تقویم محتوا چیست و چگونه تقویم محتوا طراحی کنیم؟

عکس ساعتی که برای تقویم محتوا تنظیم شده است

امروزه نوشتن محتوا برای سئوی سایت اهمیت بسیاری دارد. برای اینکه بتوانیم محتوا با کیفیت تهیه کنیم، باید تقویم محتوایی داشته باشیم.

این موضوع برای محتوا نویسان، روزنامه نگاران و نویسندگان وبلاگ ها بسیار مهم است زیرا محتوا نویسی که بدون برنامه شروع به تولید محتوا کند، مثل فرمانده ای که بدون برنامه سربازان خود را به جنگ هدایت کند، بدون داشتن برنامه، رفتن به جنگ به معنی قبول مرگ است، همینطور محتوانویس بدون داشتن برنامه یا تقویم محتوا نمیتواند به موفقیت برسد.

تقویم محتوایی یک ابزار بسیار مهم برای هر کسب و کاری است که می‌خواهد در دنیای آنلاین موفق باشد. این ابزار به شما کمک می‌کند که بتوانید برنامه‌ریزی دقیقی برای انتشار محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ و وبسایت خود داشته باشید. ما در ادامه این مقاله تمام موضوعات مربوط به تقویم محتوا را توضیح داده ایم.

تعریف تقویم محتوا

عکس کامپیوتری که در آن تقویم محتوا نوشته شده است

یک تقویم محتوایی، برنامه‌ریزی دقیقی است که شامل تاریخ‌های انتشار اطلاعات، محتوای مورد نظر و هدف از انتشار آن است. تقویم محتوایی می‌تواند شامل انواع مختلف محتواهای آنلاین مانند مطالب بلاگ، ویدیوها، عکس‌ها و پست‌های شبکه‌های اجتماعی باشد. با داشتن برنامه دقیق، می‌توانید زمان و انرژی خود را صرف  انتشار محتواهای خود کرده و بازخورد خوبی دریافت کنید.

بگذارید تا داستان را به وضوح  به شما بیان کنم، وقتی شما یک تقویم محتوا برای خود تعیین می‌کنید برای شما مشخص است که در کدام روز چه موضوعی را باید بنویسید، بنابراین میتوانید از قبل برای آن برنامه ریزی کرده و محتوا عالی بنویسید.

همچنین وقتی شما یک برنامه برای  اطلاعات خود ایجاد می‌کنید، میتوانید از قبل کلمات کلیدی پر جستجوی مربوط به کسب و کار خود را پیدا کرده و در مورد آنها بنویسید.

مطالعه کنید: چگونه فروشگاه اینترنتی بسازیم؟

چرا باید یک تقویم داشته باشیم

پسر بچه ای را تصور کنید که به مدرسه می رود اما تقویم درسی ندارد و هر روز بدون برنامه درس میخواند به نظر شما آیا آن بچه می تواند چیزی بیاموزد؟ من که فکر میکنم هیچ معلمی نمی تواند بدون داشتن برنامه و تقویم درسی به دانش آموزان تدریس کند، بنابراین داشتن برنامه یا تقویم بسیار حیاتی است.

داشتن یک تقویم محتوایی به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی دقیقی برای انتشار محتوای خود داشته باشید. همچنان می‌توانید محتوای خود را به بهترین شکل ممکن در طول زمان انتشار دهید و مطمئن شوید که هیچ رویداد مهمی را از دست نمی‌دهید. برنامه محتوا مزیت های بیشماری دارد.

1- با داشتن تقویم، اطلاعات مهم از خاطرتان نمی رود

وقتی شما برنامه منظمی دارید، همه اطلاعات در فایل برنامه ریزی شده شما ذخیره شده است و می‌توانید در تاریخ معین آن محتوا را منتشر کنید در حالی که اگر برای محتوای خود برنامه منظمی نداشته باشید موضوعات از خاطر شما فراموش می شود، شاید شما به حافظه خود اعتماد داشته باشید اما احتمال فراموشی محتوا وجود دارد.

بنابراین بیش از آنکه به ذهن خود اعتماد کنید، برنامه خود را به طور منظم بنویسید، این کار به شما کمک میکند همیشه اطلاعات خود را در تاریخ معین آن منتشر کنید.

2- با تقویم محتوا بهره وری شما افزایش یابد

وقتی شما برنامه مشخصی دارید، زمان نشر هر محتوا مشخص است و هرچه شما به تاریخ انتشار اطلاعات مورد نظر نزدیک می شوید، ذهن شما آماده جمع آوری و دریافت اطلاعات بیشتر می شود و شما اطلاعات خود را تا تاریخ مورد نظر کامل میکنید.

در ضمن هرچه به تاریخ مورد نظر نزدیک‌تر می شوید احساس مسئولیت شما بیشتر می شود و انگیزه بیشتری برای نشر مقاله پیدا میکنید، علاوه بر آن، با داشتن برنامه محتوا کار تولید محتوا برای شما راحت‌تر میشود.

تقویم درسی برای دفترچه دانش آموز

3- با داشتن برنامه محتوا کار نوشتن برای شما راحت می شود

از آنجایی که محتوانویسی کار بسیاری سختی است، داشتن برنامه منظم به شما کمک می کند انرژی و زمان خود را از دست ندهید، به این معنی که اگر شما ندانید که چه زمانی، چه محتوایی بنویسید، هیچ نتیجه موفق آمیزی بدست نمی آورید.

نوشتن کار سخت و پرهزینه‌ای است. اگر بدون یک برنامه هدفمند آن را انجام دهید، انرژی و منابع زیادی از دست خواهید داد. در مقابل برنامه‌ریزی تمرکز می‌آورد. تمرکز روی آنچه که مفید است، و حذف چیزهایی که چندان سود ندارند. حذف کردن، توجه را به باقی‌مانده‌ها متمرکز می‌کند. پرهیز، قدرت است. کمتر، بیشتر است!

داشتن یک تقویم محتوا به شما کمک می‌کند به جای آنکه تمام انرژی‌تان را صرفاً مشغول نوشتن کنید، از پتانسیل‌هایتان برای دستیابی به اهداف استفاده کنید.

کلیک کنید: تبلیغ نویسی چیست و چه مزایایی دارد؟

مراحل راه اندازی تقویم محتوا

داشتن برنامه محتوای منظم شامل تعیین هدف، تعیین انواع محتوا، تعیین موضوع، نوشتن محتوا و موضوعات دیگری می شود که با انجام دادن آنها شما میتوانید به راحتی برنامه محتوای خوبی راه اندازی کنید.

تعیین هدف

قبل از شروع به طراحی تقویم محتوایی، باید هدف خود را مشخص کنید. می‌توانید با تعیین هدف، بهترین محتوایی که برای کسب و کار خود ایجاد می‌کنید را بنویسید. بعد از تعیین هدف، باید تاریخ‌های مهمی را که قرار است محتوای خود را در آن‌ها منتشر کنید، مشخص کنید. می‌توانید این تاریخ‌ها را بر اساس تقویم مذهبی، تقویم اجتماعی یا رویدادهای مهم کسب و کار خود انتخاب کنید.

تعیین نوع محتوا

تقویم کاری برای فردی که به کار میرود

در ابتدا یک فایل اکسل باز کرده و تمام موضوعات مورد نیاز را بطور منظم لیست کرده و تاریخ انتشار هر کدام را تعیین کنید. بعد از تعیین تاریخ‌های مهم، باید نوع اطلاعاتی که قرار است در هر تاریخ منتشر شود را مشخص کنید. می‌توانید از مطالب بلاگ، ویدیوها، عکس‌ها و پست‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

تعیین موضوع

بعد از تعیین نوع محتوا، باید موضوع محتوایی که قرار است در هر تاریخ منتشر شود را مشخص کنید. باید موضوعی را انتخاب کنید که با هدف کسب و کار شما همخوانی داشته باشد و مخاطبان شما را جذب کند. بدون تعیین موضوع هیچ کاری نمی توانید انجام دهید، مگر بدون تعیین عنوان می توانید شروع به نوشتن کنید؟ من که نمیتوانم بدون تعیین موضوع شروع به نوشتن مقاله نمایم، بنابراین اولین و مهمترین کاری که شما باید انجام دهید، تعیین موضوع است.

نوشتن اطلاعات

بعد از تعیین موضوع، باید به نوشتن محتوای خود بپردازید. باید اطلاعاتی ارائه دهید که به مخاطبان شما کمک کند و مشکلات آن‌ها را حل کند. بالاخره رسیدیم به مرحله نوشتن و تولید محتوا. این مرحله مهمترین مرحله است زیرا شما باید دراین مرحله تمام موضوعاتی که قرار است به مخاطبان خود ارائه دهید را به ترتیب و بدون وقفه بنویسید تا بتوانید بر اساس برنامه ای که تعیین کرده اید بنویسید.

بررسی و ویرایش

ساعتی که برای تقویم محتوایی استفاده می شود

بعد از نوشتن محتوا، باید آن‌را بررسی و ویرایش کنید. باید مطمئن شوید که محتوای شما از لحاظ گرامری و املایی صحیح است و به بهترین شکل ممکن نوشته شده است.

به یاد داشته باشید که هیچ وقت محتوای خود را بدون ویرایش کردن در جایی منتشر نکنید! چه بهتر است که پنج دقیقه زمان بگذارید و یکی دوبار محتوای خود را مرور کنید تا مبادا اطلاعاتی به مخاطبان بدهید که اشتباه باشد و اعتبار برند و کسب و کار شما را زیر سوال ببرد.

بنابراین تا حد ممکن اطلاعات خود را به روز رسانی کرده و از صحت اطلاعات خود را مطمئن سازید.

بیاموزید: تولید محتوای سایت فروشگاهی

کلام نهایی

ما در این مقاله، به شما توضیح دادیم که چگونه می‌توانید یک تقویم محتوایی موثر برای کسب و کار خود طراحی کنید. با داشتن یک برنامه دقیق، می‌توانید به بهترین شکل ممکن محتوای خود را برنامه‌ریزی کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ رویداد مهمی را از دست نمی‌دهید. به این ترتیب، شما می‌توانید به بهترین شکل ممکن در دنیای آنلاین موفق باشید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
هادی امیری

هادی امیری

از کودکی علاقه خاصی به تکنولوژی و پیشرفت های علم داشتم و همین علاقه باعث شد سالها در حوزه تکنولوژی تحقیق کنم و در نتیجه به یک طراح سایت و مشاور کسب کار های آنلاین تبدیل شدم و این در حالیه که در حوزه های دیگه هم به صورت مستمر فعالیت دارم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از