سئو چیست و چگونه از آن کسب درآمد کنیم؟

عکس نوشته سئو به زبان انگلیسی

سئو مجموعه ای از فعالیت هایی است که متخصصان سئو برای بهبود رتبه سایت و ظاهر شدن سایت در نتایج اولیه جستجوی گوگل انجام میدهند. وبمسترها یک سری اصول و تکنیک هایی را انجام می دهند که گوگل تعریف کرده است و در نتیجه گوگل وبسایت های آنها را در نتایج اول ظاهر می سازد.

راستی از سئو گفتیم! یادم از داستانی آمد که سالها قبل برایم اتفاق افتاد و چه خوب است که امروز برای شما تعریف کنم!
تقریبا ۶ سال قبل پسر عموی من که یک فروشگاه لباس در شهر تهران داشت، به فکر راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی شد و تصمیم گرفت از این طریق فروش خود را افزایش دهد اما از قضا هیچ اطلاعاتی از سایت و تولید محتوا و سئو نداشت.

یک روز باهم راجب فروشگاه صحبت میکردیم و او به من گفت: سهراب من قصد دارم یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنم، نظر تو چیه؟ من گفتم خیلی خوبه این کار را انجام بده اما پس از اینکه وبسایتت راه اندازی شد، من برات سئو میکنم تا بیاد بالا و بتونی بفروشی!
پسر عموی من که راجب سئو هیچ اطلاعاتی نداشت، فکر کرد سئو یک کار اضافه است، به همین علت رو به من کرد و گفت: نه پسر عموجان نیازی به سئو اینا نیست، فقط میخوام بفروشم، اما نمیدونست که بدون سئو نمیشود چیزی را در اینترنت بفروشیم!

من رفتم و بالاخره پسر عموی من پس از دوماه به من زنگ زد و گفت پسر عمو اون سئو که گفتی چیه؟ رو فروشم تأثیر داره؟ اگه تأثیر داره لطفاَ بیا انجامش بده من بتونم بفروشم…
این داستان را گفتم که شما که تا اینجا زحمت کشیدید، بدانید که اهمیت سئو بیشتر از آن چیزی است که شما فکر میکنید. من در ادامه صفر تا صد سئو را بصورت خلاصه و جامع به شما توضیح داده ام.

عکس انیمیشنی سئو را رنگ زرد با دو آدمک

سئو چیست؟

 

سئو در واقع راه و روشی است که وبسایت ها باید بروند تا بتوانند به هدف مورد نظر (ارائه محتوای ارزشمند به مخاطب) برسند. این اصول و روش ها تنها راهی هستند که میتوانند به شما کمک کنند با استفاده از آنها وبسایت خود را در لیست نتایج اولیه گوگل ظاهر سازید.
خب مطمئنا هدف شما هم از سئو کردن این است که وبسایت شما در صفحه اول نتایج جستجو دیده شود و از این طریق مخاطبان بیشماری جذب کنید اما همانطور که من و شما میدانیم سئو یک پروسه حساس است که در صورت عدم آشنایی با قواعد آن ممکن است عواقب بدی برای سایت ما داشته باشد.

پس سئو چیست؟ آیا می شود من هم یاد بگیرم؟

این دو سوال همیشه از من و همکاران ما در دیجی نیکان پرسیده می شود، و جواب ما همواره این است: بله یادگیری سئو بسیار راحت است اما کمی زحمت دارد و شما باید برای یادگیری آن کمی تلاش کنید.
در تعریف سئو میتوانیم بگوییم که سئو از کلمه انگلیسی SEO مخفف Search Engine Optimization به معنای فارسی “بهینه سازی برای موتورهای جستجو ”می باشد.

سئو شامل یک سری تکنیک ها و قوانینی می شود که با انجام داده آنها وبسایت ما جایگاه بالایی در موتور جستجوی گوگل پیدا کرده و بازدید وبسایت ما افزایش می یابد.

انواع سئو

سئو یک مسئله بزرگ و گسترده ای است و اصول آن به حدی زیاد است که گوگل همه آنها را به سه دسته تقسیم بندی کرده است، سئو کلاه سفید، سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سیاه

جدول مقایسه 5 تکنیک از 3 مدل سئو

سئو کلاه سیاه سئو کلاه خاکستری سئو کلاه سفید
خرید بک لینک بک لینک گرفتن از شبکه های اجتماعی محتوای باکیفیت
مخفی کردن محتوا افزودن امکان نظردهی به همه مخاطبان لینک های باکیفیت
انتشار محتوای کپی شده دستکاری کلمه کلیدی تجربه کاربری عالی
ساخت مزرعه لینک تغییر ظاهر وبسایت مطابقت با موبایل
کلوکینگ تولید خبر بروزرسانی مطالب

سئو کلاه سفید چیست؟ (فرمانبرداران اصیل)

 

دست نوشته سئو به زبان انگلیسی به رنگ سفید

 

کلیک کنید: سئو سیاه چیست؟

سئو کلاه سفید اصول قانونی است که از سوی گوگل معرفی شده است، در اصل وقتی شما اصول گوگل را در وبسایت خود به خوبی رعایت میکنید، گوگل وبسایت شما را در نتایج اول نمایش میدهد.
این ها در واقع مثل افراد قانونمداری هستند که همیشه بر اساس قوانین کار میکنند و تمام کارهای آنها قانونی است، این افراد هیچ وقت کار غیر قانونی انجام نمیدهند.

سئو کلاه سفید بهترین روش بهینه سازی سایت به حساب می آيد که با انجام دادن آنها وبسایت شما هرگز مجازات نمی شود اما این روش ها یک مشکلی هم دارند، سئوی کلاه سفید صبر و تحمل زیادی می طلبد چراکه وبسایت های بسیاری وجود دارند که در گوگل رقابت میکنند، بنابراین گوگل برای اینکه بتواند بهترین وبسایت و باکیفیت ترین وبسایت را شناسایی کند، این قوانین را وضع کرده است تا هر وبسایتی که بیشتر از دیگران این قوانین را رعایت کند، در نتیجه اول قرار گیرد.

تکنیک های سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید شامل تکنیک های بسیاری می شود که در کل سئو داخلی، سئو خارجی و تکنیکال را شامل می شود، ما در ادامه 5 تکنیک مهم سئو سفید را در ادامه بطور مفصل توضیح داده ایم.

1- ارائه محتوای باکیفیت

محتوای باکیفیت مهمترین و بهترین تکنیک سئو است، به این مفهوم که شما اگر هیچ تکنیکی از سئو هم بلد نباشید اما بتوانید محتوای باکیفیت و ارزشمند در سایت خود منتشر کنید، گوگل سایت شما را در نتایج اول جستجو نشان خواهد چراکه اصل هدف از طراحی سایت، ارائه محتوای باکیفیتی است که کاربران آنرا در اینترنت جستجو میکنند.

توجه داشته باشید که تولید محتوا یک هنر کاملاً تخصصی است که هرکسی قادر به انجام دادن آن نیست، یعنی اینکه شما نمیتوانید با کپی کردن یک متن از سایت های دیگر و ویرایش کردن معمولی محتوایی را در سایت منتشر کنید و در نتیجه گوگل به سایت شما رتبه بالا بدهد. اگر میخواهید راجب تولید محتوا بیشتر بدانید، ما در مقاله ای تحت نام “تولید محتوا چیست” آماده کرده ایم که با مطالعه آن اطلاعات شما کاملتر خواهد شد.
بنابراین سعی کنید در ابتدا راجب موضوع مورد نظر خود تحقیق کنید، آمارها، دیدگاه، اخبارها، سایت ها و کتاب های مختلف مطالعه کنید و سپس شروع کنید به نوشتن متن!

عکس نوشته انگلیسی با عکس وسایل تکنولو›ي

یکی از دانشجویانم که سه سال قبل تازه شروع کرده بود به آموزش سئو و تولید محتوا، از من خواست که موضوعی به او بدهم تا برود و راجب آن مقاله سئو شده بنویسد، من بهش موضوع را دادم و منتظر شدم تا چند روز بعد این مقاله را تحویل من بدهد تا ویرایش کنم، اما طولی نکشید که فردا رأس ساعت شروع کلاس، این دانشجوی عزیزم در کلاس حاضر شده و مقاله نوشته شده خود را تحویل من داد.

خب، تعریف از خود نباشد، من استاد آن کلاس بودم و به محض مطالعه متن متوجه شدم که او رفته قسمتی از متن را از یکی از وبسایت ها، بخشی از آن را از ویکیپدیا و بخشی از آن را از اینستاگرام نوشته است که همه باهم یک متن غیرمرتبط کپی شده ای را ترکیب داده بودند.
به دانشجویم گفتم، ببین رفیق تو با این متن حتی نمیتونی آدما رو دور بزنی، چه برسه به گوگل!!! آخه اون از منو تو خیلی زرنگ تره، سعی نکن اونو گول بزنی! بهتره بری یک هفته تمام از منابع مختلف مطالعه کنی و سپس شروع کنی به نوشتن موضوعات از ذهنت تا همه اطلاعات جدید باشن و کیفیت داشته باشند.

این تجربه به دانشجویم کمک کرد، نحوه تولید محتوا و سئو را به خوبی بیآموزد و موفقیت های بیشماری نصیبش شود.
بنابراین به شما نیز پیشنهاد میکنم، فقط روی محتوای باکیفیت تمرکز داشته باشید!

2- بروز رسانی مطالب سایت

دومین و راحت‌ترین تکنیک سئو بروز رسانی محتواهای سایت است، پیشنهاد من این است که یک استراتژی آپدیت محتوا داشته باشید و هر هفته یک مقاله خود را ویرایش کرده و اطلاعات جدیدتر و بروزتری اضافه کنید.

با اینکار الگوریتم های گوگل همیشه در سایت شما رفت و آمد میکنند و این به گوگل سیگنال میدهد که سایت شما بسیار فعال است و دارید هر روز برای جلب توجه مخاطبان خود، محتوای جدیدتر و مهمتری اضافه میکنید (این به معنی ارزش قائل شدن به مخاطبان!) بنابراین گوگل با شما رفیق می شود و با هر بار بروزرسانی محتوای شما، سایت شما را در نتایج بالاتر نمایش میدهد.

نوشته سئو روی میز جلسه مدیران

بیشتر بدانید: چگونه بک لینک بگیریم؟

3- بک لینک سازی باکیفیت

بک لینک به لینک هایی گفته می شود که از سایت های دیگر دریافت میکنید، بطور مثال شما لینک سایت خود را در سایت های متعبر درج میکنید یا وبسایت های دیگر لینک خود را در سایت شما درج میکنند.
کیفیت این لینک ها بسیار مهم است چراکه دریافت لینک از سایت های نامعتبر باعث کاهش اعتبار سایت شما نزد گوگل می شود اما لینک های معتبر میتوانند رتبه سایت شما را نزد گوکل افزایش دهند.
نکته: از خرید لینک بطور قطعی خودداری کنید!

4- تجربه کاربری (UX)

تجربه کاربری که به زبان انگلیسی به آن User Experience می گویند، از اساسی‌ترین مؤلفه های سئو است که هر سایتی باید آن را رعایت کند. تجربه کاربری چیست؟ تجربه کاربری به این میگویند که وقتی کاربری وارد سایت شما می شود، فضای جذاب سایت شما را دیده و به راحتی بتواند از یک قسمت به قسمت دیگری برود، از طریق لینک ها به صفحات مختلف سفر کند، به سرعت بتواند صفحات را باز کند و در نهایت از روند ساده خرید محصول لذت ببرد! این ها همه یعنی تجربه عالی برای کاربر که به گوگل پیام میدهد که کاربران در سایت شما تجربه عالی داشتند.
در صورتیکه میخواهید وبسایت شما از سئوی خوبی برخوردار شود، این موارد را باید حتما در سایت خود ایجاد کنید.

5- مطابقت با موبایل

عکس جسجت.ی کلمه سئو در نوار جستجوی گوگل

این موضوع که برای همه ما روشن است که امروزه هر فردی حداقل یک موبایل در جیبش دارد و دسترسی به اینترنت تقریبا برای اکثر مردم دنیا وجود دارد. اکثر افرادی که خرید آنلاین میکنند و یا به دنبال اطلاعاتی در اینترنت هستند، از موبایل همراه استفاده میکنند.
بنابراین وبسایت شما باید بطوری طراحی شده باشد که در موبایل همراه به خوبی باز شود و دسترسی به آن راحت باشد، چراکه اگر وبسایت شما این ویژگی را نداشته باشد، از لحاظ سئو ناقص بوده و در نتایج اول گوگل ظاهر نمی شود.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه به تکنیک های بهینه سازی موتورهای جستجو میگویند که خلاف قوانین اصلی گوگل هستند و در واقع تمرکز آنها فقط روی موتورهای جستجو است، نه مخاطب! سئوکاران کلاه سیاه تلاش میکنند تا با تکنیک های خود به موتورهای جستجو وانمود کنند که از قوانین گوگل پیروی میکنند.
آنها با این کار قصد دارند سایت خود را به گوگل خوب معرفی کنند تا گوگل آنها را در نتایج اولیه جستجو نمایش دهد، در حالیکه گوگل پس از مدت کوتاهی متوجه این قضیه می شود و شروع میکند به جزا دادن سایت آنها! این کار دقیقا مثل کاریست که دانش آموزان تنبل و متقلب مدرسه انجام میدهند تا در نظر استادشان لایق و کوشا بنظر برسد، بی خبر از آنند که استاد تمام دانش آموزان خود را بصورت کامل می شناسد.

این تکنیک ها در مدت کوتاهی میتوانند رتبه خوبی به وبسایت های مورد نظر بدهند اما شک نکنید که گوگل با میلیارد ها منبع اطلاعاتی سروکار دارد و صدها الگوریتم دارد، به همین دلیل گوگل بی درنگ تشخیص میدهد که شما چه کاری با وبسایت خود انجام میدهید.
یادتان باشد که گوگل چندین مدل مجازات دارد، اما اگر حکم اعدام یک وبسایت را صادر کند، دیگر آن وبسایت با همه تجارت و درآمد و مخاطباش روی هوا خواهند بود، دیگر خبری از آن سایت در نتایج جستجو نخواهد شد.

حتی پنالتی های رباتی که ربات های گوگل انجام میدهند شبیه حکم حبس ابد دادگاه است، به این معنی که بعضی از مجازات های گوگل میتواند وبسایت سئوکاران کلاه سیاه را به مدت یک سال یا حتی بیشتر از آن از نتایج حذف کند.

5 تکنیک خطرناک سئو کلاه سیاه

اگرچه سئو کلاه سیاه تکنیک های بیشماری دارد اما از آنجاییکه این مقاله گنجایش ذکر همه آنها را ندارد، ما 5 تا از بدترین اصول آن را بیان کرده ایم. این تکنیک ها از جمله خطرناک‌ترین تکنیک هایی هستند که انجام دادن آنها قطعاً میتواند سایت شما را به تباهی بکشاند، بنابراین ما به شما توصیه میکنیم از انجام دادن این تکنیک ها حتما خودداری کنید.

ایجاد محتوای با کیفیت مهمترین اصل سئو است

مطالعه کنید: افزونه یواست سئو چیست؟

۱- خرید بک لینک

بسیاری از وبسایت ها که خود را به در زرنگی و هوشیاری میزنند، اقدام به خرید بک لینک های انبوه از وبسایت ها دیگر میکنند(با این خیال که گوگل متوجه میشه میبینه این سایت کلی لینک خارجی داره، با خودش میگه عه این وبسایت رو جا گذاشتم!!! این یه عالمه لینک داره، بیا رتبه اینو برم بالا!
این کار یکی از بدترین اصول سئو است که نهایتاً یک یا دوماه رتبه سایت را افزایش میدهد، اما پس از دوماه بدبختی های سایت مورد نظر شروع می شود، هر روز و هر روز رتبه و اعتبار سایت کاهش می یابد و در نهایت بخش عمده ای از فروش و مخاطبان خود را از دست میدهد، این کاریست که انجام ندادن آن خیلی بهتر از انجام دادن آن است.

هشداررر! خرید بک لینک ممنوع است.

۲- مخفی کردن متن

بازهم مسئله ربات ها پیش آمد، بسیاری از افراد سعی میکنند در متن خود محتوایی بنویسند که پر از کلمه کلیدی اصلی باشد سپس آن قسمت متن را با رنگ پس زمینه یکرنگ میکنند تا برای مخاطب قابل دید نباشد اما ربات ها آنرا بخوانند و ایندیکس کنند، البته هدف از انجام این فعل مشخص است، این کار هم برای تظاهر به گوگل است! اما گوگل به چنین وبسایت های میگوید” ای گندم نماهای جو فروش، قصد دارید عوض گندم به من جو بفروشید؟؟؟”
بنابراین به شما توصیه میکنیم از این تکنیک نیز خودداری کنید تا از مجازات گوگل در امان باشید.

۳- انتشار محتوای کپی شده

سومین و در اصل یکی از رایج‌ترین تکنیک های سئو سیاه، کپی کردن متن دیگران و انتشار آن در وبسایت است، البته اینکه شما متن های وبسایت خودتان را هم کپی کنید، کپی حساب می شود. بسیاری از افراد سعی میکنند با کپی کردن بخشی از متن سایت های مختلف و ترکیب آنها باهمدیگر، یک متن ترکیبی و متفاوت به خورد گوگل بدهند و رتبه بگیرند اما متوجه نیستند که گوکل میتواند تمام کلمات و حتی فاصله های میان کلمات را تشخیص دهد.

بنابراین انتشار محتوای کپی شده نه تنها که نتیجه مثبت ندارد، بلکه تأثیر منفی روی سئوی سایت شما میگذارد.

 

نوار جستجوی گوگل با پس زمینه آدم با میز مدیریتی که روی آن لپتاپ و آیپاد

پیشنهاد ما: تولید محتوا چیست؟

۴- ساختن مزرعه لینک (Link Farm)

مزرعه لینک به این معنی است که برخی از وبسایت های متقلب هستند که کار آنها ساخت وبلاگ ها و بسایت است، این ها از آکانت های مختلف، وبلاگ های بیشماری می سازند، سپس کارشناسان آنها با صاحبان وبسایت های دیگر تماس میگیرند و میگویند ما میتوانیم سئوی سایت شما را در قبال (بالفرض 2) میلیون تومان به نتیجه اول گوگل بیاریم.

در واقع این سئوکاران کلاه سیاه، به یکباره از طریق همه این وبلاگ ها و بسایت های تقلبی خود به سایت اصلی لینک میدهند که در کوتاه مدت لینک های خارجی سایت اصلی بالا رفته و رتبه میگیرد اما پس از مدتی گوگل راز آنها را افشا میکند و باز همان داستان جزا و پنالتی اتفاق می افتد، این وبسایت ها عاقبت ندارند و در نهایت مجازات می شوند.

۵- کلوکینگ (Cloaking)

کلوکینگ کاریست که سئوکاران کلاه سیاه برای فریب دادن مخاطب و موتورهای جستجو میکنند، مخاطب روی کلید واژه خاصی جستجو کرده و سایت مورد نظر را باز میکند اما وقتی وارد صفحه می شود، سورپرایز می شود، محتوا فرق دارد و راجب چیز دیگری نوشته شده!
بطور مثال، خودم چند سال قبل روی کلمه “خرید قاب گوشی سامسونگ” کلید کردم، اما وقتی وارد سایت شدم متن تبلیغی بزرگی درباره “گوشی های سامسونگ” مشاهده کردم، در نهایت با این حس که آن وبسایت تمسخرم کرده است، از سایت خارج شده و هرگز از آن خرید نکردم.

سئو کلاه خاکستری

احتمالا تا به حال اصطلاح آب زیر کاه را شنیده اید! سئوکاران کلاه خاکستری افرادی هستند که هم قصد دارند از قوانین گوگل پیروی کنند و هم میل به انجام تکنیک های کلاه سیاه دارند.

در اصل، سئو کلاه خاکستری میان سئو کلاه سیاه و کلاه سفید قرار دارد، نه از سئو کلاه سفید بطور کامل استفاده میکند و نه از تکنیک های کلاه سیاه! این تکنیک های غالباَ برای گوگل کمتر قابل تشخیص هستند و در صورتیکه بیشتر جنبه کلاه سفید داشته باشند، نتایج خوبی برای سایت ایجاد میکنند اما در صوریکه بیشتر شبیه کلاه سیاه ها باشد، سایت مورد نظر با مجازات گوگل مواجه خواهد شد.

 

یاد بگیرید: چگونه محتوای تأثیرگذار بنویسیم؟

 

نوشته SEO به رنگ آبی با پس زمینه ساختمانها و برج ها

۵ تکنیک سئو کلاه خاکستری

این تکنیک ها از جمله روش های حرفه ای سئو است که فقط بعضی از سئوکاران حرفه میتوانند به شکل درستی انجام دهند و از آن نتایج مثبتی بگیرند، در صورتیکه شما با سئو آشنایی کامل ندارید، انجام این روش ها برای شما توصیه نمی شود چراکه در صورت انجام دادن اشتباه این روش ها با پنالتی گوگل مواجه خواهید شد.

1- بک لینک گرفتن از شبکه های اجتماعی

لینک گرفتن از شبکه های اجتماعی یکی از ساده ترین روش های سئو است که گوگل نسبت به آن حساسیت نشان نمیدهد، بنابراین شما میتوانید در پست هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر میکنید، لینک دعوت سایت خود را منتشر کنید. این روش به دلیل اینکه شباهت زیادی با تکنیک های کلاه سفید دارد، جزو تکنیک های مفید و مثبت به حساب می رود.

2- افزودن امکان نظردهی به همه مخاطبان

بسیاری از وبسایت ها امکان نظر دهی به سایت های دیگر را میدهند و به آنها اجازه میدهند تا لینک خود را در آنها منتشر کنند تا در نهایت به گوگل این پیام را برساند که این سایت همیشه بروزرسانی می شود. گاهاَ گوگل این نوع تکنیک ها را مثبت حساب کرده و رتبه سایت مورد نظر را افزایش میدهد.

3- دستکاری کلمه کلیدی

دستکاری کلمه کلیدی یکی دیگر از رایج ترین روش های سئو کلاه خاکستری است که سئوکاران کلاه خاکستری با دستکاری متن های دیگران و انتشار آنها در سایت خود، سعی به رتبه گرفتن از گوگل میکنند.

برخی از وبسایت ها سعی میکنند کلمه کلیدی مورد سایت را به کلمه کلیدی مرتبط و مشابه آن جایگزین کنند که گوگل در اصل هردو لینک سئو شده و وقتی مخاطبان کلمه کلیدی اصلی را جستجو میکنند، کلمه کلیدی دومی هم توسط گوگل به مخاطب پیشنهاد می شود.
بطور مثال: کلمه فروش گوشی سامسونگ را به کلمه فروش گوشی سامسونگ فلانی جایگزین میکنند. بنابراین وقتی مخاطبان کلمه فروش گوشی سامسونگ را جستجو میکنند، کلمه فروش گوشی سامسونگ فلانی هم از سمت گوگل به‌ آنها پیشنهاد می شود.

 

بخوانید: پردرآمدترین شغل های اینترنتی

عکس انیمیشنی افرادی در حال کار روی پروژه سئو

4- تغییر ظاهر وبسایت

چهارمین تکنیک سئو کلاه خاکستری که ما دراینجا بیان کرده ایم، تغییر ظاهر وبسایت با استفاده از تغییرات در کدها و متن صفحات وبسایت است. این کار باعث می شود سایت مورد نظر هر چند وقت یکبار بروزرسانی شود، معمولاَ وبسایت هایی که در آنها تولید محتوا انجام نمی شود، این تکنیک را انجام میدهند تا رتبه آنها افزایش یافته و در لیست نتایج اول گوگل ظاهر شوند.

5- تولید خبر

یکی از روش هایی که اکثر وبسایت ها برای جذب مخاطب انجام میدهند، انتشار خبر است. از آنجایی که در پایان بسیاری از خبرها، منبع اصلی ذکر نمی شود، برخی از وبسایت ها خبرهای جذاب و پرطرفدار را با تغییر و دستکاری در سایت خود منتشر میکنند و مخاطب جذب میکنند.
خبرهایی که در مورد ازدواج و اتفاقات زندگی روزمره افراد مشهور منتشر می شود، بزودی ترند شده و در شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

سئو داخلی (On-page seo) چیست؟

سئو داخلی به تکنیک های بهینه سازی محتوا و کدهای سایت می شود که شامل سئو محتوا و سئو تکنیکال می شود. برای رشد سایت خود، باید از سئو داخلی خوبی برخوردار باشید چراکه اگر وبسایت را خانه شما فرض کنیم، سئو داخلی به معنی دکوراسیون و زیبایی داخل خانه است.
در واقع وبسایت شما باید از لحاظ چیدمان المان ها، رنگ آمیزی، کیفیت محتوا، سرعت دانلود، عکس ها، عنوان های مطالب، لینک ها، زیرعنوان ها و کدها بهینه باشد، به این مفهوم که شما باید کیفیت تمام این موضوعات را بالا ببرید، بویژه محتوا که از همه مهمتر است.
سئو داخلی به اعتبار و کیفیت وبسایت شما نزد گوگل اشاره می کند، در صورتیکه شما وبسایت خود را از داخل به خوبی سئو کنید، سئو خارجی هم میتواند تأثیر خوبی بر افزایش رتبه شما نزد گوگل داشته باشد.

مهمترین موضوعاتی که شامل سئو داخلی (On-page seo) می شود:

 • تولید محتوای ارزشمند و باکیفیتترتیب منظم المان های کلیکی سایت
 • استفاده مناسب از تگ ها در محتوا
 • افزایش سرعت لود وبسایت
 • استفاده از عنوان ها و زیرعنوان های جذاب
 • لینک سازی باکیفیت و با ارزش در محتوا
 • استفاده از تصاویر باکیفیت در وبسایت

سئو خارجی (Off- page seo) چیست؟

نوشته انگلیسی بهینه سازی موتورهای جستجو

خب حالا نوبت به طراحی دکوراسیون بیرون خانه است، برای اینکه خانه ما نزد مهمان زیبا بنظر برسد، باید ظاهر خانه خود را هم زیبا و منظم بسازیم! سئو خارجی نیز همان زیباسازی ظاهر بیرونی سایت ما است.
بهتر است بگوییم، سئو خارجی به تکنیک هایی گفته می شود که خارج از وبسایت خود انجام میدهیم تا سایت ما نزد گوگل رتبه بهتری بگیرد یا به اصطلاح مهمان ما از ظاهر خانه خوشش بیاید. انجام دادن تکنیک های سئو خارجی به شما کمک میکند در نتایج اول گوگل ظاهر شوید و مخاطبان بسیاری در سایت خود داشته باشید.

مهمترین مواردی که شامل سئو خارجی (Off- page seo) می شوند:

 • بک لینک سازی(لینک گرفتن از سایت های دیگر)
 • رپورتاژ نویسی(نوشتن متن های مرتبط با موضوع با درج لینک)
 • شبکه های اجتماعی (انتشار لینک سایت و محتوای سایت در شبکه های اجتماعی)
 • تبلیغات (جذب مخاطب از طریق تبلیغات در وبسایت های معتبر و سوشال مدیا)
 • درج نقشه سایت در گوگل(معرفی کردن نقشه فروشگاه یا وبسایت در گوگل مپ)

سئو برای کسب و کارهای آنلاین چه اهمیتی دارد؟

خب تا اینجای مقاله که چیزهای زیادی راجب سئو فهمیدیم و میدانیم که سئو به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو است، اما چه بهتر که راجب اهمیت آن کمی بیشتر بدانیم. خب حالا بریم سراغ موضوع جذاب که از اول مقاله بهتون گفتیم، اینجا حرف هایی از مصاحبه آقای نیل پاتل مشهورترین سئوکار دنیا و برخی از سئوکاران محبوب دیگر را هم باهم مطالعه خواهیم کرد.

اما در باب اهمیت سئو باید گفت، بدون سئو وجود سایت بی مفهوم است، شما تصور کنید فروشگاه طلافروشی در بازار طلا فروشان دارید، اما به دلیل اینکه مغازه شما قابل دید نیست، مشتری ندارید و هر ماه اجاره مغازه برگردن شما بار می شود! آیا این بدرد شما میخورد؟
سایت بدون سئو هم در همین حد، بی اهمیت است. بنابراین سئو به شما کمک میکند در صفحه اول گوگل باشید و بخش بزرگی از میلیون ها کاربر نصیب سایت شما شود. اینکه شما روزانه 1 میلیون ورودی از گوگل داشته باشید، میتوانید حداقل با فروش 1 محصول 100.000 تومانی حداقل (کم کمش) ماه 500 میلیون تا 1 میلیارد درآمد داشته باشید.

از آنجاییکه الگوریتم های گوگل هر سال بروزرسانی می شوند و در هر زمینه ای وبسایت های بیشماری دارند رقابت میکنند، استفاده از سئو برای ظاهر شدن در اولیه گوگل از ضروریات اساسی برای وبسایت ها است. علاوه بر این، نرخ بازگشت سرمایه سئو بسیا بالاست، به این مفهوم که شما هرچه بیشتر روی سئو سرمایه گذاری کنید، به همان اندازه نتیجه میگیرید. پس اگر تا به حال به سئو فکر نکرده بودید، از همین لحظه که مطالعه این مقاله تمام شد، وارد موضوعات سئو شوید.

نکته: شما یک برد نسبت به بقیه دارید، آنهم مطالعه این مقاله بود، حالا شما یک عالمه اطلاعات راجب سئو در ذهن خود دارید! تبریک!!!

 

عکس نوشته ای از تکنیک های سئو با محوریت اسم انگلیسی SEO

 

کلیک کنید: شناخت مهمترین الگوریتم های گوگل

 

نظرات ابر سئوکاران:

نیل پاتل، مشهورترین سئوکار دنیا

“بهینه‌سازی سرعت بارگیری صفحه یک اولویت بالا است. کاربران امروزی تحمل طولانی بارگیری صفحات را ندارند و این می‌تواند تأثیر مستقیمی بر رتبه‌بندی و تجربه کاربری داشته باشد.”
“سئو نیاز به صبر دارد. نتایج به طور فوری رخ نمی‌دهد، بلکه نیاز به پیشبرد مداوم و کار مستدام دارد.”
“سئو موبایلی امروزه ضروری است. وبسایت شما باید به طور کامل به روشنی و بهینه شده برای تجربه کاربری موبایل طراحی شده باشد.”

برایان دین (Brian Dean)، بنیان‌گذار Backlinko

“بهترین راه برای پنجره باز شدن در موتورهای جستجو، خلق محتوای برتر است.”
“محتوا، ملکه است. اگر محتوای برتری ارائه کنید، لینک‌ها و رتبه‌بندی‌ها به طور طبیعی دنبال می‌کنند

راند فیشکین (Rand Fishkin)، بنیان‌گذار Moz

“سئو بهترین راه برای نفوذ در بازار است و برای رشد شرکت‌ها بسیار ارزشمند است.”
“بهترین راه برای بهبود سئو، ارائه بهترین تجربه برای مشتریان است.”

آریا ریباک (Aleyda Solis)، مشاور سئو

“سئو یک فرآیند بلندمدت است. به جای تلاش برای تغییر سریع، باید به استراتژی درازمدت فکر کنید.”

سوالات متداولی که مردم همیشه میپرسند:

چگونه سئوکار شویم؟

سئو کار شدن نیاز به آموزش و سپس تمرین و تجربه دارد، اگر قصد دارید بدون دغدغه و بدون دردسر سئو را یاد بگیرید، با متخصصان و مشاوران دیجی نیکان در تماس باشید، ما تا آخرین لحظه یادگیری با شما همراه هستیم و مطمئن هستیم که شما سئو را به راحتی یاد میگیرید.

آیا سئو هزینه زیادی دارد؟

هزینه های سئو بستگی به نوع وبسایتی که دارید و حوزه ای که در آن فعالیت میکنید دارد، اما در کل اگر سئو داخلی و خارجی سایت را به خوبی انجام دهید، نیازی به هزینه سنگین در بخش سئوی سایت ندارید.

چقدر طول می کشد تا به صفحه اول گوگل برسم؟

رسیدن به صفحه اول گوگل آنقدر هم سخت نیست. اگر شما بتوانید محتوای باکیفیت ارائه دهید و از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده کنید، به راحتی میتوانید در صفحه اول ظاهر شوید، البته بازهم بستگی به حوزه فعالیت و شدت رقابت در حوزه مورد نظر هم دارد.

آیا من هم به سئو نیاز دارم؟

همه کسب و کارهای آنلاین به سئو نیاز دارند، بنابراین اگر واقعاً قصد دارید روزی برسد که فروشگاهی مثل دیجی کالا داشته باشید، از همین حالا روی سئو حساب کنید.

به راستی که سئو میتواند شما را در اوج قله های موفقیت برساند. نیل پاتل که از سوی مجله وال استریت انگلستان به عنوان یکی از تأثیرگزارترین افراد وب دنیا شناخته شده است، از طریق این هنر توانست خودش را به تمام دنیا معرفی کند.

حالا نوبت شماست!

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از