سفر مشتری چیست؟ هدایت مشتری به صفحه فروش

سفر مشتری چیست؟

سفر مشتری یعنی مسیری که مشتری در سایت شما طی میکند تا در نهایت به صفحه فروش سایت شما هدایت شده و محصولات شما را خریداری میکند.

امروزه کسب و کارهای آنلاین بسیاری در سطح اینترنت وجود دارد که برای جذب مشتری باهم رقابت میکنند، اینترنت مخاطبان بسیاری دارد که برای خرید محصولات مورد نیاز خود به اینترنت مراجعه میکنند، کسب و کارهای آنلاین برای اینکه بتوانند در این رقابت به موفقیت دست یابند، سعی میکند تا مشتریان را با استفاده تکنیک های فروش به سمت کسب و کار خود هدایت کنند.

یکی از این تکنیک های فروش، مفهوم سفر مشتری است که به ما کمک میکند تا پای خود را لای در خانه مشتری بگذاریم و او را دعوت به خرید کنیم به این کار سفر مشتری میگویند. اگر تا به حال بطور کامل با مفهوم سفر مشتری آشنایی ندارید، ما در ادامه با ذکر مثالهای جذاب سعی کرده ایم تا به بهترین شکل ممکن موضوع را به شما عزیزان توضیح دهیم.

سفر مشتری چیست؟

بگذارید قبل از اینکه مفهوم برای شما پیچیده و خسته کن شود، یک داستان جالبی راجب موضوع باهم مرور کنیم تا موضوع را به خوبی درک کنید.

روزی یکی از فروشندگان لباس به قصد جذب مشتریان بیشتر  یک نمایشگاه لباس راه اندازی کرده بود. او برای اینکه مشتری را جذب کند سفر مشتری را به چهار مرحله تقسیم کرده بود. مرحله اول درب ورودی نمایشگاه چند بنر جذاب و زیبا نصب شده بود و دو نفر نیز با شیرینی های رنگارنگ رایگان از مردم پذیرایی می کردند، این مرحله اول برای جلب توجه مشتری بود که بسیار جذاب بود و مشتریانی که برای بار اول وارد این نمایشگاه میشدند، خاطره بسیار زیبایی برای آنها بود.

داخل سالن ورودی بر روی دیوار های رنگی صفحه های نمایش بزرگ و زیبایی نصب شده بود که لباس های فوق العاده زیبایی را به نمایش می گذاشتند. این ها چیزهایی هستند که مشتریان علاقه دارند تماشا کنند، اکثر افرادی که به نمایشگاه لباس مراجعه می کنند، معمولاً انا مختلف لباس را بررسی و تماشا میکنند.

عکس محصول و سبد مشتری در کنار لپتاپ

فروشنده لباس در قسمت پایانی سالن که به ورودی اصلی نمایشگاه متصل می شد، یک ویترین نمایش لباس با قیمت های تخفیف خورده به نمایش گذاشته بود که مشتریان می توانستند مطابق با میل خود لباس های مختلف را تماشا کرده و خریداری کنند، در واقع مشتری می توانست به خواسته خود تحقق ببخشد و هر نوع لباس را که دوست دارد با تخفیف ویژه خرید کند.

روی دیوارهای سالن ویژه نمایشگاه بنرهای کوچکی با نوشتار برجسته نوشته شده بود “برای خرید بهترین و شیک ترین لباس های مد روز به مغازه………. واقع در بازار…….. مراجعه کنید”. این مرحله اکشن یا عمل بود که در واقع هدف نمایی فروشنده را محقق می سازد، یعنی فروشنده از مشتری می خواهد که برای خرید محصولات اصلی به فروشگاه مراجعه کند.

این سفر در واقع قیف فروش است، شما دامی می سازید تا هر مشتری را که در مسیر شما قرار می گیرد جذب کرده و محصول خود را به او می فروشید. بنابراین لباس فروش با استفاده از فرمول AIDA توانست هزاران مشتری را به سمت کسب و کار خود جذب کند. چهار مرحله” جلب توجه، علاقه، خواسته، عمل یا تصمیم” مراحل اساسی قیف فروش را تشکیل می دهد که برای فروش استفاده می شود.

در واقع همان متن های تبلیغاتی فروش یا لندینگ پیج با استفاده از همین روش نوشته می شود تا مورد توجه مشتریان بسیاری قرار گیرد.

سفر مشتری به تجربه‌ای اشاره میکند که مشتری از ابتدای ارتباط با یک برند یا سازمان تا پایان آن تجربه می‌کند. این سفر شامل مراحل مختلفی است که مشتری از طریق آنها متوجه نیازها، تمایلات، و مشکلات خود می‌شود و برای رسیدن به هدف خود، اقدامات مختلفی را انجام می‌دهد. سفر مشتری می‌تواند شامل تعامل با وبسایت، مطالعه نظرات و بازخورد مشتریان قبلی، تماس با پشتیبانی مشتری، و یا هر فعالیت دیگری باشد که به دستیابی به خدمات و محصولات مورد نظر خود کمک می‌کند.

بیشتر مطالعه کنید: سئوی کلاه سیاه چیست؟

اهمیت سفر مشتری

مدیرانی که برای سفر مشتری برنامه ریزی میکنند

سفر مشتری اهمیت بسیاری در جذب و نگه‌داشت مشتریان دارد. داستان لباس فروش را به خاطر دارید؟ او برای اینکه بتواند مشتری بسیاری جذب کند یک مسیر چهار مرحله ای پرهزینه ای طراحی کرد و در ابتدا زحمت بسیاری کشید تا توانست یک برند خود را به دیگران معرفی کرده و مشتری بیشتری جلب کند.  هنگامی که مشتریان به صورت مستمر و مؤثر به طول سفر مشتری توجه می‌کنند، احساس ارتباط نزدیکی با برند شما خواهند داشت و به احتمال زیاد بهترین تجربه را از خرید خواهند داشت. علاوه بر این، مشتریان راضی و وفادار به برند شما خواهند بود و احتمال بروز ارتباطات مثبت با دیگران را نیز افزایش خواهند داد. بنابراین، بهینه‌سازی سفر مشتری و هدایت آنها به صفحه فروش، به توسعه کسب و کار شما کمک بسیاری خواهد کرد.

مراحل سفر مشتری

سفر مشتری از همان 4 مرحله ای تشکیل شده است که در بالا ذکر کردیم، بازهم همان مثال لباس فروش را به خاطر بیاورید که برای جلب مشتری 4 مرحله اساسی سر راه مشتری قرار داده بود تا بتواند او را به سمت خرید محصول دعوت کند.

جلب توجه مشتریان

اولین کاری که شما برای جذب مشتری باید انجام دهید، جلب توجه است به این معنی که شما باید با یک حرکت جذاب بتوانید هوش و هواس مشتری را به سمت کسب و کار خود جلب کنید. این مثل همان شیرینی رایگانی است که لباس فروش روبروی در ورودی نمایشگاه خود به مردم ارائه می داد.

در این مرحله، مشتریان اولین بار با برند شما آشنا می‌شوند. آگاهی از وجود شما و محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید، بسیار مهم است. از راهکارهای مختلفی می‌توانیم برای جلب توجه مشتریان استفاده کنیم، مانند بازاریابی محتوا، تبلیغات دیجیتال، و رسانه‌های اجتماعی.

عکس بلوک های نوشته مشتری در کنار سه نفر انیمیشن که ایسنتاده اند

حتما بخوانید: تقویم محتوا چیست؟

جلب علاقه مندی مشتریان

پس از اینکه مشتری با دیدن بنر تبلیغاتی یا متن تبلیغاتی شما کنجکاو شده و وارد فروشگاه شما شود، شما باید چیزی را به مشتری ارائه دهید که به آن علاقه مندی داشته باشد، زیرا اکثر مردم برای چیزهایی که علاقه دارند وارد فروشگاهی می شوند، محصولی را خرید میکنند و بخشی از پول خود را خرج می کنند.

در این مرحله، مشتریان به بررسی نیازها و تفکر خود می‌پردازند. آنها ممکن است تحقیق کنند، با دوستان و خانواده خود مشورت کنند، نظرات مشتریان قبلی را مطالعه کنند و بازخوردهای موجود را در مورد محصول شما بررسی کنند. در این مرحله، شما باید تمام اطلاعات و ارزشهای محصولات یا خدمات خود را به مشتریان ارائه دهید تا بتوانید از رقبای پیشی گرفته و تفکر خرید مشتریان را به سمت خود جلب کنید.

رسیدگی به خواسته های مشتریان

در این مرحله، مشتریان اقدامات لازم را برای خرید انجام می‌دهند. شما باید راه‌حل‌های مناسبی را برای مشتریان فراهم کنید تا بتوانید آنها را به صفحه فروش هدایت کنید. می‌توانید از استراتژی‌های مختلفی مانند تخفیف‌ها، پیشنهادهای ویژه، و ارائه محتوای جذاب و مفید استفاده کنید.

مردم علاقه مند خرید هستند اما آنها از کسی خرید می کنند که نسبت به آن فرد یا فروشگاه احساس خوبی داشته باشند، آنها با تخفیف های کوچکی که شما ارائه میدهید، خود را مدیون شما فکر میکنند، بنابراین تخفیف های کوچک، هدیه رایگان یا پیشنهادی به مشتریان ارائه دهید که علاقه مندی آنها به خرید شما افزایش یابد.

اقدام به عمل خرید

مشتری که پشت میز ایستاده است

و در نهایت آخرین مرحله قیف فروش که باید در متن فروش، ویدیو فروش یا بنرهای تبلیغاتی شما وجود داشته باشد، دعوت مشتری به خرید محصول شما است. پس از اینکه ذهن مشتری را آماده خرید محصول کنید، میتوانید از او بخواهید که محصول را خریداری کند.

مطالعه کنید: چگونه با یادگیری بازاریابی، فروش خود را افزایش دهیم

این تکنیکی است که بسیاری از آموزگاران انجام میدهند تا محصولات آموزشی خود را به فروش برسانند، به طور مثال یک فروشنده دوره تبلیغ نویسی در ابتدا در متن فروش خود به مشتریان خود می گوید که محصولش قرار است چه مشکلی را برطرف کند، چه مزیت هایی دارد و چقدر میتواند زندگی شما را تغییر دهد، سپس در مرحله اقدام به عمل به مشتری می گوید حالا بیا این محصولم را بخر! این کاری است که در انتهای سفر مشتری باید انجام دهید.

در این مرحله، مشتریان با خرید از شما راضی هستند و به صفحه فروش هدایت شده‌اند. اما راهی برای حفظ رضایت و وفاداری آنها باید وجود داشته باشد. ارائه خدمات پس از فروش، ارتباط مستمر با مشتریان، و ایجاد تجربه مثبت و خاص برای آنها می‌تواند به ایجاد وفاداری و ارتباط بلندمدت با مشتریان کمک کند.

نتیجه‌گیری

سفر مشتری یک مفهوم کلیدی در جذب و نگه‌داشت مشتریان است. با درک مفهوم سفر مشتری و اهمیت آن، می‌توانید با بهره‌برداری از راهکارهای مختلف، مشتریان را به صفحه فروش خود هدایت کنید. این راهکارها شامل بهینه‌سازی محتوا، راهنمایی و آموزش، ارائه ارزش و منحصر به فرد، استفاده از تجربه‌های مشتری قبلی، بهبود تجربه کاربری و رابط کاربری وب سایت، و استفاده از راهکارهای تبلیغاتی مناسب است.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
هادی امیری

هادی امیری

از کودکی علاقه خاصی به تکنولوژی و پیشرفت های علم داشتم و همین علاقه باعث شد سالها در حوزه تکنولوژی تحقیق کنم و در نتیجه به یک طراح سایت و مشاور کسب کار های آنلاین تبدیل شدم و این در حالیه که در حوزه های دیگه هم به صورت مستمر فعالیت دارم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از