سئو چیست و چگونه از آن کسب درآمد کنیم؟

عکس نوشته سئو به زبان انگلیسی

سئو مجموعه ای از فعالیت هایی است که متخصصان سئو برای بهبود رتبه سایت و ظاهر شدن سایت در نتایج اولیه جستجوی گوگل انجام میدهند. وبمسترها یک سری اصول و تکنیک هایی را انجام می دهند که گوگل تعریف کرده است و در نتیجه گوگل وبسایت های آنها را در نتایج اول نمایش می دهد.

راستی از سئو گفتیم! یادم از داستانی آمد که سالها قبل برایم اتفاق افتاد و چه خوب است که امروز برای شما تعریف کنم!
تقریبا ۶ سال قبل پسر عموی من که یک فروشگاه لباس در شهر تهران داشت، به فکر راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود شد و تصمیم گرفت از این طریق فروش خود را افزایش دهد اما از قضا هیچ اطلاعاتی از سایت و تولید محتوا و سئو نداشت.

یک روز باهم راجب فروشگاه صحبت میکردیم پسر عموی من گفت: سهراب من قصد دارم یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنم، نظر تو چیه؟ من گفتم خیلی خوبه این کار را انجام بده اما پس از اینکه وبسایتت راه اندازی شد، من برات سئو میکنم تا بیاد بالا و بتونی بفروشی!
پسر عموی من که راجب سئو هیچ اطلاعاتی نداشت، فکر کرد سئو یک کار اضافه است، به همین علت به من گفت: نه پسر عموجان نیازی به سئو نیست، فقط میخوام بفروشم، اما نمیدونست که بدون سئو نمیشود چیزی را در اینترنت بفروشیم!

 بالاخره پسر عموی من پس از دوماه به من زنگ زد و گفت پسر عمو اون سئو که گفتی چیه؟ رو فروشم تأثیر داره؟ اگه تأثیر داره لطفاَ بیا انجامش بده من بتونم بفروشم…
این داستان را گفتم که شما که تا اینجا زحمت کشیدید، بدانید که اهمیت سئو بیشتر از آن چیزی است که شما فکر میکنید. من در ادامه صفر تا صد سئو را بطور خلاصه و جامع به شما توضیح داده ام.

عکس انیمیشنی سئو را رنگ زرد با دو آدمک

سئو چیست؟

سئو مسیری است که وبسایت ها باید طی کنند تا بتوانند به هدف مورد نظر خود یعنی (ارائه محتوای ارزشمند به مخاطب) برسند. استفاده از این اصول و روش ها تنها راهی است که به شما کمک میکند با استفاده از آنها سایت خود را سئو کرده و در نتایج اول گوگل دیده شوید.
خب مطمئنا هدف شما هم از سئو کردن این است که وبسایت شما در صفحه اول نتایج جستجو دیده شود و از این طریق مخاطبان بیشماری جذب کنید اما همانطور که مشخص است سئو یک پروسه حساس است و در صورت عدم آشنایی با قواعد آن ممکن است عواقب بدی برای سایت ما داشته باشد.

پس سئو چیست آیا می شود من هم یاد بگیرم؟

این دو سوال همیشه از من و همکاران ما در دیجی نیکان پرسیده می شود و جواب ما همواره این است: بله یادگیری سئو بسیار راحت است اما کمی زحمت دارد و شما باید برای یادگیری آن کمی تلاش کنید.
در تعریف سئو میتوانیم بگوییم که سئو از کلمه انگلیسی SEO مخفف Search Engine Optimization به معنای فارسی “بهینه سازی برای موتورهای جستجو ”می باشد.

سئو شامل یک سری تکنیک ها و قوانینی می شود که با اجرای آنها سایت شما جایگاه بالایی در موتور جستجوی گوگل دریافت کرده و بازدید وبسایت ما افزایش می یابد.

انواع سئو

سئو یک مسئله بزرگ و گسترده ای است و اصول آن به حدی زیاد است که گوگل همه آنها را به سه دسته تقسیم بندی کرده است، سئو کلاه سفید، سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سیاه

جدول مقایسه 5 تکنیک از 3 مدل سئو

سئو کلاه سیاهسئو کلاه خاکستریسئو کلاه سفید
خرید بک لینکبک لینک گرفتن از شبکه های اجتماعیمحتوای باکیفیت
مخفی کردن محتواافزودن امکان نظردهی به همه مخاطبانلینک های باکیفیت
انتشار محتوای کپی شدهدستکاری کلمه کلیدیتجربه کاربری عالی
ساخت مزرعه لینکتغییر ظاهر وبسایتمطابقت با موبایل
کلوکینگتولید خبربروزرسانی مطالب

سئو کلاه سفید چیست؟ (فرمانبرداران اصیل)

 

دست نوشته سئو به زبان انگلیسی به رنگ سفید

 

کلیک کنید: سئو سیاه چیست؟

سئو کلاه سفید مجموعه ای از اصول قانونی است که از سوی گوگل معرفی شده است، در اصل وقتی شما اصول گوگل را در وبسایت خود به خوبی رعایت میکنید، گوگل وبسایت شما را در نتایج اول نمایش میدهد.
این ها شبیه افراد قانونمداری هستند که همیشه بر اساس قوانین کار میکنند و تمام کارهای آنها قانونی است، این افراد هیچ وقت کار غیر قانونی انجام نمیدهند.

سئو کلاه سفید بهترین روش بهینه سازی سایت به حساب می آيد و با انجام دادن اصول آن وبسایت شما هرگز مجازات نمی شود اما این روش یک مشکلی هم دارد، مشکل سئو کلاه سفید این است که صبر و تحمل زیادی می طلبد چراکه وبسایت های بیشماری در گوگل رقابت میکنند، بنابراین گوگل برای اینکه بتواند بهترین وبسایت و باکیفیت ترین وبسایت را شناسایی کند، این قوانین را وضع کرده است تا هر وبسایتی که بیشتر از دیگران این قوانین را رعایت کند، در جایگاه اول قرار گیرد.

تکنیک های سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید شامل تکنیک های بسیاری می شود که در کل سئو داخلی، سئو خارجی و تکنیکال را در بر میگیرد، ما در ادامه 5 تکنیک مهم سئو سفید را در ادامه بطور مفصل توضیح داده ایم.

1- ارائه محتوای باکیفیت

محتوای باکیفیت مهمترین و بهترین تکنیک سئو است، به این مفهوم که اگر شما هیچ تکنیکی از سئو هم بلد نباشید اما بتوانید محتوای باکیفیت و ارزشمند در سایت خود منتشر کنید، گوگل سایت شما را در نتایج اول جستجو نمایش خواهد داد چراکه اصل هدف از طراحی سایت، ارائه محتوای باکیفیتی است که کاربران در اینترنت جستجو میکنند.

توجه داشته باشید که تولید محتوا یک هنر کاملاً تخصصی است و هرکسی قادر به انجام دادن آن نیست، یعنی اینکه شما نمیتوانید با کپی کردن یک متن از سایت های دیگر و ویرایش کردن آن در سایت خود منتشر کنید و در نتیجه گوگل اعتبار سایت شما را افزایش دهد، بلکه با انتشار محتوای کپی شده در سایت خود باعث می شوید گوگل سایت شما را پنالتی کند.
بنابراین سعی کنید در ابتدا راجب موضوع مورد نظر خود تحقیق کرده، آمارها، دیدگاه ها، اخبار، سایت ها و کتاب های مختلف را مطالعه کنید و سپس شروع کنید به نوشتن متن!

عکس نوشته انگلیسی با عکس وسایل تکنولو›ي

یکی از دانشجویانم که سه سال قبل تازه شروع کرده بود به آموزش سئو و تولید محتوا، از من خواست که موضوعی به او بدهم تا راجب آن مقاله سئو شده ای بنویسد، من بهش موضوع را دادم و منتظر شدم تا چند روز بعد مقاله را تحویل من بدهد، اما طولی نکشید که فردا رأس ساعت شروع کلاس، دانشجوی عزیزم در کلاس حاضر شده و مقاله نوشته شده خود را تحویل من داد.

خب، تعریف از خود نباشد، من استاد آن کلاس بودم و به محض مطالعه متن متوجه شدم که او رفته قسمتی از متن را از یکی از وبسایت ها، بخشی از آن را از ویکیپدیا و بخش دیگر آن را از اینستاگرام نوشته است که همه باهم یک متن غیرمرتبط کپی شده ای را ترکیب داده بودند.
به دانشجویم گفتم، ببین رفیق تو با این متن حتی نمیتونی آدما رو دور بزنی، چه برسه به گوگل!!! آخه اون از منو تو خیلی زرنگ تره، سعی نکن اونو گول بزنی! بهتره بری یک هفته کامل از منابع مختلف مطالعه کنی و سپس شروع کنی به نوشتن موضوعات از ذهنت تا اینکه همه اطلاعات جدید و باکیفیت  باشند.

این تجربه به دانشجوی من کمک کرد، نحوه تولید محتوا و سئو را به خوبی بیآموزد و موفقیت های بیشماری بدست آورد. بنابراین به شما نیز پیشنهاد میکنم، فقط روی محتوای باکیفیت تمرکز داشته باشید!

2- بروز رسانی مطالب سایت

دومین و راحت‌ترین تکنیک سئو بروز رسانی محتواهای سایت است، پیشنهاد من این است که یک استراتژی آپدیت محتوا داشته باشید و هر هفته یکی از مقالات خود را ویرایش کرده و اطلاعات جدیدتر و بروزتری اضافه کنید.

با اینکار الگوریتم های گوگل همیشه در سایت شما رفت و آمد میکنند. اینکار به گوگل سیگنال میدهد که سایت شما بسیار فعال است و هر روز برای جلب توجه مخاطبان خود، محتوای جدیدتر و مهمتری اضافه میکنید (این به معنی ارزش قائل شدن به مخاطبان!) بنابراین گوگل با شما رفیق می شود و با هر بار بروزرسانی محتوا، سایت شما را در نتایج بالاتر نمایش میدهد.

نوشته سئو روی میز جلسه مدیران

بیشتر بدانید: چگونه بک لینک بگیریم؟

3- بک لینک سازی باکیفیت

بک لینک به لینک هایی گفته می شود که از سایت های دیگر دریافت میکنید، بطور مثال شما لینک سایت خود را در سایت های متعبر درج میکنید یا وبسایت های دیگر لینک خود را در سایت شما درج میکنند.
کیفیت این لینک ها بسیار مهم است چراکه دریافت لینک از سایت های نامعتبر باعث کاهش اعتبار سایت شما نزد گوگل می شود اما لینک های معتبر میتوانند رتبه سایت شما را نزد گوکل افزایش دهند.

نکته: از خرید لینک بطور قطعی خودداری کنید!

4- تجربه کاربری (UX)

تجربه کاربری که به زبان انگلیسی به آن User Experience می گویند، از اساسی‌ترین مؤلفه های سئو است که هر سایتی باید آن را رعایت کند. تجربه کاربری چیست؟ تجربه کاربری به این میگویند که وقتی کاربری وارد سایت شما می شود، فضای جذاب سایت شما را دیده و به راحتی بتواند از یک قسمت به قسمت دیگری رفته و از طریق لینک ها به صفحات مختلف سفر کند، همچنان کاربر باید بتواند صفحات سایت را به سرعت باز کرده و در نهایت از روند ساده خرید محصول لذت ببرد! این ها همه یعنی تجربه عالی برای کاربر که به گوگل پیام میدهد که کاربران در سایت شما تجربه عالی داشتند.

در صورتیکه میخواهید وبسایت شما از سئوی خوبی برخوردار شود، این موارد را باید حتما در سایت خود ایجاد کنید.

5- مطابقت با موبایل

عکس جسجت.ی کلمه سئو در نوار جستجوی گوگل

این موضوع برای همه ما روشن است که امروزه هر فردی حداقل یک موبایل در جیبش دارد و دسترسی به اینترنت تقریبا برای اکثر مردم دنیا وجود دارد. اکثر افرادی که آنلاین خرید میکنند و یا به دنبال اطلاعاتی در اینترنت هستند، از موبایل همراه استفاده میکنند.
بنابراین وبسایت شما باید بطوری طراحی شده باشد که در موبایل همراه به خوبی باز شده و دسترسی به آن راحت باشد، چراکه اگر وبسایت شما این ویژگی را نداشته باشد، از لحاظ سئو ناقص بوده و در نتایج اول گوگل ظاهر نمی شود.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه به تکنیک های بهینه سازی موتورهای جستجو میگویند که خلاف قوانین اصلی گوگل هستند و در واقع تمرکز آنها فقط روی موتورهای جستجو است، نه مخاطب! سئوکاران کلاه سیاه تلاش میکنند با تکنیک های خود به موتورهای جستجو وانمود کنند که از قوانین گوگل پیروی میکنند.
این سایت ها قصد دارند عملکرد خود را نزد گوگل خوب نمایش دهند تا گوگل آنها را در نتایج اولیه جستجو نمایش دهد، در حالیکه گوگل پس از مدت کوتاهی متوجه این قضیه شده و شروع میکند به جزا دادن آنها! این کار دقیقا مثل کاریست که دانش آموزان تنبل و متقلب مدرسه انجام میدهند تا در نظر استادشان لایق و کوشا بنظر برسد، بی خبر از آنند که استاد تمام دانش آموزان خود را بصورت کامل می شناسد.

این تکنیک ها در مدت کوتاهی میتوانند موثر واقع شوند اما شک نکنید که گوگل با میلیارد ها منبع اطلاعاتی سروکار داشته و صدها الگوریتم دارد، به همین دلیل به راحتی تشخیص میدهد که شما چه کاری با وبسایت خود انجام میدهید.
یادتان باشد که گوگل چندین مدل مجازات دارد، اما اگر حکم اعدام یک وبسایت را صادر کند، سایت مورد نظر با همه تجارت و درآمد و مخاطباش روی هوا خواهند رفت، دیگر خبری از آن سایت در نتایج جستجو نخواهد شد.

حتی پنالتی های رباتی که ربات های گوگل انجام میدهند شبیه حکم حبس ابد دادگاه است، به این معنی که بعضی از مجازات های گوگل میتواند وبسایت سئوکاران کلاه سیاه را به مدت یک سال یا حتی بیشتر از آن از نتایج حذف کند.

5 تکنیک خطرناک سئو کلاه سیاه

اگرچه سئو کلاه سیاه تکنیک های بیشماری دارد اما از آنجاییکه این مقاله گنجایش ذکر همه آنها را ندارد، ما 5 تا از بدترین اصول آن را بیان کرده ایم. این تکنیک ها از جمله خطرناک‌ترین تکنیک هایی هستند که انجام دادن آنها قطعاً میتواند سایت شما را به تباهی بکشاند، بنابراین ما به شما توصیه میکنیم از انجام دادن این تکنیک ها حتما خودداری کنید.

ایجاد محتوای با کیفیت مهمترین اصل سئو است

مطالعه کنید: افزونه یواست سئو چیست؟

۱- خرید بک لینک

بسیاری از وبسایت ها که خود را به درِ زرنگی و هوشیاری میزنند، اقدام به خرید بک لینک های انبوه از وبسایت ها دیگر میکنند(با این خیال که گوگل متوجه میشه که این سایت کلی لینک خارجی داره، با خودش میگه عه این وبسایت رو جا گذاشتم!!! این یه عالمه لینک داره، بیا رتبه اینو برم بالا!
این کار یکی از بدترین اصول سئو است که نهایتاً در مدت یک یا دوماه رتبه سایت را افزایش میدهد، اما پس از دوماه بدبختی های سایت مورد نظر شروع می شود، هر روز و هر روز رتبه و اعتبار سایت کاهش می یابد و در نهایت بخش عمده ای از فروش و مخاطبان خود را از دست میدهد.

هشداررر! خرید بک لینک ممنوع است.

۲- مخفی کردن متن

بازهم مسئله ربات ها پیش آمد، بسیاری از افراد سعی میکنند در سایت خود محتوایی منتشر کنند که پر از کلمه کلیدی اصلی باشد سپس آن قسمت متن را با رنگ پس زمینه یکرنگ میکنند تا برای مخاطب قابل دید نباشد اما ربات ها آنرا بخوانند و ایندیکس کنند. هدف از انجام این فعل مشخص است، این کار هم برای تظاهر به گوگل است! اما گوگل به راحتی تشخیص میدهد که هدف از این سایت ها سئو کلمه کلیدی است. بنابراین ما به شما توصیه میکنیم از این تکنیک نیز خودداری کنید تا سایت شما از مجازات گوگل در امان باشد.

۳- انتشار محتوای کپی شده

سومین و در اصل یکی از رایج‌ترین تکنیک های سئو سیاه، کپی کردن متن دیگران و انتشار آن در وبسایت است، البته اینکه شما متن های وبسایت خودتان را هم کپی کنید، کپی حساب می شود. بسیاری از افراد سعی میکنند با کپی کردن بخشی از متن سایت های مختلف و ترکیب آنها باهمدیگر، یک متن ترکیبی و متفاوت منتشر کرده و جایگاه خود را در نتایج اولیه گوگل ثبت کنند اما متوجه نیستند که گوکل میتواند تمام کلمات و حتی فاصله های میان کلمات را تشخیص دهد. بنابراین انتشار محتوای کپی شده نه تنها که نتیجه مثبت ندارد، بلکه تأثیر منفی نیز روی سئوی سایت شما میگذارد.

 

نوار جستجوی گوگل با پس زمینه آدم با میز مدیریتی که روی آن لپتاپ و آیپاد

پیشنهاد ما: تولید محتوا چیست؟

۴- ساختن مزرعه لینک (Link Farm)

مزرعه لینک به سایت هایی گفته می شود که لینک های خارجی در آنها بصورت انبوه درج شده است و هدف از ایجاد آن فریب دادن موتورهای جستجو  است. برخی از وبسایت های متقلب هستند که کار آنها ساخت وبلاگ ها و بسایت است، این سئوکاران از اکانت های مختلف، وبلاگ های بیشماری می سازند، سپس کارشناسان آنها با پیشتیبان وبسایت های دیگر تماس گرفته و میگویند ما میتوانیم سئوی سایت شما را در مدت ۱ ماه در قبال (بالفرض 2) میلیون تومان در نتیجه اول گوگل سئو کنیم.

در واقع این سئوکاران، به یکباره از طریق همه وبلاگ ها و بسایت های تقلبی خود به سایت اصلی لینک میدهند که در کوتاه مدت لینک های خارجی سایت اصلی بالا رفته و رتبه میگیرد اما پس از مدتی گوگل راز آنها را افشا میکند و باز همان داستان جزا و پنالتی اتفاق می افتد، این وبسایت ها عاقبت ندارند و در نهایت مجازات می شوند.

۵- کلوکینگ (Cloaking)

کلوکینگ کاریست که سئوکاران برای فریب دادن مخاطب و موتورهای جستجو انجام میدهند، مخاطب کلید واژه خاصی جستجو کرده و سایت مورد نظر را باز میکند اما وقتی وارد صفحه می شود با تعجب مشاهده میکند محتوا فرق دارد و راجب چیز دیگری نوشته شده!
بطور مثال، خودم چند سال قبل روی کلمه “خرید قاب گوشی سامسونگ” کلید کردم، اما وقتی وارد سایت شدم متن تبلیغی بزرگی درباره “گوشی های سامسونگ” مشاهده کردم، در نهایت با این حس که آن وبسایت تمسخرم کرده است، از سایت خارج شده و هرگز از آن خرید نکردم.

سئو کلاه خاکستری

احتمالا تا به حال اصطلاح آب زیر کاه را شنیده اید! سئوکاران کلاه خاکستری افرادی هستند که هم قصد دارند از قوانین گوگل پیروی کنند و هم میل به انجام تکنیک های کلاه سیاه دارند.

در اصل، سئو کلاه خاکستری میان سئو کلاه سیاه و کلاه سفید قرار دارد، نه از سئو کلاه سفید بطور کامل استفاده میکند و نه از تکنیک های کلاه سیاه! این تکنیک ها غالباَ برای گوگل کمتر قابل تشخیص هستند و در صورتیکه بیشتر جنبه کلاه سفید داشته باشند، سایت مورد نظر در نتایج اول گوگل ظاهر می شود اما در صوریکه بیشتر شبیه کلاه سیاه باشد، سایت مورد نظر با مجازات گوگل مواجه خواهد شد.

 

یاد بگیرید: چگونه محتوای تأثیرگذار بنویسیم؟

 

نوشته SEO به رنگ آبی با پس زمینه ساختمانها و برج ها

۵ تکنیک سئو کلاه خاکستری

این تکنیک از جمله روش های حرفه ای سئو است که فقط بعضی از سئوکاران حرفه میتوانند به شکل درستی انجام داده و از آن نتایج مثبتی بگیرند، در صورتیکه شما با سئو آشنایی کامل ندارید، انجام این روش ها برای شما توصیه نمی شود چراکه در صورت انجام دادن اشتباه این روش ها با پنالتی گوگل مواجه خواهید شد.

1- بک لینک گرفتن از شبکه های اجتماعی

لینک گرفتن از شبکه های اجتماعی یکی از ساده ترین روش های سئو است که گوگل نسبت به آن حساسیت نشان نمیدهد، بنابراین شما میتوانید در پست هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر میکنید، لینک دعوت سایت خود را منتشر کنید. این روش به دلیل اینکه شباهت زیادی با تکنیک های کلاه سفید دارد، جزو تکنیک های مفید و مثبت به حساب می رود.

2- افزودن امکان نظردهی به همه مخاطبان

بسیاری از وبسایت ها امکان نظر دهی به سایت های دیگر را داده و به آنها اجازه میدهند لینک خود را منتشر کنند و هدف این است که به گوگل این پیام را برسانند که این سایت همیشه بروزرسانی می شود و فعال است. گاهاَ گوگل این نوع تکنیک ها را مثبت حساب کرده و اعتبار سایت مورد نظر را افزایش میدهد اما گاها متوجه شده و سایت مورد نظر را پنالتی میکند.

3- دستکاری کلمه کلیدی

دستکاری کلمه کلیدی یکی دیگر از رایج ترین روش های سئو کلاه خاکستری است که سئوکاران با دستکاری متن های دیگران و انتشار آنها در سایت خود، سعی به اعتبار گرفتن از گوگل میکنند.

برخی از وبسایت ها سعی میکنند کلمه کلیدی اصلی سایت را با کلمه کلیدی مرتبط و مشابه آن جایگزین کنند که گوگل هردو لینک را سئو کند و وقتی مخاطبان کلمه کلیدی اصلی را جستجو میکنند، کلمه کلیدی دومی هم توسط گوگل به آنها پیشنهاد شود. اگرچه این تکنیک روش حرفه ای برای سئو است اما اگر گوگل متوجه شود که شما قصد دستکاری کلمه کلیدی را دارید به سایت شما اعتبار منفی میدهد.
بطور مثال: کلمه فروش گوشی سامسونگ را به کلمه فروش گوشی سامسونگ فلانی جایگزین میکنند. بنابراین وقتی مخاطبان کلمه فروش گوشی سامسونگ را جستجو میکنند، کلمه فروش گوشی سامسونگ فلانی هم از سمت گوگل به‌ آنها پیشنهاد می شود.

 

بخوانید: پردرآمدترین شغل های اینترنتی

عکس انیمیشنی افرادی در حال کار روی پروژه سئو

4- تغییر ظاهر وبسایت

چهارمین تکنیک سئو کلاه خاکستری که ما دراینجا بیان کرده ایم، تغییر ظاهر وبسایت با استفاده از تغییرات در کدها و متن صفحات وبسایت است. این کار باعث می شود سایت مورد نظر هر چند وقت یکبار بروزرسانی شود، معمولاَ وبسایت هایی که در آنها تولید محتوا انجام نمی شود، این تکنیک را انجام میدهند تا رتبه آنها افزایش یافته و در لیست نتایج اول گوگل ظاهر شوند.

5- تولید خبر

یکی از روش هایی که اکثر وبسایت ها برای جذب مخاطب انجام میدهند، انتشار خبر است. از آنجایی که در پایان بسیاری از خبرها منبع اصلی ذکر نمی شود، برخی از وبمسترها خبرهای جذاب و پرطرفدار را با تغییر و دستکاری در سایت خود منتشر کرده و مخاطب جذب میکنند.
خبرهایی که در مورد ازدواج و اتفاقات زندگی روزمره افراد مشهور منتشر می شود، بزودی ترند شده و در شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

سئو داخلی (On-page seo) چیست؟

سئو داخلی به تکنیک های بهینه سازی محتوا و کدهای سایت گفته می شود که سئو محتوا و سئو تکنیکال را دربر میگیرد. برای اینکه سایت شما در لیست نتایج اولیه جستجوی گوگل ظاهر شود، باید سایت خود را از لحاظ سئو داخلی کامل کنید چراکه اگر وبسایت را خانه شما فرض کنیم، سئو داخلی به معنی دکوراسیون و زیبایی داخل خانه شما است و شما باید سئوی داخلی سایت خود را کامل کنید.
در واقع وبسایت شما باید از لحاظ چیدمان المان ها، رنگ آمیزی، کیفیت محتوا، سرعت دانلود، عکس ها، عنوان های مطالب، لینک ها، زیرعنوان ها و کدها بهینه شده باشد، به این مفهوم که شما باید کیفیت تمام این گزینه را در سایت خود بالا ببرید، بویژه محتوا که از همه مهمتر است.
سئو داخلی به اعتبار و کیفیت وبسایت شما نزد گوگل اشاره می کند، در صورتیکه شما وبسایت خود را از داخل به خوبی سئو کنید، سئو خارجی هم میتواند تأثیر خوبی بر افزایش رتبه سایت شما نزد گوگل داشته باشد.

مهمترین موضوعاتی که شامل سئو داخلی (On-page seo) می شود:

 • تولید محتوای ارزشمند و باکیفیت
 • ترتیب منظم المان های کلیکی سایت
 • استفاده مناسب از تگ ها در محتوا
 • افزایش سرعت لود وبسایت
 • استفاده از عنوان ها و زیرعنوان های جذاب
 • لینک سازی باکیفیت و با ارزش در محتوا
 • استفاده از تصاویر باکیفیت در وبسایت

سئو خارجی (Off- page seo) چیست؟

نوشته انگلیسی بهینه سازی موتورهای جستجو

خب حالا نوبت به طراحی دکوراسیون بیرون خانه است، برای اینکه خانه ما نزد مهمان زیبا بنظر برسد، باید ظاهر خانه خود را هم زیبا و منظم بسازیم! سئو خارجی نیز همان زیباسازی ظاهر بیرونی سایت ما است.
بهتر است بگوییم، سئو خارجی به تکنیک هایی گفته می شود که خارج از وبسایت خود انجام میدهیم تا سایت ما نزد گوگل رتبه بهتری دریافت کند یا به اصطلاح مهمان ما از ظاهر خانه راضی باشد. انجام دادن تکنیک های سئو خارجی به شما کمک میکند در نتایج اول گوگل دیده شده و مخاطبان بسیاری در سایت خود جذب کنید.

مهمترین مواردی که شامل سئو خارجی (Off- page seo) می شوند:

 • بک لینک سازی(لینک گرفتن از سایت های دیگر)
 • رپورتاژ نویسی(نوشتن متن های مرتبط با موضوع با درج لینک)
 • شبکه های اجتماعی (انتشار لینک سایت و محتوای سایت در شبکه های اجتماعی)
 • تبلیغات (جذب مخاطب از طریق تبلیغات در وبسایت های معتبر و سوشال مدیا)
 • درج نقشه سایت در گوگل(معرفی کردن نقشه فروشگاه یا وبسایت در گوگل مپ)

سئو برای کسب و کارهای آنلاین چه اهمیتی دارد؟

خب تا اینجای مقاله که چیزهای زیادی راجب سئو یادگرفتیم و میدانیم که سئو به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو است، اما چه بهتر که راجب اهمیت آن کمی بیشتر بدانیم. خب حالا بریم سراغ موضوع جذابی که از اول مقاله بهتون گفتیم، اینجا حرف هایی از مصاحبه آقای نیل پاتل مشهورترین سئوکار دنیا و برخی از سئوکاران محبوب دیگر را باهم مطالعه خواهیم کرد.

اما در باب اهمیت سئو باید گفت، بدون سئو وجود سایت بی مفهوم است، شما تصور کنید فروشگاه طلافروشی در بازار طلا فروشان دارید، اما به دلیل اینکه مغازه شما قابل دید نیست، مشتری ندارید و هر ماه اجاره مغازه برگردن شما بار می شود! آیا این بدرد شما میخورد؟
سایت بدون سئو هم در همین حد، بی اهمیت است. بنابراین سئو به شما کمک میکند در صفحه اول گوگل باشید و بخش بزرگی از میلیون ها کاربر نصیب سایت شما شود. بطور مثال اگر شما روزانه 1 میلیون ورودی از گوگل داشته باشید، میتوانید حداقل با فروش 1 محصول 100.000 تومانی حداقل (کم کمش) ماه 500 میلیون تا 1 میلیارد درآمد داشته باشید.

از آنجاییکه الگوریتم های گوگل هر سال بروزرسانی می شوند و در هر زمینه ای وبسایت های بیشماری رقابت میکنند، استفاده از سئو برای ظاهر شدن در نتایج اولیه گوگل از ضروریات اساسی برای وبسایت شما است. علاوه بر آن، نرخ بازگشت سرمایه سئو بسیا بالاست، به این مفهوم که شما هرچه بیشتر روی سئو سرمایه گذاری کنید، به همان اندازه نتیجه میگیرید. پس اگر تا به حال به سئو فکر نکرده بودید، از همین لحظه که مطالعه این مقاله تمام شد، وارد موضوعات سئو شوید.

 

عکس نوشته ای از تکنیک های سئو با محوریت اسم انگلیسی SEO

 

کلیک کنید: شناخت مهمترین الگوریتم های گوگل

 

نظرات ابر سئوکاران:

نیل پاتل، مشهورترین سئوکار دنیا

“بهینه‌سازی سرعت بارگیری صفحه یک اولویت بالا است. کاربران امروزی تحمل طولانی بارگیری صفحات را ندارند و این می‌تواند تأثیر مستقیمی بر رتبه‌بندی و تجربه کاربری داشته باشد.”
“سئو نیاز به صبر دارد. نتایج بطور فوری رخ نمی‌دهد، بلکه نیاز به پیشبرد مداوم و کار مستدام دارد.”
“سئو موبایلی امروزه ضروری است. وبسایت شما باید بطور کامل بهینه شده و برای تجربه کاربری موبایل طراحی شده باشد.”

برایان دین (Brian Dean)، بنیان‌گذار Backlinko

“بهترین راه برای پنجره باز شدن در موتورهای جستجو، خلق محتوای برتر است.”
“محتوا، ملکه است. اگر محتوای برتری ارائه کنید، لینک‌ها و رتبه‌بندی‌ها بطور طبیعی دنبال می‌کنند

راند فیشکین (Rand Fishkin)، بنیان‌گذار Moz

“سئو بهترین راه برای نفوذ در بازار است و برای رشد شرکت‌ها بسیار ارزشمند است.”
“بهترین راه برای بهبود سئو، ارائه بهترین تجربه برای مشتریان است.”

آریا ریباک (Aleyda Solis)، مشاور سئو

“سئو یک فرآیند بلندمدت است. به جای تلاش برای تغییر سریع، باید به استراتژی درازمدت فکر کنید.”

سوالات متداولی که مردم همیشه میپرسند:

چگونه سئوکار شویم؟

سئو کار شدن نیاز به آموزش و سپس تمرین و تجربه دارد، اگر قصد دارید بدون دغدغه و بدون دردسر سئو را یاد بگیرید، با متخصصان و مشاوران دیجی نیکان در تماس باشید، ما تا آخرین لحظه یادگیری با شما همراه هستیم و مطمئن هستیم که شما سئو را به راحتی یاد میگیرید.

آیا سئو هزینه زیادی دارد؟

هزینه های سئو بستگی به نوع وبسایتی که دارید و حوزه ای که در آن فعالیت میکنید دارد، اما در کل اگر سئو داخلی و خارجی سایت را به خوبی انجام دهید، نیازی به هزینه سنگین در بخش سئوی سایت ندارید.

چقدر طول می کشد تا به صفحه اول گوگل برسم؟

رسیدن به صفحه اول گوگل آنقدر هم سخت نیست. اگر شما بتوانید محتوای باکیفیت ارائه دهید و از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده کنید، به راحتی میتوانید در صفحه اول ظاهر شوید، البته بازهم بستگی به حوزه فعالیت و شدت رقابت در حوزه مورد نظر هم دارد.

آیا من هم به سئو نیاز دارم؟

همه کسب و کارهای آنلاین به سئو نیاز دارند، بنابراین اگر واقعاً قصد دارید روزی برسد که فروشگاهی مثل دیجی کالا داشته باشید، از همین حالا روی سئو حساب کنید.

به راستی که سئو میتواند شما را در اوج قله های موفقیت برساند. نیل پاتل که از سوی مجله وال استریت انگلستان به عنوان یکی از تأثیرگزارترین افراد وب دنیا شناخته شده است، از طریق این هنر توانست خودش را به تمام دنیا معرفی کند.

حالا نوبت شماست!

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

لینک های پیشنهادی از سراسر وب

خرید انواع قهوه

موفقیت و روانشناسی

محبوبترین

سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط