بک لینک چیست؟ و چرا روی سئو تاثیر دارد

بک لینک

بک لینک یا backlink چیست؟

یکی از راه‌های بالا آمدن در نتایج گوگل و بهینه‌سازی نتایج جستجو میزان و کیفیت بک لینک‌هایی است که به سایت شما داده شده و گوگل یکی از پارامترهای مهم را برای معتبر بودن یک سایت را بک لینک ها می‌داند.
در واقع هر چقدر بک لینک‌های با کیفیت‌تر و بیشتری داشته باشید، گوگل سایت شما را معتبرتر شناخته و اعتبار بیشتری را به سایت شما می‌دهد و در نتیجه سایت شما را در صدر نتایج گوگل نمایش میدهد.

نحوه بک لینک سازی

گرفتن بک لینک به این گونه است که شما باید لینک خود را درون یک سایت دیگری جایگزاری کنید یا یک سایتی یک لینک از سایت شما را در سایت خود بگذارد که با این کار یک لینک از سایت دیگر به سایت شما داده می‌شود و به این عمل بک لینک گرفتن می‌گویند

به عنوان مثال شما یک سایت فروشگاه قهوه دارید و یک سایت دیگر در مقاله معرفی بهترین فروشگاه های قهوه سایت شما را به عنوان یک فروشگاه معرفی میکند و در متن مقاله یک لینک به سایت شما میدهد تا کاربران بتوانند با کلیک بر روی لینک به سایت بروند.

کیفیت بکلینگ‌ها

درست است که گوگل هر چقدر که بک لینک‌های بیشتری داشته باشید سایت شما را معتبرتر شناخته و نتایج بهتری را برای شما دارد و صفحات شما را در صفحات اول و نتایج بالاتر نشان می‌دهد اما گوگل به کیفیت و تعداد لینک  ها بسیار دقت دارد و کیفیت لینک ها اعتبار بیشتری نسبت به تعداد لینک ها دارند.
به عنوان مثال اگر یک سایتی ۱۰۰ هزار بک لینک بی‌کیفیت داشته باشد اما یک سایت دیگر تنها ۱۰۰۰ لینک با کیفیت داشته باشد.

سایتی که هزار لینک با کیفیت دارد، رتبه بالاتری خواهد داشت، به این دلیل که بک لینک‌های بهتری را دارد در نتیجه کیفیت بک لینک ها بر کمیت آن ها ها اولویت بیشتری دارد.
یک موضوع دیگر که خیلی اهمیت دارد این است که بعضی از وب سایت‌هایی که ما از آنها لینک دریافت می‌کنیم دارای اسپم اسکور بالایی هستند و اگر ما از این سایت‌ها بکلینگ دریافت کنیم تاثیر آن برعکس شده و رتبه سایت ما پایین خواهد آمد به همین دلیل ما باید از سایت‌هایی بک لینک بگیریم که کیفیت بسیار بالایی دارند.

اسپم اسکور یعنی که آن سایت توسط گوگل پنالتی شده و از کیفیت کمی برخوردار است، که این میتواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله لینک سازی غیراصولی و محتوای بی کیفیت.

قبل از گرفتن بک لینک از یک سایت ما در اولین مرحله باید کیفیت آن سایت را چک کنیم و یقین پیدا کنیم که سایتی که قصد بک لینک گرفتن از آن را داریم معتبر باشد.

سایت های زیادی وجود دارد که میتوانید کیفیت یک سایت یا دامنه را چک کنید اما آسان ترین روش استفاده از سایت website seo checker است.

این سایت به شما نشان میدهد که یک سایت چه رتبه ای دارد و چند درصد اسپم اسکور دارد.

لینک سایت websiteseochecker.com

(الان یک لینک از این سایت به سایت بالا داده شد)

اسپم اسکور

به عنوان مثال سایتی که من با این ابزار چک کردم 17 درصد اسپم اسکور دارد که نشان میدهد این سایت به دلایلی جریمه شده.

البته ناگفته نماند که این سایت رتبه دامنه 60 دارد که این خیلی رتبه خوبی است.

انکر تکست

هر لینکی که ما از سایت‌های دیگر می‌گیریم باید یک انکر تکست داشته باشد. انکر تکست چیست؟ انکرتکست یک کلمه کلیدی است که به لینک سایت ما اشاره می‌کند به عنوان مثال وقتی شما صفحه‌ای در سایت خود دارید و می‌خواید آن صفحه را در کلمه آموزش طراحی سایت سئو بکنید باید لینک‌هایی را بگیرید که با انکر تکست طراحی سایت به سایت شما اشاره کند هر چقدر که تعداد این لینک‌ها بیشتر باشد و با کیفیت‌تر باشد گوگل آن صفحه خاص را با کلمه طراحی سایت یا آموزش طراحی سایت در نتایج بالاتر برده و به کاربران نمایش می‌دهد ناگفته نماند که کیفیت محتوای آن صفحه هم تاثیر بسیار بسیار زیادی دارد.

نمونه انکر تکست

به عنوان مثال یک سایت فروش قهوه تصمیم گرفته سایت خود را در کلمه خرید قهوه به نتایج اول گوگل برساند و با لینک گرفتن با کلمه خرید قهوه صفحه مورد نظر را در این کلمه سئو میکند. خرید قهوه انکرتکست آن لینکی است که با کلیک بر روی آن به صفحه مورد نظر هدایت میشویم.

و گوگل با دیدن کلمه خرید قهوه و لینک آن، صفحه مورد نظر را در نتایج خرید قهوه بالاتر میبرد.

دامنه های متنوع

بدیهی است که برای دریافت بک لینک های معتبر که رتبه سایت ما را افزایش دهد، ما نمی‌توانیم از چند سایت استفاده بکنیم و تعداد زیادی بک لینک فقط از چند دامنه دریافت کنیم، در واقع هر چقدر که تنوع سایت‌ها بالاتر باشد بهتر است

به عنوان مثال شما می‌توانید ۱۰ هزار بک لینک داشته باشید اما این ۱۰ هزار بک لینک تنها از ۵۰۰ دامنه آمده باشد.

هر چقدر که تعداد سایت‌ها بیشتر باشد رتبه‌ای که شما در سئو می‌گیرید بهتر است ما از هر سایت یک الی سه بک لینک دریافت بکنیم برای ما کافیست که در بعضی اوقات حتی ما تنها می‌توانیم یک بک لینک از سایت‌های مختلف داشته باشیم به همین دلیل تنوع دامنه‌ها بسیار اهمیت دارند و باید به یاد داشته باشیم، که باید از دامنه‌های متنوع بک لینک های خود را دریافت کنیم.

بک لینک های مرتبط بگیرید

نکته‌ای که خیلی از سئوکاران آن را رعایت نمی‌کنند این است که بک لینک های خود را از سایت‌هایی می‌گیرند که مرتبط با موضوع وب سایت نیستند وقتی سایتی که شما از آن  لینک می‌گیرید مشابه حوزه کاری شما باشد تاثیر بک لینک‌ها بیشتر می‌شوند

به عنوان مثال فکر کنید که شما یک سایت آموزش دیجیتال مارکتینگ دارید و در حوزه آی‌تی فعالیت می‌کنید و از سایت‌های آرایشی و بهداشتی بک لینک دریافت می‌کنید این بک لینک‌ها نتیجه کمتری دارند تا اینکه شما از سایت‌هایی بک لینک دریافت کنید که آنها هم در حوزه دیجیتال مارکتینگ و آی تی فعالیت می‌کنند هر چقدر که از سایت‌های مشابه خود بک لینک دریافت بکنید اعتبار دامنه شما بیشتر می‌شود.

گوگل به شدت با لینک سازی غیر طبیعی برخورد می‌کند در واقع گوگل به شما می‌گوید که برای گرفتن بک لینک نباید هزینه پرداخت بکنید و باید به صورت طبیعی ساخته شوند تا از اعتبار درستی برخوردار باشند و اگر گوگل متوجه این موضوع شود که شما پول پرداخت کرده‌اید بابت بک لینک ها یا بک لینک خریده‌اید، نه تنها اعتباری به سایت شما نمی‌دهد بلکه سایت شما را پنالتی می‌کند در نتیجه ما باید بک لینک های خود را به صورت کاملاً طبیعی ایجاد کنیم تا نظر گوگل را به خود جلب نکنیم.

یکی از این راه‌ها گرفتن بک لینک از کامنت‌های سایت‌های دیگران است.
به این صورت که شما یک کامنتی درباره مقاله آن سایت می‌نویسید و لینک خود را در آن کامنت اضافه می‌کنید.

پایش و ارزیابی لینک ها

شما باید همیشه حواستان به لینک‌هایی که سایت شما دریافت کرده است باشید گاهی اوقات متوجه می‌شوید که لینک‌هایی به سایت شما داده شده که از کیفیت کافی برخوردار نیستند و باید به سرعت آن لینک‌ها را حذف کرده تا اعتبار سایت شما صدمه نبینند
و به این موضوع آگاه شوید که اگر نیاز است تا کیفیت بک لینک های خود را بالا ببرید اقدام به لینک سازی بهتر و با کیفیت‌تری انجام دهید تا سایت شما در نتایج گوگل به خوبی ظاهر شود و رتبه بالایی را دریافت کند.

نتیجه‌گیری

بک لینک‌ها یکی از عوامل مهم برای شناساندن سایت خود به گوگل به عنوان یک سایت معتبر است و گوگل سایت شما را به عنوان یک سایت معتبر می‌شناسد. یکی از اصل‌های مهم برای سئو بک لینک ها هستند به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردارند و ما باید همیشه حواسمان به بک لینک‌های سایت خودمان باشد یا اگر برای کسی لینک سازی انجام می‌دهیم مطمئن شویم که لینک‌هایی که دریافت کرده‌ایم به سایت ما سود برسانند نه اینکه رتبه سایت ما را کاهش دهند.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

لینک های پیشنهادی از سراسر وب

خرید انواع قهوه

موفقیت و روانشناسی

محبوبترین

هادی امیری

هادی امیری

از کودکی علاقه خاصی به تکنولوژی و پیشرفت های علم داشتم و همین علاقه باعث شد سالها در حوزه تکنولوژی تحقیق کنم و در نتیجه به یک طراح سایت و مشاور کسب کار های آنلاین تبدیل شدم و این در حالیه که در حوزه های دیگه هم به صورت مستمر فعالیت دارم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط