هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

هوش مصنوعی

بر اساس گزارشی که توسط تیم تحقیقاتی Accenture منتشر شده است، AI تا سال 2035 قرار است حدود 13 تریلیون دلار در فعالیت های اقتصادی جهان افزایش ایجاد کند.
در این گزارش همچنان گفته شده است که هوش مصنوعی تا سال 2035 بهره‌وری نیروی کاری را تا 40 درصد افزایش خواهد داد، علاوه بر این نرخ رشد اقتصادی برخی از کشورها را تا دوبرابر افزایش خواهد داد.
خب! حالا میخواهید بدانید هوش مصنوعی چیست و چه استفاده هایی دارد؟ ما چگونه میتوانیم از آن برای رشد کسب و کار و افزایش درآمد استفاده کنیم؟ با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا از تمام اطلاعات کاربردی در مورد هوش مصنوعی آگاه شوید.

موضوعاتی که قرار است در این مقاله مطالعه کنید:

  • تعریف هوش مصنوعی
  • کاربرد های هوش مصنوعی
  • استفاده از هوش مصنوعی در افزایش درآمد

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligent یک اصطلاح کلی است که طیفی از تکنیک‌ها را نشان می‌دهد که به ماشین‌ها اجازه تقلید یا انجام کاری فراتر از هوش انسان را می‌دهد. در واقع هوش مصنوعی شامل سیستم های الکترونیکی پیشرفته ای هستند که اطلاعات زیادی در آنها ثبت شده و با پردازش آن اطلاعات، اطلاعات جدیدی تولید می کنند و یا کار خاصی را انجام میدهند.

وقتی انسان ها فکر می کنند، آنچه را که در محیط شان اتفاق می افتد را حس می کنند و در نهایت متوجه می شوند که این ورودی ها چه معنایی دارند، سپس بر اساس آنها تصمیم می گیرند و اقدام می‌کنند. دستگاه های AI (هوشمند مصنوعی) در مراحل اولیه شروع به تکرار این رفتارها میکنند، یعنی دستگاه های AI کارهایی را که انسان ها می توانند انجام بدهند، را با سرعت و دقت بیشتر انجام میدهند.
کاربرد هوش مصنوعی در زندگی

این روزها هیاهو در مورد AI زیاد شده است و همه فروشندگان در تلاش برای یادگیری نحوه استفاده از AI برای تبلیغ و فروش محصولات و خدمات شان هستند.
AI یک نوع یادگیری ماشینی است که بر پایه تعدادی از سخت افزارها و نرم افزارهای تخصصی ساخته شده است، که برای انجام یکسری از کارها استفاده میشود. همچنین ربات های AI با دریافت اطلاعات از دنیای اطراف خود مخصوصا اینترنت میتوانند با تجزیه و تحلیل های پیچیده آینده بعضی از اتفاقات را پیش بینی کنند به عنوان مثال با تحلیل آمارهای بورس میتوانند پیش بینی کنند که کدام سهام رشد خواهد کرد و کدام سهام کاهش پیدا میکند، البته هنوز نمیشود با قطعیت روی این آمار حساب کرد اما میشود از آن ها به عنوان دیتا(اطلاعات) استفاده کرد، همچنین AI در دنیای تجارت کمک شایانی به کسب و کار ها و شرکت های بزرگ کرده است.

یکی از این استفاده ها ربات های چت هستند که میتوانند بدون دخالت انسان با مشتریان صحبت کرده و سوالات مشتریان را در کسری از ثانیه پاسخ دهند و مشتریان را برای خدمات بهتر راهنمایی کنند. ربات های AI میتوانند در عرض چند دقیقه هزاران مثال جمله، متن، سوال،عکس، و اطلاعات دیگر را تولید کنند. به همین دلیل ربات های AI گزینه مناسبی برای انجام کارهایی است که برای انسان ها وقت گیر و طاقت فرساست چون کارهای ساده ای مثل پاسخ به مشتریان و دریافت اطلاعات ساده زمان ارزشمندی از انسانها میگیرد که این زمان میتواند صرف امور بهتری شود.

کاربرد های هوش مصنوعی

کاربرد هوش مصنوعی در فناوری

اگر مشاهده کرده باشید و دیده باشید در کشورهای جهان اول هوش مصنوعی به حدی پیشرفته کرده است که امروزه در فروشگاه های آنلاین(سایت ها)، ربات های پیشرفته ای ایجاد کرده اند که به مشتریان در هنگام خرید محصولات کمک میکنند. ربات های خرید در فروشگاه های آنلاین محصولاتی را به مشتریان پیشنهاد میکنند که قبلاً جستجو کرده اند. همچنان بر اساس آمارهایی که از اینترنت به این ربات ها داده میشود، میدانند که مشتریان بیشتر چه نوع محصولاتی را دوست دارند و بر اساس این اطلاعات، برای اکثر مشتریانی که وارد فروشگاه میشوند این محصولات را پیشنهاد میکنند. بطور مثال در هنگام وارد شدن به فروشگاه آنلاین آمازون، یکسری محصولاتی به ما پیشنهاد میشود که اکثر مردم آنها را جستجو کرده اند، یا اینکه خودمان از قبل جستجو کرده ایم.

استفاده از هوش مصنوعی در تجارت

ربات های خرید در فروشگاه های آنلاین به مشتریان کمک میکنند تا بتوانند محصولات مورد نیاز خود را به راحتی پیدا کنند. بطور مثال اگر شما وارد فروشگاه آنلاین دیجی کالا شوید، در قسمت بالایی صفحه محصولات نوار جستجویی وجود دارد که ما بتوانیم اسم محصولی را که دوست داریم را در آن نوشته و محصول مورد نظر خود را به راحتی جستجو کنیم. فرضاً شما نیاز به موبایل سامسونگ دارید، شما میتوانید در قسمت بالایی صفحه محصولات در داخل نوار جستجو کلمه ” موبایل سامسونگ” را نوشته و روی جستجو کلیک کنید. در نهایت متوجه میشوید که ربات های جستجوی هوشمند تمام موبایل های سامسونگ را برای شما لیست میکنند.

کاربرد هوش مصنوعی در تحقیقات

شاید برای شما هم تا حالا اتفاق افتاده باشد که در هنگام ثبت سفارش در فروشگاه های آنلاین سرقت کننده‌گان تلاش کرده اند که اطلاعات حساب بانکی شما را سرقت کنند و در نهایت حساب شما را تخلیه کنند. در سالهای قبل که هوش مصنوعی مثل الان قوی نشده بود، بسیاری از مردم در هنگام خرید از فروشگاه های آنلاین با مشکل برخورده اند، یعنی یا سفارش آنها ثبت نشده یا هم کلاهبرداران اینترنتی تلاش کرده اند تا اطلاعات حساب های بانکی مردم را هک کنند و پول مردم را دزدی کنند.

اما در این سالهای اخیر هوش مصنوعی پیشرفت کرده است و حالا ربات های بسیار هوشمندی هستند که امنیت تمام اطلاعات حساب بانکی مشتریان را تامین میکنند یا به اصطلاح وقتی مشتری مشخصات کارت بانکی خود را وارد میکند، اطلاعات حساب بانکی او ثبت میشود و به افراد دیگر اجازه دسترسی به آن حساب داده نمیشود، بنابراین مشتری میتواند با خیال راحت سفارش خود را در سایت(فروشگاه آنلاین) ثبت کند و محصول مورد نیاز خود را خریداری کند.

خوشبختانه نقش هوش مصنوعی در بخش آموزش بسیار برجسته است، امروزه سیستم های آموزشی بر اساس AI کار میکنند، هوش مصنوعی به افزایش بهره‌وری در دانشگاه ها کمک کرده است، ضمناً به پرسنل علمی دانشگاهی کمک میکند تا بتوانند تمرکز بیشتری بر روی کارهای اداری و دانشجویان داشته باشند.

دست ربات مصنوعی هوشمند

AI به مربیان غیر آموزشی نیز کمک میکند تا بتوانند وظایف اداری خود را راحت‌تر انجام بدهند. در واقع سیستم هوش مصنوعی شامل یک سری اپلیکیشن های پیشرفته ای میشود که بسیاری از کارها را به خوبی انجام میدهند و به مسئولان اداری در انجام کارها کمک میکنند. بطور مثال این سیستم ها میتوانند بطور خودکار مدارک تحصیلی دانش آموزان را درجه بندی کنند، همچنان میتوانند بطور اتوماتیک هر ماه یک یا دوبار مدارک تحصیلی دانش آموزان را به والدین آنها فرستاده و حتی دعوتنامه هایی از سوی مدریت مدرسه به والدین دانش آموزان می فرستد و به آنها در مورد دانش آموزان اطلاع میدهد.

استفاده از هوش مصنوعی در دانش

اگر توجه کرده باشید در بسیاری از مدرسه ها مدیریت مدرسه جلسات ماهانه ای با والدین دانش آموزان برگزار میکند و به آنها در مورد پیشرفت دانش آموزان، مشکلات و بسیاری از مسائل دیگر اطلاعات می دهد، بطور مثال در این جلسات مدیران مدرسه به والدین میگویند که فرزند آنها از لحاظ درس و رفتار در چه سطحی است و چه کارهایی باید برای پیشرفت دانش آموزان انجام بدهند. با استفاده از هوش مصنوعی دیگر نیازی نیست تا مدیران مدرسه دعوتنامه های کاغذی به تک تک والدین دانش آموزان بفرستند. سیستم های هوش مصنوعی موجود در کامپیوترها اطلاعات والدین تمام دانش آموزان را دارند و هر ماه یک دعوتنامه الکترونیکی(پیام الکترونیکی) به والدین تمام دانش آموزان ایمیل یا اس ام اس میکنند.

امروزه والدین میتوانند از سیستم های هوش مصنوعی (فایل های صوتی، ویدیوهای آموزشی تصویری، کتاب های الکترونیکی) برای آموزش و یادگیری فرزندان خود استفاده کنند. بطور مثال بعضی از دانش آموزان در یادگیری مضمون ریاضی در مدرسه مشکل دارند، والدین میتوانند ویدیوهای آموزش ریاضی از یوتیوب یا شبکه های اجتماعی دیگر دانلود کرده و به فرزندان خود در یادگیری ریاضی کمک کنند.

از سیستم های پیشرفته هوش مصنوعی در شرکت های خودروسازی مانند تویوتا، ولوو، تسلا… برای تولید خودرو استفاده میشود. اگر دقت کرده باشید، خودرو های پیشرفته دارای سیستم های پیشرفته ای چون نقشه راه ها و خیابان ها هستند که به راننده کمک میکنند موقعیت مورد نظر را به آسانی پیدا کند. در کشور آمریکا ماشین های پیشرفته ای وجود دارد، هنگامی که راننده سوار ماشین میشود، موقعیت مقصد خود را از روی نقشه انتخاب میکند، سپس ماشین مورد نظر بطور اتوماتیک به سمت مقصد مورد نظر میرود.

تصویر ربات مصنوعی که توسط هوش مصنوعی کار میکند

برای مطالعه مقاله ” دیجیتال مارکتینگ چیست” کلیک کنید.

استفاده از هوش مصنوعی در صنعت

یکی از سیستم های هوش مصنوعی پیشرفته دیگری که در خودروهای مدل بالا دیده میشود، دوربین های راهنمای عقبی و جانبی است که به صفحه نمایش کوچکی در داخل ماشین وصل است، هنگامی که راننده سوار ماشین میشود، صفحه نمایش مورد نظر روشن میشود و راننده میتواند همزمان عقب ماشین و کنارهای ماشین را مشاهده کند، این به راننده کمک میکند تا در هنگام عقب رفتن و دور زدن، همه چیز را ببیند و تصادف نکند.

سیستم های هوش مصنوعی در ایمیل نیز استفاده میشوند، اگر توجه کرده باشید در جیمیل شما دو صندوق ایمیل وجود دارد، یکی صندوق ورودی ایمیل های عادی است، دومی هم صندوق هرزنامه است که در آن ایمیل های فیک(دروغی) ذخیره میشوند. ایمیل به کمک سیستم های هوش مصنوعی خود میتواند ایمیل های درست و سالم را از ایمیل های هرزه یا دورغی تشخیص بدهد، بنابراین وقتی ایمیل هرزه ای به جیمیل شما ارسال میشود، مستقیم به صندوق هرزنامه میرود.

استفاده از هوش مصنوعی در افزایش درآمد

همانطور که قبلا ذکر کردیم، هوش مصنوعی می تواند برای پردازش مقدار زیادی از داده ها برای انجام معاملات در بازار و تصمیم گیری های سرمایه گذاری استفاده شود. هوش مصنوعی این کار را با استفاده از تکنیکی به نام “یادگیری ماشین” انجام می دهد. یعنی سیستم های هوش مصنوعی با اطلاعاتی که از بازار بورس و سهام شرکت ها دارند، میتوانند بخوبی سرمایه گذاری کنند و معاملات انجام بدهند.

بطور مثال اگر شما میخواهید در بازار ارز فعالیت کنید، میتوانید وارد سایت های ارزی شوید و در آنجا ثبت نام کنید سپس  ربات های پیشرفته ای را در کامپیوتر و یا در موبایل خود نصب کرده و  با استفاده از این ربات های پیشرفته ارزهایی مثل بیتکوین خرید و فروش کنید. نکته جالب اینجاست که این ربات ها خودشان بطور اتوماتیک وارد سایت های ارزی میشوند و برای شما خرید و فروش ارز را انجام میدهند و پس از کسب مفاد، به پول شما را به حساب شما بر میگردانند.

استفاده از هوش مصنوعی در تکنولوژی

الگوریتم های یادگیری ماشینی یا به اصطلاح هوش مصنوعی با یادگیری اطلاعات بیشتر رشد میکند، یعنی اگر ما به ماشین های یادگیری هوش مصنوعی اطلاعات بیشتری بدهیم و به آنها کارهای بیشتری آموزش بدهیم، میتوانیم از آنها در کارهای بزرگتر نیز استفاده کنیم. بطور مثال یکی از سیستم های هوش مصنوعی تخته الکترونیکی است که در کلاس های آموزشی ژاپن استفاده میشود. این تخته طوری عمل میکند که پس از اینکه مدرس تخته را پر از اطلاعات میکند، تخته الکترونیکی بطور اتوماتیک پاک میشود، سپس تمام اطلاعات پاک شده در دستگاه ذخیره شده و به کمپیوترها یا آیپاد دانش آموزان فرستاده می شود.

استفاده ازش مصنوعی در کسب و کار

یکی از مزیت های AI استفاده از آن در موارد استخدام است، اگر شما قادر باشید از AI در موارد مختلفی استفاده کنید، به شما کمک میکند فرصت های استخدام در شرکت ها و سازمانهای فناوری را بدست آورید. در ضمن یکی از استفاده های مهم AI در استخدام این است که روند استخدام را شفاف‌تر کرده است. بسیاری از شرکت از AI برای ساده سازی فرآیند استخدام استفاده می کنند. بطور مثال برای استخدام یک کارمند، چندین کاندید انتخاب میشوند و تمام اطلاعات آنها به کامپیوتر ثبت میشود، سیستم ها یا برنامه های هوشمندی که در این کمپیوتر ها نصب هستند، قابلیت تشخیص بهترین نامزدهای واجد شرایط را دارند. بنابراین صاحبان شرکت ها اطلاعات تمام نامزدها یا کاندید ها را به این سیستم ها معرفی میکنند و بهترین نامزد واجد شرایط را انتخاب میکنند.

کلام نهایی

اگر اهل فروش هستید، پس می دانید که داشتن استراتژی فروش برای کسب و کار شما بسیار مهم است. اگر به دنبال راهی برای بهبود استراتژی فروش خود هستید، هوش مصنوعی می تواند به شما در راستای ساختن یک استراتژی فروش کمک کند. اگر شنیده باشید ربات های هوشمندی مثل ChatGPT حالا میتوانند با قدرت بسیار بالایی محتوای متنی تولید کنند، ربات چت جی پی تی به حدی هوشمند است که وقتی شما در چت برای ربات مینویسید که یک استراتژی فروش برایم آماده کن، ربات با تمام دقت و سرعت به شما یک متن تبلیغاتی عالی و کاملی آماده میکند که شما بتوانید از آن در فروش و تبلیغ محصولات خود استفاده کنید.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از