دیجیتال مارکتینگ چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید

دیجیتال مارکتینگ

 در مورد دیجیتال مارکتینگ چه میدانید؟با توجه به اینکه امروزه تقریبا اینترنت در دسترس همه است، اگر به شما بگویم تعداد افرادی که هر روز آنلاین می شوند همچنان در حال افزایش است، باورتان می شود؟

در واقع، تا سال 2021، حدود 4.9 میلیارد کاربر اینترنت جهانی وجود دارد که 400 میلیون کاربر نسبت به سال 2020 افزایش یافته است. و همچنین، نحوه خرید مردم نیز به همراه آن تغییر کرده است – یعنی بازاریابی آفلاین نمی تواند پاسخگوی نیاز بازار باشد. و استراژدی درست برای رسیدن به نتیجه دلخواه، امروزه دیجیتال مارکتینگ است و شما به تمام کاربرانی که وقت خود را در اینترنت صرف میکنند دسترسی دارید.

دیجیتال مارکتینگ یعنی فروش محصولات بصورت آنلاین، با استفاده از تکنیک ها روش های سئو، شبکه های اجتماعی، ایمیل، پیام …

بازاریابی همیشه درباره برقراری ارتباط با مخاطبان در مکان و زمان مناسب بوده است. امروز، این بدان معناست که شما باید آنها را در جایی که بیشتر وقت خود را می گذرانند ملاقات کنید: در اینترنت

در اینجا ، ما در مورد بازاریابی به عنوان یک روش واقعا موثر برای جذب، تعامل و خوشحال کردن مشتریان آنلاین صحبت می کنیم. اما هنوز سوالات زیادی از مردم سراسر جهان در مورد دیجیتال مارکتینگ دریافت می کنیم. بنابراین، تصمیم گرفتیم به آنها پاسخ دهیم و ببینید امروزه چگونه دیجیتال مارکتینگ انجام می شود.

استفاده از دیجیتال مارکتینگ در فروش محصول

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

انواع دیجیتال مارکتینگ؟

یک بازاریاب دیجیتال چه می کند؟

بازاریابی سنتی در مقابل دیجیتال مارکتینگ کدام بهتراست؟

آیا دیجیتال مارکتینگ برای همه مشاغل کار می کند؟

چگونه دیجیتال مارکتینگ انجام دهیم نمونه های دیجیتال مارکتینگ

تجارت دیجیتال مارکتینگ را چگونه تعریف می کند؟

دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار و آگاهی از برند شما حیاتی است. به نظر می رسد هر برندی یک وب سایت دارد، و اگر اینطور نیست، حداقل یک حضور در رسانه های اجتماعی یا استراتژی تبلیغات دیجیتالی دارند. محتوای دیجیتال و بازاریابی آنقدر مهم است که مصرف کنندگان اکنون از آن برای آشنایی و اعتماد کردن به برند های مختلف استفاده می کنند. از آنجایی که دیجیتال مارکتینگ امکانات بسیار زیادی دارد، می‌توانید خلاقیت داشته باشید و تاکتیک‌های بازاریابی مختلفی را با بودجه‌ای خاص تجربه کنید. به طور کلی، دیجیتال مارکتینگ با استفاده از تاکتیک‌ها و کانال‌های دیجیتال متعدد برای ارتباط با مشتریان در جایی که بیشترین وقت خود را سپری می‌کنند، تعریف می‌شود

بهترین بازاریابان دیجیتال (دیجیتال مارکترها) تصویر واضحی از نحوه اجرا هر کمپین دیجیتال مارکتینگ از اهداف کلی خود دارند. و بسته به اهداف استراتژی بازاریابی خود، بازاریابان می توانند از طریق کانال های رایگان و پولی که در اختیار دارند از کمپین بزرگ تری استفاده کنند و بسته به برنامه ریزی خود به نتیجه دلخواه برسند.

برای مثال، یک بازاریاب محتوا، می‌تواند مجموعه‌ای از پست‌های وبلاگی را ایجاد کند که و از یک کتاب الکترونیکی برای هدف خود استفاده کند و آن کتاب را به فروش برساند. یک بازاریاب شبکه های اجتماعی ممکن است به تبلیغ آن وبلاگ‌ها از طریق پست‌های پولی و ارگانیک در اکانت های شبکه های اجتماعی خود به آن کسب‌وکار برای رسیدن به نتیجه کمک کند، و بازاریاب ایمیلی می‌تواند یک کمپین ایمیلی ایجاد کند تا برای کسانی که کتاب الکترونیکی را دانلود می‌کنند اطلاعات بیشتری درباره شرکت ارسال کند.

در ادامه بیشتر در مورد این بازاریابان دیجیتال صحبت خواهیم کرد.

نقش عمده دیجیتال مارکتینگ در بیزینس

انواع کانال های دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی وب سایت

یک وب سایت مرکز تمام فعالیت های بازاریابی دیجیتال است. این کانال به تنهایی یک کانال بسیار قدرتمند است، و همچنین رسانه مورد نیاز برای اجرای انواع کمپین های دیجیتال مارکتینگ است. یک وب سایت باید یک برند، محصول و خدمات را به شیوه ای واضح و به یاد ماندنی نشان دهد. باید سریع، سازگار با موبایل و استفاده از آن آسان باشد.

تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)

تبلیغات پرداخت به ازای کلیک بازاریابان را قادر می‌سازد تا از طریق تبلیغات پولی به کاربران اینترنت در تعدادی از پلت‌فرم‌های دیجیتال دسترسی پیدا کنند. بازاریابان می‌توانند کمپین‌های PPC را در Google، Bing، LinkedIn، Twitter، Pinterest یا Facebook راه‌اندازی کنند و تبلیغات خود را به افرادی که در جستجوی عبارات مرتبط با محصولات یا خدمات هستند، نشان دهند.

این کمپین‌ها می‌توانند کاربران را بر اساس ویژگی‌های جمعیتی (مانند سن یا جنسیت) تقسیم‌بندی کنند یا حتی علایق یا مکان خاص آنها را هدف قرار دهند. محبوب ترین پلتفرم ها گوگل ادز و فیسبوک ادز هستند.

بازاریابی محتوا

هدف بازاریابی محتوا دستیابی به مشتریان بالقوه از طریق استفاده از محتوا است. محتوا معمولاً در یک وب سایت منتشر می شود و سپس از طریق رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، بهینه سازی موتورهای جستجو یا حتی کمپین های پرداخت به ازای کلیک تبلیغ می شود. ابزارهای بازاریابی محتوا شامل وبلاگ ها، کتاب های الکترونیکی، دوره های آنلاین، اینفوگرافیک ها، پادکست ها و وبینارها است.

روش های مختلف دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی هنوز هم یکی از موثرترین کانال های بازاریابی دیجیتال است. بسیاری از افراد ایمیل مارکتینگ را با پیام های ایمیل اسپم اشتباه می گیرند، اما این چیزی نیست که بازاریابی از طریق ایمیل انجام شود. این نوع بازاریابی به شرکت ها این امکان را می دهد که با مشتریان بالقوه و هر کسی که به برند آنها علاقه مند است در تماس باشند.

بسیاری از بازاریابان دیجیتال از سایر کانال‌های دیجیتال مارکتینگ برای اضافه کردن افراد به لیست ایمیل خود از محصولات رایگان مثل کتاب الکترونیکی استفاده می کنند و سپس از طریق ایمیل مارکتینگ، قیف‌های جذب مشتری ایجاد می‌کنند تا این کاربران را به مشتری تبدیل کنند.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

هدف اصلی کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی، آگاهی از برند و ایجاد اعتماد اجتماعی بین مشتریان است. همانطور که در بازاریابی شبکه های اجتماعی عمیق تر می شوید، می توانید از آن برای به دست آوردن لیست مشتریان بالقوه یا حتی به عنوان یک کانال بازاریابی یا فروش مستقیم استفاده کنید. پست های اینستاگرامی و توییت های تبلیغاتی دو نمونه از بازاریابی شبکه های اجتماعی هستند.

نقش رسانه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

همکاری در فروش یکی از قدیمی ترین اشکال بازاریابی است و اینترنت جان تازه ای به این تکنیک  قدیمی بخشیده است. با بازاریابی همکاری در فروش، اینفلوئنسرها محصولات دیگران را تبلیغ می کنند و هر بار که فروش انجام می شود یا مشتری بالقوه معرفی می شود، بابت آن کمیسیون دریافت می کنند. بسیاری از شرکت های معروف مانند آمازون برنامه های همکاری در فروش دارند که میلیون ها دلار در ماه به وب سایت هایی که محصولات خود را می فروشند پرداخت می کنند.

بازاریابی ویدیویی

یوتیوب یکی از محبوب ترین موتورهای جستجو در جهان است. بسیاری از کاربران قبل از تصمیم گیری برای خرید، برای یادگیری چیزی، خواندن نظر یا فقط وقت گذراندن، به YouTube روی می آورند. چندین پلتفرم بازاریابی ویدیویی از جمله ویدیوهای فیس بوک، اینستاگرام و حتی TikTok برای اجرای کمپین بازاریابی ویدیویی وجود دارد. شرکت‌ها بیشترین موفقیت خود از ویدیو با ادغام آن با سئو، بازاریابی محتوا و کمپین‌های بازاریابی شبکه اجتماعی گسترده به دست می آورند.

آیا بازاریابی دیجیتال برای همه مشاغل کار می کند؟

دیجیتال مارکتینگ می تواند برای هر کسب و کاری در هر صنعتی کار کند. صرف نظر از آنچه شرکت شما می فروشد، دیجیتال مارکتینگ همچنان شامل ساختن شخصیت های خریدار(پرسونای مشتری) برای شناسایی نیازهای مخاطبان و ایجاد محتوای آنلاین ارزشمند است. با این حال، این بدان معنا نیست که همه مشاغل باید یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ را به یک روش اجرا کنند.

چه نوع محتوای دیجیتالی باید ایجاد کنم؟

نوع محتوایی که ایجاد می کنید به نیازهای مخاطبان شما در مراحل مختلف بستگی دارد. شما باید با ایجاد پرسونای مشتری شروع کنید تا مشخص کنید که اهداف و چالش های مخاطبان شما در رابطه با کسب و کار شما چیست. در سطح پایه، محتوای آنلاین شما باید به آنها کمک کند تا به این اهداف برسند و بر چالش های خود غلبه کنند.

سپس، باید در نظر بگیرید که چه زمانی به احتمال زیاد آماده استفاده از این محتوا در راستای هدف خود و مشتری هستید. ما به این نقشه محتوا (content mapping) می گوییم.

دیجیتال مارکتینگ در همه مشاغل

با نقشه برداری محتوا، هدف قرار دادن محتوا بر اساس موارد زیر است:

1- ویژگی های شخصی که از محصول یا خدمات ما استفاده می کند (این جایی است که پرسونای مشتری وارد عمل می شوند).

2- آن شخص چقدر به خرید نزدیک است.

3- از نظر قالب محتوای شما، چیزهای مختلف و جالبی برای مشتری وجود دارد.

در اینجا چند گزینه وجود دارد که توصیه می کنیم در هر مرحله از مسیر خریدار استفاده کنید:

1- مرحله آگاهی پست های وبلاگ برای افزایش ترافیک ارگانیک شما زمانی که با یک سئو قوی و استراتژی کلمات کلیدی همراه باشد عالی است.

2- اینفوگرافیک های قابل اشتراک‌گذاری، به این معنی که وقتی دیگران محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند، شانس شما را برای یافتن مخاطب از طریق رسانه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهند. (برای شروع ازالگوهای اینفوگرافیک رایگان استفاده کنید.)

3- ویدیوهای کوتاه ، ویدیو های کوتاه قابل اشتراک‌گذاری هستند و می‌توانند مخاطبان جدیدی در پلتفرم‌هایی مانند YouTube،برای برند شما پیدا کنند.

4- ساخت کتاب های الکترونیکی(Pdf) عموماً جامع‌تر از پست وبلاگ یا اینفوگرافیک هستند، به این معنی که احتمال بیشتری وجود دارد که کسی اطلاعات تماس خود را برای دریافت آن مبادله کند.

5- وبینارها: از آنجایی که وبینارها شکلی دقیق تر و تعاملی از محتوای ویدیویی هستند، وبینارها یک قالب محتوای موثر هستند زیرا محتوای جامع تری نسبت به یک پست وبلاگ یا ویدیوی کوتاه ارائه می دهند.

6- مطالعات دقیق در وب سایت شما می تواند شکل موثری از محتوا برای کسانی باشد که آماده تصمیم گیری خرید هستند، زیرا به شما کمک می کند تا بر تصمیم آنها تأثیر مثبتی داشته باشید.

تکنیک های دیجیتال مارکتینگ

چگونه دیجیتال مارکتینگ انجام دهیم

اهداف خود را مشخص کنید.

زمانی که بازاریابی دیجیتال را شروع می‌کنید، شناسایی و تعریف اهدافتان بسیار مهم است، زیرا استراتژی خود را با آن‌ها می‌سازید. به عنوان مثال، اگر هدف شما افزایش آگاهی از برند است، ممکن است بخواهید بر روی دستیابی به مخاطبان جدید از طریق رسانه های اجتماعی تمرکز کنید. یا شاید بخواهید فروش یک محصول خاص را افزایش دهید – اگر اینطور است، مهمتر است که روی سئو و بهینه سازی محتوا تمرکز کنید تا در وهله اول خریداران بالقوه را در وب سایت خود جذب کنید. علاوه بر این، اگر هدف شما فروش است، ممکن است کمپین های PPC را برای هدایت ترافیک از طریق تبلیغات پولی آزمایش کنید. در هر صورت، پس از تعیین بزرگ ترین اهداف خود، شکل دادن به یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ ساده تر است.

مخاطب هدف خود را شناسایی کنید.

ما قبلاً به این موضوع اشاره کرده‌ایم، اما یکی از بزرگترین مزایای دیجیتال مارکتینگ، فرصت هدف قرار دادن مخاطبان خاص است – با این حال، اگر ابتدا مخاطبان هدف خود را شناسایی نکرده باشید، نمی‌توانید از این مزیت استفاده کنید. البته، مهم است که توجه داشته باشید که مخاطبان هدف شما ممکن است بسته به کانال یا اهدافی که برای یک محصول یا کمپین خاص دارید متفاوت باشد. برای مثال، شاید متوجه شده باشید که بیشتر مخاطبان اینستاگرام شما جوان‌تر هستند و میم‌های خنده‌دار و ویدیوهای کوتاه را ترجیح می‌دهند – اما مخاطبان لینکدین شما حرفه‌ای‌های مسن‌تری هستند که به دنبال توصیه‌های تاکتیکی بیشتری هستند. شما می خواهید محتوای خود را طوری تغییر دهید که برای این مخاطبان هدف متفاوت جذاب باشد. اگر از صفر شروع می کنید، به راحتی نگاهی به نحوه یافتن مخاطب هدف خود بیندازید.

تعیین بودجه برای دیجیتال مارکتینگ

برای هر کانال دیجیتال بودجه تعیین کنید.

بودجه شما به عناصر دیجیتال مارکتینگی که استفاده می کنید بستگی دارد. اگر روی تکنیک‌های ورودی مانند سئو، رسانه‌های اجتماعی و تولید محتوا برای یک وب‌سایت تمرکز می‌کنید، خبر خوب این است که اصلاً به بودجه زیادی نیاز ندارید. می‌توانید محتوای باکیفیت ایجاد کنید که مخاطبان شما مایل به استفاده آن هستند، جایی که تنها سرمایه‌گذاری که نیاز دارید زمانتان است. می توانید با میزبانی وب سایت و ایجاد محتوا با استفاده از CMS  ها شروع کنید.

برای کسانی که بودجه کمی دارند، می توانید با استفاده از وردپرس وبا استفاده از یک تم ساده و ساخت سایت خود بدون کد با استفاده از Elementor Website Builder برای وردپرس شروع کنید. با استفاده از تکنیک های خروجی مانند تبلیغات آنلاین و خرید لیست های ایمیل، بدون شک مقداری هزینه وجود دارد. هزینه آن به این بستگی دارد که می خواهید در نتیجه تبلیغات چه نوع دیدی داشته باشید. به عنوان مثال، برای پیاده سازی PPC با استفاده از Google AdWords، در مقابل شرکت های دیگر در صنعت خود پیشنهاد می دهید(هزینه بیشتر نتیجه ی بالاتر) تا در بالای نتایج جستجوی گوگل برای کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما ظاهر شوند. بسته به رقابت کلمه کلیدی، این می تواند مقرون به صرفه یا بسیار گران باشد. به همین دلیل ایده خوبی است که روی ترافیک ارگانیک خود نیز تمرکز کنید.

تعادل خوبی بین استراتژی های مارکتینگ پولی و رایگان ایجاد کنید.

یک استراتژی بازاریابی دیجیتال احتمالاً به جنبه های پولی و رایگان نیاز دارد تا واقعاً مؤثر باشد. به عنوان مثال، صرف زمان برای ساختن پرسونای خریداران جامع، برای شناسایی نیازهای مخاطبان و ایجاد محتوای آنلاین با کیفیت بالا که آنها را تبدیل می کند، (تبدیل کاربر به مشتری)

احتمالاً با وجود حداقل هزینه تبلیغات، نتایج قوی خواهید دید. با این حال، اگر تبلیغات پولی بخشی از استراتژی دیجیتال شما باشد، ممکن است نتایج حتی سریع‌تر به دست بیاورید. در نهایت، با استفاده از محتوا، سئو و شبکه های اجتماعی برای موفقیت طولانی‌مدت و پایدار، هدف خود را برای دستیابی به دسترسی ارگانیک (یا «رایگان») خود بسازید.

هنگامی که شک دارید، هر دو را امتحان کنید و روند خود را تکرار کنید تا بدانید کدام کانال – پولی یا رایگان – بهترین عملکرد را برای برند شما دارد.

محتوای جذاب ایجاد کنید.

هنگامی که مخاطبان خود را بشناسید و بودجه هم داشته باشید، زمان آن رسیده است که برای کانال های مختلفی که استفاده می کنید، محتوا تولید کنید. این محتوا می تواند پست های رسانه های اجتماعی، پست های وبلاگ، تبلیغات PPC، خبرنامه های بازاریابی ایمیلی و موارد دیگر باشد. البته هر محتوایی که ایجاد می کنید باید برای مخاطبانتان جذاب باشد زیرا هدف بازاریابی محتوا افزایش آگاهی از برند و رضایت کاربران است.

محتوا های دیجیتال خود را برای موبایل بهینه کنید.

یکی دیگر از اجزای کلیدی دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی موبایلی است. در واقع، استفاده از گوشی های هوشمند به طور کلی 69 درصد از زمان صرف شده برای رسانه های دیجیتال در ایالات متحده را تشکیل می دهد، در حالی که استفاده از رسانه های دیجیتال مبتنی بر دسکتاپ کمتر از نیمی از آن را تشکیل می دهد

این بدان معناست که بهینه سازی تبلیغات دیجیتال، صفحات وب، تصاویر رسانه های اجتماعی و سایر محتوا های دیجیتال برای دستگاه های تلفن همراه ضروری است. اگر شرکت شما یک اپلیکیشن موبایل دارد که به کاربران امکان می دهد با برند شما در ارتباط باشند یا محصولات شما را خریداری کنند، برنامه شما نیز زیر چتر دیجیتال مارکتینگ قرار می گیرد.

کسانی که با شرکت شما در دستگاه های تلفن همراه درگیر هستند باید همان تجربه مثبتی را داشته باشند که روی دسکتاپ دارند. این به معنای اجرای یک طراحی وب سایت سازگار با موبایل یا واکنش گرا برای کاربرپسند کردن سایت در دستگاه های تلفن همراه است.

انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی

دیجیتال مارکتینگ یعنی دستیابی به مخاطبان هدف از طریق محتوای شخصی سازی شده – که همه اینها بدون تحقیق موثر کلمات کلیدی امکان پذیر نیست. انجام تحقیقات کلمات کلیدی برای بهینه سازی وب سایت و محتوای شما برای سئو و اطمینان از اینکه مردم می توانند کسب و کار شما را از طریق موتورهای جستجو پیدا کنند بسیار مهم است. علاوه بر این، تحقیق کلمات کلیدی رسانه های اجتماعی می تواند به بازاریابی محصولات یا خدمات شما در کانال های اجتماعی مختلف کمک کند. حتی اگر یک استراتژیست سئو تمام وقت نداشته باشید، همچنان می توانید تحقیقات کلمات کلیدی را انجام دهید. سعی کنید فهرستی از کلمات کلیدی با عملکرد بالا مرتبط با محصولات یا خدمات خود ایجاد کنید و برای فرصت های بیشتر، تغییرات طولانی را در نظر بگیرید.

سئو به عنوان قسمتی از دیجیتال مارکتینگ

بر اساس تجزیه و تحلیل استراتژی خود را طراحی کنید.

در نهایت، برای ایجاد یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ موثر بلندمدت، بسیار مهم است که تیم شما یاد بگیرد که چگونه بر اساس تجزیه و تحلیل برنامه خود را طراحی کند. به عنوان مثال، شاید بعد از چند ماه متوجه شوید که مخاطبان شما دیگر به محتوای شما در اینستاگرام علاقه ندارند – اما آنها آنچه را که در توییتر ایجاد می کنید دوست دارند. مطمئنا، این ممکن است فرصتی برای بررسی مجدد استراتژی اینستاگرام به شما بدهد، اما همچنین ممکن است نشانه ای باشد که مخاطبان شما کانالی متفاوت را برای استفاده محتوای برند ترجیح می دهند. از طرف دیگر، شاید متوجه شده باشید که یک صفحه وب قدیمی تر ترافیکی را که قبلاً داشت دریافت نمی کند. می‌توانید صفحه را به‌روزرسانی کنید یا به طور کامل آن را حذف کنید تا اطمینان حاصل کنید که بازدیدکنندگان جدیدترین و مرتبط‌ترین محتوا را برای نیازهای خود پیدا می‌کنند.

دیجیتال مارکتینگ فرصت‌های بسیار انعطاف‌پذیری را برای رشد مستمر به کسب‌وکارها ارائه می‌کند – اما این به شما بستگی دارد که از آنها استفاده کنید.

منبع:blog.hubspot.com www.investopedia.com

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

لینک های پیشنهادی از سراسر وب

خرید انواع قهوه

موفقیت و روانشناسی

محبوبترین

itshadiamiri

itshadiamiri

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط