ایمیل مارکتینگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین روش های ارتباطی و تبلیغاتی برای رسیدن به مخاطب هدف است. ایمیل مارکتینگ مانند بسیاری از روش های تبلیغاتی دیگر برای معرفی برند و فروش محصولات استفاده می‌شود.

اولین ایمیل تبلیغاتی در سال 1978 ارسال شد که منجر به فروش 13 میلیون دلاری محصولات یک شرکت شد. این نقطه شروعی بود برای استفاده از ایمیل مارکتینگ و تا امروزه از بازاریابی ایمیلی به عنوان یکی از مؤثرترین تکنیک های بازاریابی برای جذب مخاطبان استفاده می‌شود.
بر اساس آمار و تحقیقات تقریباً بیش از 4.5 میلیارد نفر در سراسر جهان از ایمیل استفاده می‌کنند، به همین دلیل ایمیل مارکتینگ نرخ بازخورد بالایی دارد. بر‌خلاف آنچه که بسیاری از مردم فکر می‌کنند، ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های بازاریابی سنتی است که تا امروز جایگاه خود را در صدر بهترین روش های بازاریابی دیجیتالی حفظ کرده است و هر روز به تعداد کاربران ایمیل افزوده می‌شود.
موضوعاتی که قرار است در این مقاله مطالعه کنید در زیر لیست شده است:

  • ایمیل چیست؟
  • ایمیل مارکتینگ چیست؟
  • چگونه از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

ایمیل چیست؟

بازاریابی ایمیلی نقش مهمی در افزایش فروش دارد

 

ایمیل یا پست الکترونیک به ارسال نامه از اینترنت گفته می‌شود که از طریق آن می‌توانید هر نوع پیامی را به صورت متنی، صوتی و تصویری ارسال کنید.  روزانه ایمیل های زیادی میان کسب‌وکارها و مخاطبان رد و بدل می‌شود از آن برای انواع مختلف نامه‌‌نگاری و ارسال پیام استفاده می‌کنند و به دلیل این‌که ایمیل کاربرد وسیعی در کارهای روزمره دارد، بازاریابان برای تبلیغات محصولات خود کمپین های ایمیل مارکتینگ راه‌اندازی می‌کنند تا بتوانند برند خود را به مخاطبان معرفی کرده و فروش محصولات خود را افزایش دهند.

امروزه شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف از ایمیل برای انتقال اطلاعات به کارمندان، مشتریان و شرکت های دیگر استفاده می‌کنند. بسیاری از افراد برای ارسال رزومه ها و اسناد سوابق کاری خود به مدیران سازمان ها از ایمیل استفاده می‌کنند و در نهایت از طریق ایمیل نتایج استخدام شدن خود را بررسی می‌کنند.
کاربرد های ایمیل بسیار وسیع‌تر از آن چیزی است که ما فکرش را می‌کنیم، از مهم‌ترین کاربردهای ایمیل اپلی کردن یا ثبت نام کردن در بورسیه های تحصیلی و کاری است. بسیاری از دانشگاه های اروپایی و آمریکایی به دانشجویان کشورهای آسیایی بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند و از بهترین دانشجویان دعوت به عمل می‌آورند تا برای ادامه تحصیلات به آن دانشگاه ها بپیوندند اما از آنجایی‌که بورسیه تحصیلی یک امتیاز رایگان است، دانشجویان باید پروسه طولانی را بگذرانند تا پس از چند مرحله در دانشگاه قبول شوند. بنابراین، دانشجویان می‌توانند از طریق ایمیل همه مدارک تحصیلی مورد نیاز را به دانشگاه مورد نظر بفرستند و نیازی نیست حضوراً به مرکز دانشگاه مراجعه کنند.

برای مطالعه مقاله” بازاریابی چیست” کلیک کنید

ایمیل مارکتینگ چیست؟

استراتژی بازاریابی ایمیلی به شما کمک می کند بازدهی بالایی داشته باشید

به استفاده از ایمیل و ارسال پیام به مخاطبان برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان وفادار ایمیل مارکتینگ استفاده می‌شود. در واقع ایمیل مارکتینگ نوعی از بازاریابی دیجیتالی است که شما با استفاده از ایمیل با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کنید. در بازاریابی ایمیلی شما یک متنی که حاوی معرفی محصول، معرفی برند و راه های ارتباطی شما است، آماده کرده و به مخاطبان خود ارسال می‌کنید تا مخاطبان پس از دیدن تبلیغات برند و محصولات تان، وارد وبسایت شما شوند و محصولات شما را خریداری کنند.

ایمیل مارکتینگ نرخ بازگشت سرمایه خوبی دارد، امروزه مدیران کسب و کارها روی بازاریابی کسب‌و‌کار خود هزینه می‌کنند تا فروش محصولات خود را افزایش دهند و از آنجایی‌که ایمیل مارکتینگ اثر بخشی سریعی دارد، شما می‌توانید مانند ارسال پیامک تبلیغاتی با نوشتن تاریخ پایان تخفیف در مشتری حس فوریت را ایجاد کنید. بطور مثال در صورتی‌که شما فروش لوازم خانگی داشته باشید می‌توانید برای افزایش فروش محصولات خود کمپین ایمیل مارکتینگ راه اندازی کنید. برای اثربخش بودن کمپین تبلیغاتی بهتر است در ابتدای راه‌اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ خود یک تخفیف ویژه‌ای برای فروش محصولات به مدت 1 روز در نظر بگیرید. شما در ابتدای کمپین خود باید متن ایمیل خود را به‌طوری تهیه کنید که در آن تخفیف ویژه فروش محصول و تاریخ اتمام تخفیف را بیان کنید تا مخاطبان برای بهره‌مند شدن از تخفیف ویژه محصولات فوراً به فروشگاه شما مراجعه کنند.

باید یادآور شویم که راه‌اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ مانند روش های تبلیغاتی دیگر مستلزم هزینه زیاد نیست، زیرا شما می‌توانید با هزینه بسیار اندک لیستی از ایمیل های مخاطبان را تهیه کرده و کمپین خود را شروع کنید.

چگونه از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

استفاده از بازاریابی ایمیل در دنیا بسیار گسترده است

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ مستلزم آموزش های سختی نیست، به این مفهوم که شما برای راه‌اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ نیازی به شرکت کردن در کلاس‌های آموزشی طولانی مدت و پرداخت هزینه زیاد ندارید، فقط کافی است با نحوه فرستادن ایمیل آشنا باشید و نکاتی را که در ین مقاله ذکر شده است را به دقت مطالعه کنید. ما در زیر به نحوه استفاده از ایمیل مارکتینگ اشاره کردیم.

1- استراتژی بازاریابی ایمیل خود را مشخص کنید

در ابتدای راه‌اندازی کمپین، اولین کاری که شما باید انجام دهید، تعیین برنامه یا استراتژی مشخص است زیرا بدون داشتن استراتژی نمی‌توانید نتیجه خوبی دریافت کنید. شما باید مشخص کنید که چه نوع ایمیلی می‌فرستید و هدف شما از فرستادن ایمیل چیست؟ قصد دارید به مخاطبان خود فقط اطلاعات بدهید و توجه آنها را جلب کنید؟ قصد دارید محصولات خود را معرفی کنید و بفروشید؟ ایمیل شما چه مشکلی از مخاطبان را برطرف می‌کند یا بهتر بگوییم خواندن ایمیل شما چه انگیزه‌ای به مشتری می‌دهد؟ پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می‌کند یک استراتژی قوی برای کمپین خود آماده کنید، سپس سراغ طراحی ایمیل خود بروید.

2- ایمیل خود را طراحی کنید

پس از این‌که هدف و برنامه ایمیل مارکتینگ خود را مشخص کردید، ایمیل خود را طراحی کنید به این مفهوم که شما باید متن تبلیغاتی متناسب با محصولات و خدمات خود آماده کنید، این نکته را نیز فراموش نکنید که شما باید حتماً نام فرد مخاطب و نام برند خود را در ایمیل ذکر کنید. ایمیل شما باید علاوه بر متن تبلیغاتی، شامل آدرس سایت، شماره های تماس و واتساپ شما باشد تا مشتریان بتوانند در هنگام ضرورت با شما در ارتباط باشند.

 

بازاریابی ایمیلی در اکثر کسب و کارها کاربرد دارد

3- داده های پیام تبلیغاتی خود را آنالیز کنید

به شما توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان ایمیل تبلیغاتی آنالیز نشده نفرستید و قبل از فرستادن ایمیل به مخاطبان خود، تمام گزینه ها و موارد مورد نیاز را در ایمیل خود درج کنید و بررسی کنید، سپس اقدام به فرستادن ایمیل کنید. البته کار آنالیز و بررسی اینجا تمام نمی‌شود زیرا شما باید در جریان کمپین نیز نتایج را بررسی کنید و ببینید که چند درصد از مخاطبانی که به آنها ایمیل فرستادید به کسب و کار شما مراجعه می‌کنند و چقدر فروش داشته اید.

4- ایمیل خود را بفرستید و منتظر نتایج باشید

پس از تعیین استراتژی، طراحی ایمیل و آنالیز کردن داده ها، شما می‌توانید با خیال راحت ایمیل خود را بفرستید و منتظر فروش محصولات باشید، شکی نیست که اگر شما ایمیل مارکتینگ خود را با دقت راه‌اندازی کنید، استراتژی خوبی داشته باشید و ایمیل تبلیغاتی قوی بفرستید، حجم بالایی از فروش محصولات خود را تجربه خواهید کرد.

کلام نهایی

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی مانند بسیاری از روش های تبلیغاتی دیگر نقش مؤثری در فروش محصولات برندها ایفا کرده است و امروزه کسب و کارهای بزرگ با راه‌اندازی کمپین های ایمیل مارکتینگ برند خود را به مشتریان خود معرفی می‌کنند و محصولات خود را بطور فوق العاده‌ای می‌فروشند.

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از