کرده و تجزیه تحلیل کنید و در نتیجه محتوای وبسایت خود را بر اساس اصول سئو بنویسید که به اصطلاح به آن محتوای کاربرد پسند می‌گویند.

برای مطالعه مقاله” تولید محتوا” کلیک کنید.

2- از ربات ChatGPT برای آموزش استفاده می‌شود

از چت جی پی تی برای آموزش هر علمی استفاده میشود

ربات ChatGPT قابلیت های زیادی برای آموزش و یادگیری دارد، به این مفهوم که هر کسی می‌تواند از ChatGPT برای یادگیری استفاده کند. این ربات در‌باره هر موضوعی با هر زبانی برای هرفردی اطلاعات می دهد. بطور مثال اگر شما از ربات ChatGPT بخواهید که برای یک فرد 18 ساله در مورد ذرات نیوترون اطلاعات بدهد، دقیقا همان اطلاعاتی را به شما خواهد نوشت که یک فرد 18 ساله بتواند به راحتی ذرات نیوترون را بشناسد و در صورتی‌که شما از ربات بخواهید همین موضوع را برای یک فرد 10 ساله توضیح بدهد، اطلاعاتی که این ربات می‌نویسد برای یک فرد ده ساله قابل درک خواهد بود. بنابراین این ربات یکی از بهترین منابع برای یادگیری هر علمی می باشد، در واقع ChatGPT یک معلم به تمام معنی است.

3- ChatGPT یک راهنمای خوبی برای طراحان وب است

ChatGPT قابلیت کدنویسی دارد

برنامه نویسی یکی از تخصص‌ترین کارهای ‌ی است که با چند زبان مختلف از جمله CSS, HTML, PHP و دیگر زبان ها انجام می‌شود که هر کدام از این زبان های برنامه نویسی مجموعه گسترده ای از کدها را شامل می‌شوند. در برخی از موارد برنامه‌نویسان برای نوشتن کدهای اختصاصی یک اپلیکیشن خاص یا یک وبسایت به مشکل بر می‌خورند. ربات هوشمند ChatGPT به خوبی می‌تواند تمام کدها را پردازش کند و به توسعه دهندگان وب کمک کند تا بتوانند هر نوع کدی را که می‌خواهند بنویسند حتی در صورتی که کدهای نوشته شده در یک اپلیکیشن یا وبسایت مشکلی داشته باشد را به ChatGPT می‌سپارند تا عیب‌یابی و اصلاح کند. این کار راه را برای برنامه نویسان هموار کرده است زیرا آنها می‌توانند در بسیاری از موارد برای یادگیری کدها و حتی طراحی و دیزاین وبسایت ها از این ربات استفاده کنند.

کلام نهایی

ربات هوشمند ChatGPT یک نوع چت باتی است که قابلیت تولید محتوای متنی را داشته و دارای کارآیی زیادی در کسب‌و‌کارهای مختلف می‌باشد. ما در این مقاله سعی کردیم در مورد ChatGPT، چگونگی کارکرد و کاربردهای آن اطلاعات بروز شده ای بیان کنیم. امیدواریم مقاله فوق مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد و در صورتی که سوال، نظر، انتقاد و پیشنهادی در زمینه هوش مصنوعی دارید در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید تا در آپدیت های بعدی به مقاله اضافه کنیم.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از