ویدیو مارکتینگ چیست؟ هر آنچه نیاز دارید بدانید!

ویدیو مارکتینگ

از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، مجموع هزینه‌های جهانی برای ویدئوهای آنلاین از ۱۳ میلیارد به ۲۳ میلیارد رسیده است. همچنین، ۹۶٪ از بازاریابان در سال ۲۰۱۶ بر ویدئو مارکتینگ سرمایه‎گذاری کرده‌اند. اگر شما نیز می‌خواهید برای بازاریابی برند خود از ویدئو مارکتینگ استفاده کنید این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

موضوعاتی که قرار است در این مقاله مطالعه کنید:

 • تعریف ویدیو مارکتینگ
 • اهمیت ویدیو مارکتینگ
 • انواع ویدیو مارکتینگ
 • طراحی یک استراتژی مهم برای ویدیو مارکتینگ
 • زمان شروع ویدیو مارکتینگ
 • هزینه مورد نیاز ویدیو مارکتینگ
 • بهترین منابع آموزش ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ چیست؟

ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی، استفاده از ویدیو ها برای اطلاع رسانی در مورد برند یا محصولات شما است، در این نوع بازاریابی برند ها برای اینکه محصولات و خدمات خود را به مشتریان خود معرفی کنند، از ویدیوهای تبلیغاتی استفاده میکنند. در بازاریابی ویدیویی، برند ها از کانال های مختلفی چون وبسایت ها، رسانه های اجتماعی و تبلیغات پروژه ای استفاده میکنند.

چرا ویدیو مارکتینگ اهمیت دارد؟

اهمیت ویدیو مارکتینگ به خوبی توسط بازاریابان درک میشود، اگر میخواهید به اهمیت واقعی ویدیو مارکتینگ پی ببرید، باید از بازاریابان حرفه ای بپرسید آنها به شما در مورد اینکه ویدیو مارکتینگ چه اهمیت ویژه و حیاتی دارند، خواهند گفت، بر اساس آمار شبکه استاتیستا که بیش از 8000 بازاریاب حرفه ای را در جون 2021 تحت پوشش قرار دارد، به این نتیجه رسید که  81% از بازاریابان در پاسخ به تحقیق گفتند که از بازاریابی ویدیویی برای تبلیغ محصولات خود استفاده کردند اما 13% درصد دیگر گفتند که تا هنوز از ویدیو مارکتینگ استفاده نکردند و برای آن برنامه ریزی کردند.

یکی از دلایل مهم استفاده از بازاریابی ویدیویی این است که ویدیو یک رسانه مشهور است وهمه به آن دسترسی دارند، به این دلیل استفاده از بازاریابی ویدیویی برای بازاریابی محصولات و خدمات مهم است.

چند نوع ویدیو مارکتنیگ وجود دارد؟

شاید باور نکنید اما همین بازاریابی ویدیویی دنیایی برای خودش دارد و انواع مختلفی دارد از جمله مهمترین انواع بازاریابی ویدیویی را در زیر برای شما لیست کرده و معرفی کردیم تا شما عزیزان بتوانید با توجه به ویژگی ها و شرایط کسب و کار خود، از یک و یا چند روش استفاده کنید.

 • ویدیو مارکتینگ Spot یا نقطه ای
 • ویدیو مارکتینگ توضیح دهنده
 • ویدیو مارکتینگ نمایش محصول
 • ویدیو مارکتینگ فیلم پشت صحنه
 • ویدیو مارکتینگ فیلم گواهی مشتری
 • ویدیو مارکتینگ نقطه ای

این روش بازاریابی کلاسیک است که شما یک ویدیو از توضیح محصولات خود در حد 15 الی 30 ثانیه میسازید و منتشر می کنید، این نوع بازاریابی را بازاریابی ویدیویی نقطه‌ای میگویند، در این مدل بازاریابی ویدیویی، ویدیوی مورد نظر شما کوتاه است اما شما در ظرف همین 15-30 ثانیه همه اطلاعات مورد نیاز را به مشتری منتقل میکنید که بیشتر در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و اینستاگرام منتشر میشود.

ویدیو مارکتینگ توضیح دهنده

این مدل بازاریابی ویدیویی که بیشتر به عنوان یکی از روش های بازاریابی نوین شناخته میشود، بجای توضیح کوتاه چند ثانیه ای، یک ویدیوی طولانی تر که همه چیز را در آن بصورت کامل توضیح می دهد، شما در این نوع بازاریابی ویدیویی یک ویدیویی تولید می کنید که به شکل انیمیشن است و در آن محصول خود را به مشتری معرفی میکنید.

ویدیو مارکتینگ نمایش محصول

سومین نوع بازاریابی ویدیویی، روش بازاریابی نمایش ویدیویی محصول است، البته این روش با روش مارکتینگ توضیح دهنده کاملاً متفاوت است، شما در این نوع ویدیو بجای اینکه توضیح دهید که محصول شما چه استفاده ای دارد و چگونه کار میکند، به معرفی ویژگی ها، مزیت ها و کاربردهای آن میپردازید.

در این نوع بازاریابی ویدیویی، فرد مارکتر با شور و اشتیاق در مورد محصول صحبت میکند، البته در این روش هم شما میتوانید از ویدیوهای متحرک یا انیمیشن استفاده کنید.

ویدیو مارکتینگ فیلم پشت صحنه

یکی از بهترین روش های بازاریابی ویدیویی نوین، روش فیلم پشت صحنه است، در این روش شما یک ویدیویی از روند تولید محصول را بصورت کامل( از توسعه، تولید و توزیع محصول) نشان میدهید. وقتی مخاطب شما تمام روند تولید تا توزیع محصول را مشاهده میکند، علاقه مند محصولی میشود که شما تولید میکنید.

این نوع بازاریابی برای صنعتگران خیلی موثر است، زیرا در این مدل بازاریابی ویدیویی شما به مخاطب خود نشان می دهید که چگونه محصول شما تهیه میشود، در ضمن اعتماد مشتری نسبت به محصول و خدمات شما جذب میشود و شما مشتری مورد هدف خود پیدا میکنید.

ویدیو مارکتینگ فیلم گواهی مشتری

یکی از بهترین راه هایی که میتوانید برای کسب و کار خود مشتری های بیشتری جذب کنید، این است که مشتریان موجود شما محصولات شما را بفروشند، در این روش شما یک ویدیویی تهیه میکنید که چند تا از مشتریان شما محصولات شما را خریداری کرده اند و با رضایت کامل به مخاطبان دیگر پیشنهاد میکنند تا آنها هم از محصول مورد نظر خریداری کنند.

اگر شما خدمات داشته باشید و بخواهید خدمات خود را به مشتری معرفی کنید، از یکی از مشتریان می خواهید تا در ویدیو تعریف کنند که چگونه خدمات و یا محصول شما به آنها کمک کرد نیاز مورد نظر خود را برطرف کنند و بدون شما نمی توانستند این کار را انجام بدهند.

 

مطالعه کنید: اینستاگرام چیست و چگونه کار میکند؟

طراحی یک استراتژی مهم برای ویدیو مارکتینگ

شما قبل از شروع بازاریابی ویدیویی نیاز به یک استراتژی اساسی دارید، زیرا این کار شوخی بردار نیست، برای اینکه بتوانید برند خود را بخوبی به مخاطبان خود معرفی کنید، باید ویدیوی شما کامل و جامع باشد. پس چه خوب است که یک بازاریابی قوی و پرسودی راه اندازی کنید و نتیجه عالی بدست آورید، ما در زیر به مراحل ساخت یک استراتژی موثر و عالی اشاره کرده ایم که شما عزیزان بتوانید با استفاده از این اصول براحتی محصول خود را معرفی کنید و فروش خود را بالا ببرید. با ما باشید!

با این مراحل شروع کنید:

مشتریان خود را بشناسید و اهداف کمپین تبلیغاتی خود را مشخص کنید!

برای شروع یک کمپین تبلیغاتی موفق باید تحقیق کنید که چه کسی را هدف قرار میدهید و مخاطبان مورد هدف خود را مشخص کنید، چه نوع محتوایی آنها را جذب میکند و از چه کانالهایی بهتر میتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید؟  از همه مهمتر این است که هدف شما از ویدیوی تبلیغاتی مورد نظر چیست؟ میخواهید نسبت به محصول خود آگاهی ایجاد کنید، محصول بفروشید، ترافیک سایت خود را بیشتر کنید یا همه اینها را باهم انجام بدهید؟

برای اینکه مشتریان خود را بشناسید باید وقت گذاشته و دیدگاه مشتریان خود را نسبت به محصولات و برند خود بدانید، سپس با توجه به شناختی که از مشتریان خود دارید، کمپین ویدیو مارکتینگ خود را راه اندازی کنید.

برند خود را بشناسید و پیام خود را در ویدیو واضح کنید

ویدیویی که شما تولید می کنید شاید جذاب باشد و مشتریان مجاب شوند، اما اگر برند خود را به درستی نتوانید به مشتریان معرفی کنید و یا ماندگاری برند در ذهن مشتری ایجاد نشود، تبلیغ شما پس از مدتی بی تأثیر میشود، پس بهتر است تمام پیام تبلیغاتی شما حول محور برند شما باشد و پیامی جامع داشته باشید.

بودجه مناسب برای ویدیو مارکتینگ خود در نظر بگیرید!

ایجاد یک ویدیوی تبلیغاتی و صرف هزینه های زیاد نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در فروش باشد زیرا هزینه های تبلیغاتی باید مدیریت شده باشند(حتی اگر کم باشد)، این به این معنی است که شما باید بودجه ای مناسب با مصارف تبلیغاتی خود تعیین کنید که نه بیش از حد و نه کمتر از حد باشد، زیرا اگر شما بیش از حد مورد نیاز هزینه کنید، نتیجه مورد نظر را بدست نخواهید آورد و اگر کمتر از حد مورد نیاز هم هزینه کنید که نتیجه خوبی به دنبال نخواهد داشت.

در صورتیکه شما بودجه کمپین ویدیو مارکتینگ خود را به خوبی خرج کنید، موفق میشوید. به عنوان مثال، اگر به دنبال جلب توجه مشتریان خود هستید، شاید نیازی به هزینه های هنگفتی نداشته باشید و با استفاده از کانال های اجتماعی رایگان بتوانید محصول خود را معرفی کنید.

ویدیو های خود بهینه سازی کنید و برای هر شبکه اجتماعی یک هدف مشخصی تعیین کنید

برای ساخت ویدیوی تبیلغاتی در هر شبکه اجتماعی، ابتدا شما نیاز دارید تا ویدیوی خود را مطابق به  شرایط آن شبکه، کمپین و مشتریان آن شبکه اجتماعی آماده کنید تا بیشترین تعامل را ایجاد کند. برای مثال در شبکه فیسبوک ویدیوهای شما باید کوتاه باشند، قابلیت آپلود و دانلود راحتی داشته باشد و زیرنویس ویدیوی شما خوانا باشد.

برای شبکه یوتیوب شما باید ویدیوهای خلاقانه و جذابی ایجاد کنید که مخاطبان با دیدن آن مجاب به کلیک کردن شوند و روی ویدیوی شما کلیک کنند.

تست کنید

آخرین مرحله استراتژی ویدیو مارکتینگ، تست کردن است، شما باید قبل از اینکه ویدیوی خود را منتشر کنید، آزمایش کنید و بررسی کنید که چه موضوعاتی میتوانند ویدیوهای شما را جذاب‌تر کنند و چه موضوعاتی باید از ویدیوی خود حذف کنید، تا بتوانید محتوای بهینه شده و جذابی در زمان راه اندازی کمپین خود آماده سازید و به هدف مورد نظر خود برسید.

چه زمانی نیاز داریم از ویدیو مارکتینگ استفاده کنیم؟

در دنیای دیجیتال مارکتینگ، برندسازی از مهمترین مؤلفه کسب درآمد است، در شرایطی که شبکه های اجتماعی تصویری رشد صعودی دارند، استفاده از بازاریابی ویدیویی یک امر ضروری برای هر کسب و کاری است، هنگامی که شما نیاز دارید، محصول شما توسط مخاطبان شناخته شود، مشتریان وفادار ایجاد کنید، برند شما جهانی باشد و از روند رشد خوبی برخودار باشید، نیاز به راه اندازی کمپین تبلیغاتی ویدیویی دارید.

برای یک کمپین ویدیو مارکتینگ چقدر هزینه نیاز دارم؟

هزینه های یک کمپین بازاریابی ویدیویی بستگی به عوامل مختلفی از جمله برند، محصولات، خدمات، نوع ویدیو، کیفیت ویدیو، کانال تبلیغاتی … دارد. اگر شما میخواهید یک ویدیوی ساده ای در رسانه های اجتماعی یا وبسایت خود ایجاد کنید، نیازی به هزینه ندارید، نهایتاً نیاز دارید یک فریلنسر استخدام کنید که برند شما را به مخاطبان معرفی کند و شما چندصد هزار تومانی بپردازید، اما اگر میخواهید یک ویدیوی با کیفیتی تولید کنید که بازیگران حرفه ای در آن محصولات شما را تبیلغ میکنند و گروه دوربین و تدوین داشته باشید، باید بودجه قابل توجهی داشته باشید و هزینه های کانال مورد نظر را بپردازید.

بهترین منابع آموزش ویدیو مارکتینگ

برای آموزش بازاریابی ویدیویی ابتدا باید آموزش ببینید و برای آموزش بهترین منابع آموزشی وجود دارند که به شما کمک میکنند تمام دوره های بازاریابی را بطور رایگان و پولی دریافت کنید و راحت یاد بگیرید. در زیر بعضی از منابع آموزش ویدیو مارکتینگ را ذکر کرده ایم. با ما باشید!

Udemy

این یکی از بهترین و معروفترین سایت‌های آموزشی است که بیش از ۱۴۰،۰۰۰ دوره آموزشی در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید در این سایت دوره‌های آموزشی متنوعی در مورد ویدیو مارکتینگ و همچنین برنامه‌های ویرایش ویدیو را پیدا کنید. مدرسان مختلفی در این سایت فعالیت می‌کنند و اکثر از آنها تجربه کاری بسیار بالایی در این حوزه دارند. برای استفاده از این منبع آموزشی، شما باید به سایت Udemy مراجعه کرده و دوره آموزشی مورد نظر خود را جستجو کرده و یاد بگیرید.

برای استفاده از این سایت باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید

Coursera

در این سایت نیز دوره‌های آموزشی مرتبط با ویدیو مارکتینگ ارائه می‌شود. با ثبت نام در این سایت، شما به دوره‌هایی که توسط مدارس و دانشگاه‌های مختلف ارائه می‌شود دسترسی پیدا می‌کنید. با پرداخت هزینه، می‌توانید به دوره‌های پیشرفته‌تر نیز دسترسی پیدا کنید.

برای استفاده از این سایت باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید

YouTube

این سایت از منابع آموزش ویدیو مارکتینگ بسیار محبوبی است. شما می‌توانید ویدیوهای آموزشی متنوعی در این سایت پیدا کنید و از تجربیات متخصصین در این زمینه بهره‌مند شوید. برای استفاده از این منبع، میتوانید ویدیوهای رایگان و موثری در مورد موضوع مورد نظر خود پیدا کرده و آموزش ببینید.

در این سایت محتوا به زبان فارسی وجود دارد

Wistia

ویستیا یکی دیگر از منابع مفید برای آموزش ویدیو مارکتینگ است. وب سایت Wistia یک پلتفرم ویدیویی است که به کاربران ابزارهای قدرتمندی برای ساخت، بهینه‌سازی و انتشار ویدیوهای آنلاین ارائه می‌دهد. برای دسترسی به دوره‌های آموزشی و ابزارهای ویدیویی مرتبط با ویدیو مارکتینگ، می‌توانید به سایت Wistia مراجعه کنید و ویدیوهای مرتبط با موضوع مورد نظر خود پیدا کرده و آموزش ببینید.

HubSpot Academy

این سایت یکی دیگر از منابع مفید برای آموزش ویدیو مارکتینگ است. در این سایت، دوره‌های آموزشی رایگان و ابزارهای مفیدی برای ساخت ویدیوهای با کیفیت بالا و تولید محتوای ویدیویی مناسب برای مارکتینگ در دسترس قرار دارد. برای استفاده از این منبع آموزشی، می‌توانید به سایت HubSpot Academy مراجعه کرده و دوره‌های آموزشی مرتبط با بازاریابی ویدیویی را جستجو کنید.

کلام نهایی

از آنجایی که ویدیو مارکتینگ دنیای عظیمی دارد و هر روز رشد میکند، استفاده از آن برای توسعه کسب و کار و معرفی برند یک امر حیاتی و ضروری است، ما به شما نیز پیشنهاد میکنیم در تمام کسب و کارهای آنلاین خود از ویدیو مارکتینگ استفاده کنید و در جذب ترافیک سایت، معرفی برند و افزایش فروش محصولات خود پیشرفت فوق العاده ای داشته باشید.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین

از آخرین اطلاعات مهم باخبر شوید

عضویت در خبرنامه

بدون هرزنامه، اطلاعیه ها فقط در مورد محصولات و اخبار جدید،
در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از