بازاریابی چیست و چگونه بازاریابی کنیم؟

بازایابی چیست و چگونه انجام میشود؟

امروزه بازاریابی به عنوان یکی از اساسی‌ترین عناصر رشد و پیشرفت کسب‌و‌کارها است که سالانه میلیون ها دلار روی مارکتینگ سرمایه‌گذاری می‌شود. بر اساس آمار و تحقیقات در سال 2022 بیش از 450 میلیارد دلار در سراسر جهان بر روی مارکتینگ سرمایه‌گذاری شد و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال 2026 به بیش از 786 میلیارد دلار برسد.
بسیاری از کسب‌و‌کارها از طریق رسانه های اجتماعی چون رادیو، تلویزیون، یوتیوب، اینستاگرام و دیگر کانال ها محصولات و خدمات خود تبلیغ کرده و برند خود را معرفی می‌کنند حتی بسیاری از افراد وبسایت هایی برای کسب و کار خود راه‌اندازی می‌کنند تا فروش بالایی داشته باشند، البته بازاریابی در کسب‌و‌کارهای سنتی با کسب‌و‌کارهای اینترنتی متفاوت می‌باشد زیرا کسب‌و کارهای سنتی با راه‌اندازی تبلیغات و پرداخت هزینه های هنگفت تبلیغاتی در شبکه های تلویزیونی  و یا نصب بیلبوردهای تبلیغاتی در مکان های شلوغ مشتریان را به سمت کسب‌و‌کار خود جذب می‌کنند. کسب‌و‌کارهای اینترنتی یک قدم فراتر رفته اند و حالا بسیاری از کسب‌و‌کار‌های اینترنتی علاوه بر استفاده از روش‌های سنتی از بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ نیز استفاده می‌کنند. ما در این مقاله سعی کردیم در مورد بازاریابی، مزیت های آن و نحوه انجام بازاریابی اطلاعات جامعی ارائه دهیم.

فهرست مطالب:

  • بازاریابی چیست؟
  • بازاریابی چه مزیت‌هایی دارد؟
  • چگونه بازاریابی کنیم؟

بازاریابی چیست؟

داشتن استراتژی مارکتینگ بسیار مهم است

بازاریابی بخش بزرگی از فروش است که شامل فعالیت‌های زیادی از جمله معرفی برند، معرفی محصول، تبلیغات و موارد دیگر می‌شود. بسیاری از کسب‌و‌کارها با استفاده از بازاریابی که یک بخشی از آن را تبلیغات می‌دهد، محصولات و خدمات خود را به مردم معرفی می‌کنند و از طریق آن فروش محصولات خود را افزایش می‌دهند. شما نیز گاهی اوقات در هنگام تماشای تلویزیون و یوتیوب تبلیغاتی از محصولات و خدمات برندهای مختلف را مشاهده می‌کنید، این تبلیغات بخشی از استراتژی مارکتینگ کسب‌و‌کارها را تشکیل می‌دهد که برای معرفی محصولات خود به این شبکه‌های پول می‌پردازند.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که بازاریابی فقط تبلیغات و فروش محصولات است همین‌طور بعضی از افراد فکر می‌کنند که بازاریابی به نمایش گذاشتن تبلیغات و ارسال چند پیام تبلیغاتی به مخاطبان است در‌حالی‌که بازاریابی بحثی فراتر از آن است. در واقع به هر کاری که یک شرکت برای رشد و ارتقای کسب‌و‌کار خود انجام بدهد، بازاریابی گفته می‌شود.
پروفسور فیلیپ کاتلر بازاریابی را اینگونه تعریف می‌کند” بازاریابی یعنی رفع نیازهای مشتری با هدف سودآوری” این نقل قول پروفسور فیلیپ تمام آنچه نیاز است در مورد بازاریابی بدانید را در یک جمله خلاصه کرده است. دقیقا هدف از مارکتینگ اطلاع رسانی به مشتری، رفع نیازهای مشتری، ایجاد فروش بیشر، کسب سود و حفظ مشتریان است واضح‌تر بگویم، بازاریابی صدای فروشنده را به گوش مشتری می‌رساند و مشتری را از تولید یک محصول یا خدمت جدید آگاه می‌سازد و به مشتری کمک می‌کند بتواند راحت‌تر به خدمات و محصولات مورد نیاز خود دست یابد.
بسیاری اوقات مشتریان برای خرید محصولات آماده هستند اما نمی‌دانند چگونه محصولات مورد نیاز خود را پیدا کنند در‌حالی‌که بازاریابی به آنها کمک می‌کند با برندها و شرکت‌های مورد نظر آشنا شده و محصولات مورد نیاز خود را از آنها خریداری کنند.

برای مطالعه مقاله”دیجیتال مارکتینگ” کلیک کنید

بازاریابی چه اهمیتی دارد؟

از کانالهای مختلف برای بازاریابی محصولات خود استفاده کنید

بازاریابی به عنوان یک پل ارتباطی میان مشتری و فروشنده است که مزیت‌های زیادی برای فروشنده و مشتری دارد، به این مفهوم که بازاریابی یک بازی بُرد بُرد است زیرا فروشنده با استفاده از آن می‌تواند مشتریان زیادی را جذب کسب‌‌و‌کار خود کند، از طرفی هم مشتریان می‌توانند به راحتی محصولات مورد نیاز خود را خرید کنند. ما در این مقاله برخی از مهم‌ترین مزیت های بازاریابی را ذکر کردیم.

1. بازاریابی باعث افزایش فروش محصولات شما می شود

یکی از اهداف اصلی بازاریابی افزایش فروش محصولات است، اکثر کسب‌و‌کارها علاوه بر برند سازی از مارکتینگ برای فروش محصولات خود نیز استفاده می‌کنند. فرستادن ایمیل تبلیغاتی، نوشتن مقالات وبسایت، به اشتراک‌گذاری محتواهای ویدیویی در شبکه‌های یوتیوب و اینستاگرام و پست گذاشتن در فیسبوک هر کدام به عنوان بخشی از بازاریابی به افزایش فروش محصولات کمک می‌کنند. بطور مثال شما فروشگاه ساعت دارید و در کنار آن وبسایت رسمی دارید که از طریق ساعت های خود را می‌فروشید. شما می‌توانید مقالات حرفه‌ای در مورد ساعت‌های مختلف بنویسید تا وبسایت شما در نتایج بالای گوگل قرار گرفته، مشتریان زیادی وارد وبسایت شما شوند و در نهایت محصولات شما را خریداری کنند. این خودش بخش بزرگی از بازاریابی است.

برای مطالعه مقاله”بازاریابی شبکه های اجتماعی” کلیک کنید.

2. بازاریابی باعث افزایش شناخت برند شما می شود

تکنیک های زیادی برای مارکتینگ وجود دارد

یکی از مزیت‌های بازاریابی شناخت نام تجاری یا برند‌سازی است. وقتی شما تبلیغات کسب و کار خود را در شبکه های اجتماعی منتشر می‌کنید و یا به رسانه‌های اجتماعی چون تلویزیون و رادیو می‌سپارید مردم با دیدن پیام های تبلیغاتی با نام تجاری شما آشنا می‌شوند. احتمالاً شما نیز تبلیغات شرکت ها و افراد را در شبکه‌های اجتماعی دیده اید و با بعضی از آنها آشنا هستید، آنها در اصل از مارکتینگ استفاده می‌کنند تا برند خود را به مشتریان معرفی کنند و فروش محصولات خود را افزایش بدهند، در نتیجه برندسازی یا معرفی نام تجاری به کسب و کار مورد نظر اعتبار می‌بخشد. یکی از برندهای مشهوری که با استفاده از استراتژی بازاریابی موفق توانسته است در سرتاسر ایران مشهور شود، فروشگاه اینترنتی بزرگ دیجی‌کالا است. بازاریابی یکی از مهم‌ترین دلایلی است که دیجی کالا در تمام ایران مشهور شده است و به میلیون ها مشتری خود در سراسر ایران خدمات ارائه می‌دهد.

3. بازاریابی اعتماد مشتری را نسبت به برند شما افزایش میدهد

بازاریابی باعث جلب توجه مشتریان نسبت به برند شما می‌شود زیرا وقتی مشتریان به دنبال محصولی هستند که قیمت مناسب و کیفیت بالایی دارد، با تبلیغات شما مواجه می‌شوند در نتیجه با دیدن تبلیغات شما به فروشگاه یا وبسایت شما مراجعه می‌کنند و پس از اینکه شما به آنها محصولات یا خدماتی خوبی ارائه می‌دهید اعتماد مشتریان نسبت به برند شما بیشتر می‌شود و در واقع مشتریان نسبت به برند شما وفادار می‌مانند. مشتریان وفادار همیشه سعی می‌کنند محصولات مورد نیاز خود را از فروشگاه شما خریداری کنند و حتی به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند تا برای خرید محصولات مورد نیاز خود به فروشگاه شما مراجعه کنند.

بطور مثال امروزه در ایران برند‌های مشهوری مثل دیجی کالا، اسنپ و علی بابا هستند که تقریباً اکثر مردم کشور با آنها آشنا هستند و نسبت به این برند‌ها اعتماد دارند زیرا این برند‌ها با استفاده از بازاریابی برند خود را به مشتریان معرفی کرده اند و با خدمات خوب اعتماد مشتریان را نسبت به برند خود افزایش داده اند.

 

چطور بازاریابی کنیم؟

بهترین روش افزایش ورودی ارگانیک سایت بازاریابی است

بازاریابی شامل تکنیک‌های زیادی می‌شود که یادگیری همه آنها مستلزم تجربه و تحقیق زیاد است، زیرا مارکتینگ یک بحث فوق‌العاده گسترده، بزرگ و حیاتی است. ما در این مقاله سعی کرده ایم برخی از مهم‌ترین مراحل انجام بازاریابی را ذکر کنیم.

1. تحقیق کنید

برای شروع پروسه بازاریابی در ابتدا نیاز است تحقیق کنید تا بدانید کدام محصولات در بازار تقاضای زیادی دارند و با چه کسانی رقابت دارید زیرا با دانستن این‌که مردم بیشتر چه محصولاتی را می‌خرند و چه کسانی با شما رقابت دارند به شما کمک می‌کند محصولات و خدمات خود را مطابق با تقاضای بازار ارائه بدهید و مارکتینگ موفقی داشته باشید.

2. مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین کارهایی که شما باید برای مارکتینگ موفق انجام بدهید، مشخص کردن مخاطبان هدف و بازارهای هدف است زیرا بسیاری از محصولات و خدمات برای گروه خاصی از افراد است و شما نمی‌توانید محصولات خود را به همه بفروشید. بطور مثال شما فروشگاه لباس زنانه دارید و مخاطبان هدف شما فقط خانم ها هستند بنابراین شما نباید آقایان را به عنوان مخاطبان هدف خود انتخاب کنید به این مفهوم که شما فقط می‌توانید محصولات خود را به خانم ها معرفی کنید و بفروشید در نتیجه فرستادن پیام‌های تبلیغاتی به آقایان نتیجه ای جز هدر دادن وقت ندارد.

هدف شما از مارکتینگ چیست؟

3. کانال های بازاریابی خود را مشخص کنید

پس از این‌که مخاطبان هدف خود را تعیین کردید، شما باید مشخص کنید که از طریق کدام کانال‌ها قصد دارید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید به زبان ساده‌تر شما باید کانال خاصی را برای انجام تبلیغات خود تعیین کنید زیرا ممکن است تبلیغات محصولات و خدمات از هر کانالی جواب ندهد بطور مثال فیسبوک یک شبکه اجتماعی معروف است اما معمولاً پست‌های تبلیغاتی در آن به خوبی جواب نمی‌دهد در‌حالی‌که ممکن است پست کردن در اینستاگرام بازخورد خیلی بیشتری به شما بدهد.

راه‌اندازی کمپین اس ام اس مارکتینگ مزیت های خاص خودش را دارد و ایمیل مارکتینگ کاربردهای دیگری دارد. بطور مثال فروشگاه های لباس، ساعت و وسایل تزئینی اکثرا از طریق پست گذاشتن در اینستاگرام و یوتیوب محصولات خود را به مخاطبان خود معرفی می‌کنند، در حالی‌که بسیاری از شرکت‌های مخابراتی خدمات خود را از طریق اسام اس مارکتینگ به مردم ارائه می‌دهند، در نتیجه مشخص کردن کانال یا شبکه تبلیغاتی بسیار مهم است.

 

4. بودجه خود را مشخص کنید

بازاریابی نقش عمده ای در فروش دارد

برای راه‌اندازی بازاریابی باید بودجه مشخصی برای خود تعیین کنید البته استفاده از هر روش مارکتینگ بودجه خاص خودش را می‌طلبد، راه‌اندازی کمپین اس ام اس مارکتینگ با موبایل مارکتینگ کاملاً متفاوت است و اگر شما قصد استفاده از تبلیغات کلیکی را داشته باشید، باید بودجه ای مخصوص تبلیغات کلیکی برای خود تعیین کنید. در هر صورت در فرآیند بازاریابی اصولی و درست شما با هزینه کم بازخورد بالایی دریافت می‌کنید بطور مثال ممکن است شما برای راه اندازی یک کمپین اس ام اس مارکتینگ به هزینه ای حدود 5 میلیون تومان نیاز داشته باشید که در نهایت منجر به افزایش فروش محصولات شما شود و چندین برابر مفاد کنید.

کلام آخر

بازاریابی یکی از پایه‌ها و اساسات هر کسب‌و‌کاری (چه حضوری، چه آنلاین) است و برای افزایش فروش، معرفی برند و رشد کسب‌و‌کار استفاده می‌شود که امروزه در سراسر جهان میلیون‌ها دلار هزینه مارکتینگ می‌شود. ما در این مقاله سعی کردیم برخی از مهم‌ترین موضوعات مربوط به بازاریابی، اهمیت بازاریابی و اصول اساسی برای شروع یک مارکتینگ موفق را ذکر کنیم، امیدواریم شما عزیزان نیز بتوانید از مطالب مفید این مقاله استفاده کرده و یک بازاریابی موفق و پرسودی برای کسب‌و‌کار خود راه‌اندازی کنید.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از