بک لینک چیست؟ و چگونه لینک سازی کنیم

بک لینک، یکی از بهترین روش های سئوی  وب سایت است. امروزه اکثر افراد به دنبال یادگیری بک لینک سازی هستند زیرا لینک سازی یکی از اساسی‌ترین تکنیک های سئو است که به رشد دامنه یک وب سایت و رسیدن آن به نتایج بالای گوگل کمک می کند.

در یکی از تحقیقات انجام شده توسط وبسایت Ahref بیش از 920 میلیون بک لینک برای 2.2 میلیون وبسایت مورد بررسی قرار گرفته است و نتایج نشان داده است که وب سایت هایی که بیشترین بک لینک را دارند در نتایج بالای گوگل قرار رفته اند. این نشان می دهد که بک لینک سازی یکی از بهترین راه های برای رسیدن به نتایج بالایی گوگل می باشد. ما سعی کردیم در این مقاله موضوعات مربوط به بک لینک سازی را مورد بررسی قرار دهیم، با تا آخرین این مقاله همراه باشید.

موضوعاتی که قرار است در این مقاله بخوانید.

  • چرا لینک سازی مهم است؟
  • چه نوع بک لینک هایی وجود دارد؟
  • چگونه میتوانیم بک لینک بگیریم؟
  • چگونه بک لینک انبوه بسازیم؟

چرا لینک سازی مهم است؟

بک لینک ها، همان لینک هایی هستند که در وبسایت های دیگر ایجاد می‌کنیم که موارد استفاده زیادی دارند.

بک لینک ها عامل اصلی تعیین رتبه سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو هستند. اگر سایت های معتبر را بررسی کنید، متوجه می‌شوید! سایت هایی که لینک سازی قوی انجام داده باشند، رتبه بالایی دریافت می‌کنند. فراموش نکنید که افزایش رتبه دامنه سایت، فقط با Backlink انجام نمی‌شود، اما یکی از مهمترین عوامل برای سئوی سایت است. ربات های گوگل به حدی هوشمند هستند که حتی ظریف‌ترین نکات سئو را بررسی می‌کنند.

در جدیدترین آپدیت ربات های گوگل، نحوه تشخیص لینک های اسپم با لینک های سالم بیان شده است، بر اساس گزارشی که گوگل در سال 2023 منتشر کرد، از Backlink به عنوان مهم‌ترین عامل سئو پس از تولید محتوا یاد شده است.

در ادامه به دو موضوع اساسی در مورد اهمیت بک لینک ها در افزایش رتبه دامنه سایت اشاره کرده ایم.

1- افزایش ترافیک سایت

یکی از مهم‌ترین مزیت هایی که بک لینک گرفتن دارد، هدایت حجم عظیمی از ترافیک گوگل به وبسایت شماست. اگر شما می‌خواهید سایت شما بازدید زیادی داشته باشد، بک لینک گرفتن یکی از بهترین گزینه ها برای وبسایت شماست.

شاید فکر کنید که چگونه بک لینک گرفتن باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود. وقتی شما لینکی را در بخش کامنت های یک سایت درج می‌کنید یا رپورتاژی در آن سایت درج می‌کنید، بازدیدکنندگان سایت مورد نظر لینک سایت شما را نیز مشاهده می‌کنند و این شانس افزایش تعداد کلیک های سایت شما را بالا می‌برد.

بک لینک گرفتن از سایت های معتبر به گوگل این مفهوم را می رساند که سایت معتبر مورد نظر به سایت شما ارزش قائل است و با سایت شما ارتباط دارد، یعنی با درج Backlink شما در سایت خود، شما را مورد تایید خود قرار داده است، بنابراین ربات های جستجوگر گوگل به دامنه سایت شما رتبه بیشتری می‌دهند.

شما می‌توانید از بک لینک برای توسعه روابط خود با وبسایت های دیگر  استفاده کنید، یعنی شما به سایت آنها Backlink بدهید و متقابلاً آنها به سایت شما Backlink  بدهند، با این کار سایت شما بطور اصولی سئو می‌شود و رتبه دامنه سایت شما بالا می‌رود.

جان مولر – مولر در مورد بک لینک ها می گوید: “بک لینک ها به تنهایی معیار خوبی برای رتبه بندی وب سایت ها نیستند، اما در کنار سایر عوامل بهبود رتبه وب سایت موثر هستند.”

2- ایجاد سرنخ و فروش (Lead)

از بک لینک ها به راحتی می‌توانید برای ایجاد سرنخ و فروش استفاده کنید، خب سرنخ چیست؟ سرنخ به این مفهوم است که شما یک لینکی از سایت خود را در سایت های دیگر منتشر می‌کنید، و یا در رپورتاژی که در سایت های دیگر درج می‌کنید، لینکی گذاشته اید که مخاطبان با کلیک بر روی آن لینک وارد صفحه اصلی سایت شما می‌شوند و از صفحه اصلی سایت شما به صفحه محصولات هدایت می‌شوند و در نهایت اقدام به خرید محصولات شما می‌کنند. این لینک را سرنخ می‌گویند، سرنخی برای خرید محصول شما که در سایت دیگری ایجاد شده.

در عین حال، هنگامی که یک وبسایت به سایت های دیگری که اطلاعات درست و مفیدی ارائه می‎‌دهند، پیوند می‌دهد(لینک ایجاد می‌کند)، می‌تواند به کاربران خود کمک کند تا اطلاعات مورد نیاز خود را به راحتی پیدا کنند.

برای مطالعه مقاله دیجیتال مارکتینگ کلیک کنید

چند نوع بک لینک وجود دارد؟

بک لینک ها انواع زیادی دارند. از جمله مهمترین انواع بک لینک: بک لینک های سالم، اسپم، دوفالو، نوفالو، طبیعی، مصنوعی هستند.

بک لینک های سالم، لینک هایی هستند که از سایت های معتبر و با کیفیت به سایت شما ارجاع داده می‌شوند، این Backlink  ها به دلیل اینکه از دامنه های با اعتباری ایجاد می‌شوند، تاثیر مثبتی بر رتبه سایت شما دارد. شما می‌توانید بک لینک های سالم را بصورت طبیعی ایجاد کنید که هم رتبه سایت شما نزد موتورهای جستجوی گوگل بالا برود و هم ترافیک واقعی به سایت خود ایجاد کنید.

بک لینک های اسپم (Spam Backlinks) ، نوعی از لینک هایی هستند که از سایت هایی با دامنه های پایین و ضعیف ایجاد می‌شوند. در واقع این سایت ها رتبه دامنه بسیار پایینی دارند اما رتبه اسپم(رتبه منفی) سایت آنها بسیار بالا است، بنابراین، لینک گرفتن از این نوع سایت ها بی ارزش شناخته می‌شود و به دلیل اینکه سایت مورد نظر دارای رتبه منفی بالایی است، رتبه منفی سایت شما نیز افزایش می‌یابد، به این دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم هرگز از سایت هایی با اسپم بالا بک لینک نگیرید!

لینک سازی یک پروسه دوامدار است

بک لینک های طبیعی زمانی ایجاد می‌شوند که وبسایت دیگری، به این دلیل به سایت شما لینک میدهد که شما محتوای ارزشمند و آموزنده ای دارید، این بک لینک ها بسیار مطلوب و ارزشمند هستند، در واقع این نوع بک لینک ها توسط موتورهای جستجو به عنوان نشانه ای از اعتماد و اقتدار تلقی می‌شوند.

Backlink های مصنوعی که توسط بازاریابان و مالکان سایت ها برای افزایش رتبه سایت ایجاد می‌شوند، یکی از انواع بک لینک هایی هستند که مانند Backlink  های سالم، در افزایش رتبه دامنه سایت شما تاثیر زیادی دارند. این لینک ها را میتوان از طریق تاکتیک های مانند تبادل لینک با سایت های دیگر، لینک های پولی و تاکتیک های دیگری مانند ارسال نظرات و کامنت ها ایجاد کرد. البته فراموش نکنید که این نوع Backlink ها زمانی می توانند مفید واقع شوند که شما حرفه ای باشید. در صورتی که شما سئوکار  حرفه ای نباشید، با ایجاد این‌چنین بک لینک ها به رتبه دامنه سایت خود ضرر خواهید زد! پس مراقب سئوی سایت خود باشید.

Backlink های دوفالو و نوفالو تفاوت زیادی باهم ندارند و تنها تفاوتی که دارند این است که بک لینک های دوفالو ارزش بیشتری نسبت به نوفالو ها دارند، زیرا پیوند های دوفالو ارزش و اعتبار سایت پیوند دهنده را به سایت پیوند گیرنده منتقل می‌کنند، اما Backlink های نوفالو این تأثیر را ایجاد نمی‌کنند، آنها فقط یک ارتباط ایجاد می‌کنند. البته فراموش نکنید که شما باید در Backlink گرفتن اعتدال را رعایت کنید، یعنی هم Backlink دوفالو داشته باشید و هم لینک نوفالو تا ربات های گوگل سایت شما را به عنوان یک سایت اسپم نشناسند.

با بک لینک گرفتن میتوانید ارتباط بین سایت ها را برقرار کنید

در صورتی‌که تمام Backlink های سایت شما دوفالو باشند و یا نوفالو باشند، گوگل سایت شما را به عنوان یک سایتی می‌شناسد که به دنبال سئوی غیراصولی است و به سایت شما رتبه منفی می‌دهد، بنابراین حداقل باید 15% از لینک های سایت شما نوفالو باشند.

بک لینک های رایگان از نوع بهترین بک لینک ها هستند، البته انواع بک لینک هایی را که در بالا متذکر شدیم، همه به دو دسته تقسیم میشوند، پولی و رایگان، اما بهترین نوع بک لینک ها، لینک های رایگان هستند، ما به شما پیشنهاد میکنیم تا میتوانید Backlink های رایگان برای سایت خود ایجاد کنید و بک لینک پولی نخرید!

Backlink های پولی، لینک هایی هستند که در ازای پول ایجاد می‌شوند. البته ما بر اساس اصول و قوانین سئوی گوگل به شما هرگز پیشنهاد خرید Backlink را نمی‌دهیم، اما یک سری از سایت ها هستند که با ایجاد فارم لینک (مزرعه لینک)و یا تکنیک های دیگر لینک سازی می‌کنند و با پرداخت پول لینک های خود را در سایت های مورد نظر منتشر می‌کنند.

برای مطالعه مقاله “سئو چیست” کلیک کنید

چگونه میتوانیم بک لینک بگیریم؟

بک لینک گرفتن یکی از پروسه های طولانی سئو است که نیاز به زمان و تلاش زیادی دارد. اینکه چگونه میتوانید Backlink بگیرید، روش هایی دارد . ما در این مقاله به شما روشهای بک لینک گرفتن را آموزش خواهیم داد، متن را به دقت بخوانید و نکات مهم را یادداشت کنید،

موثرترین راه Backlink رایگان و با کیفیت، ایجاد محتوای خوب است، وقتی شما محتوای ارزشمند و آموزنده ای ایجاد می‌کنید، بسیاری از افراد از طریق وبسایت های دیگر به سایت شما پیوند می‌دهند که این میتواند به صورت پست های وبلاگی، ویدیو و یا انواع دیگر محتوا باشد. بطور مثال: شما متنی در مورد ورزش می‌نویسید و در لابلای متن، به چند کلمه کلیدی اصلی لینک می‌دهید که هنگام تایید شدن مقاله مورد نظر توسط گوگل، لینک های شما نیز تایید می‌شوند.

دومین راهی که برای ایجاد Backlink در این مقاله ذکر کرده ایم، وبلاگ نویسی است که در آن شما میتوانید در سایت های دیگر در مورد صنعت و کسب و کار خود محتوا بنویسید، در این متنی که شما می‌نویسید نیز دو یا سه تا لینک ایجاد می‌کنید و در مقابل به وب سایت منتشر کننده پول پرداخت می‌کنید،  این روند را رپورتاژ گرفتن می‌گویند در عین حال این یکی از بهترین روش های بک لینک گرفتن اصولی است.

شما میتوانید با به اشتراک گذاری محتوای خود در رسانه های اجتماعی بک لینک دریافت کنید، به ویژه در سایت هایی چون لینکدین که اعتبار بالایی دارند پیوند سایت خود را به اشتراک بگذارید،  دوماً هنگامی که مردم محتوای شما را در رسانه های اجتماعی می‌بینند، وبسایت شما را به عنوان یک سایت قابل اعتماد می‌شناسند و وارد سایت شما می‌شوند.

هرکز بک لینک نخرید

پاسخ به سوالات در انجمن ها و سایت های پرسش و پاسخی مانند Quora میتواند به شما در این پروسه به شما کمک کند، زیرا همزمان با این که به سوالات پاسخ می‌دهید، میتوانید پیوند وبسایت خود را در پاسخ قرار بدهید. به بیان ساده‌تر هر پستی که در سایت های دیگر مشاهده می‌کنید، شامل جدول کامنت میباشد. در پایین کادر کامنت، کادر وبسایت نیز قرار دارد که شما میتوانید لینک سایت خود را در آن قرار بدهید و منتشر کنید. این یکی از ساده ترین روش های بک لینک گرفتن در پست های وبلاگی است.

نکته مهم و قابل توجه این است که به یاد داشته باشید که دریافت Backlink رایگان یک استراتژی بلند مدت است و برای دیدن نتایج به زمان و تلاش نیاز دارد. روی ایجاد محتوای با کیفیت بالا تمرکز کنید چون این کار برای مخاطبان شما ارزش ایجاد می‌کند و محتوای خود را از طریق کانال های مختلف تبلیغ کنید تا بیشتر دیده شوید و شانس خود را برای دریافت Backlink افزایش دهید.

چگونه لینک انبوه بسازیم؟

این سوالی است که بسیاری از سئو کاران مبتدی و بسیاری از محتوا نویسان می‌پرسند. ساخت Backlink انبوه از راه های غیرقانونی لینک سازی است و به سایت شما آسیب میزند اما خرید Backlink انبوه یکی از راه های ایجاد بک لینک انبوه است.

لینک سازی در شبکه های اجتماعی یکی از بهترین گزینه ها برای سئو وبسایت شما است، زیرا با منتشر کردن لینک سایت خود در این شبکه ها شما به گوگل ثابت می کنید که سایت شما یک مرجع معتبر است ، در ضمن مخاطبان نیز به وبسایت شما به عنوان یک وب سایت قابل اعتماد می شناسند.

این یک روند اساسی و مهم است برای سئوی سایت شماست، یکی از نکات مهم این است که بدانید از کدام سایت ها Backlink بگیرید. زیرا Backlink گرفتن از سایت های اسپم به رتبه سایت شما صدمه می‌زند.

به دنبال وب‌سایت‌هایی در صنعت خود باشید که معتبر هستند و دارای اعتبار دامنه (Domain Authority) یا اعتبار صفحه (Page Authority) هستند. این سایت‌ها معمولا با سایت شما مرتبط هستند، بنابراین تأثیر آنها در رشد دامنه شما زیاد است. بطور مثال اگر سایت شما سایت روانشناسی است، شما از سایت هایی بک لینک بگیرید که در مورد روانشناسی باشند، زیرا وقتی ربات های گوگل سایت شما را(Crawl) بررسی می‌کنند، متوجه ارتباط شما با سایت های دیگر می‌شوند و رتبه سایت شما را بالا می‌برند.

سایت های خبری بزرگ دارای Domain Authority و Page Authority بالایی هستند و می‌توانند Backlink های ارزشمندی ارائه دهند. به دنبال فرصت هایی برای مشارکت در مقالات یا ارائه نظرات تخصصی در مورد موضوعات مرتبط با جایگاه خود باشید. بیشتر سایت های خبری دارای رتبه بالایی هستند و اعتبار صفحات آنها بالا است، بنابراین یکی از  بهترین گزینه ها برای بک لینک گرفتن سایت های خبری می‌باشند.

Backlink ها از وب سایت های دولتی یا آموزشی به دلیل اعتبار و قابل اعتماد بودن، مورد توجه موتورهای جستجو قرار می‌گیرند، اگر توجه کرده باشید سایت هایی که در آخر دامنه خود gov دارند، از اعتبار بالایی برخوردار هستند، بنابراین لینک سازی در این سایت ها بهترین گزینه است، زیرا اعتبار و رتبه دامنه سایت شما افزایش یافته و ربات های گوگل سایت شما را در نتایج بالا قرار می‌دهند.

 

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین

از آخرین اطلاعات مهم باخبر شوید

عضویت در خبرنامه

بدون هرزنامه، اطلاعیه ها فقط در مورد محصولات و اخبار جدید،
در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از