الگوریتم گورخر چیست و چه تأثیری روی سئو دارد؟

الگوریتم گورخر

الگوریتم گورخر یکی دیگر از الگوریتم هایی پرکاربرد گوگل است که وظیفه آن بررسی کیفیت محتوای سایت های فروشگاهی و حفظ امنیت اطلاعات کاربران است. این الگوریتم به دنبال حذف سایت های فروشگاهی اسپم و افزایش اعتبار سایت های فروشگاهی باکیفیت است.
گورخر گوگل با بررسی دستورات، قوانین و اصول تعیین شده خود سعی میکند سایت های فروشگاهی مختلف را بررسی کرده و باکیفیت ترین سایت فروشگاهی را به نتیجه اول گوگل برساند.

در واقع، داستان تولد این الگوریتم به سال ۲۰۱۳ بر میگردد که قبل از روی کار آمدن این الگوریتم، تعداد فروشگاه های اینترنتی تقلبی افزایش یافته بود و شناخت فروشگاه اصلی از فروشگاه اسپم ممکن نبود.

بنابراین گوگل برای حل این مشکل یعنی کاهش و حذف فروشگاه های اینترنتی اسپم به فکر خلق الگوریتم جدیدی به نام گورخر شد که ما در ادامه راجب آن بطور مفصل توضیح دادیم.

الگوریتم گورخر چگونه کار میکند؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم وظیفه این الگوریتم بررسی سایت های فروشگاهی است، به این معنی که اگر شما یک سایت فروشگاهی دارید و میخواهید از گوگل ورودی دریافت کنید، باید به مسائل فنی سایت خود توجه زیادی داشته باشید. بطور مثال سرعت سایت شما باید عالی باشد تا کاربران بتوانند به راحتی سایت را باز کنند، فضای سایت شما باید جذاب باشد تا کاربر از لحاظ ظاهری سایت شما را بپسندد که به آن UI میگویند. علاوه برآن سایت شما باید حتما گواهینامه امنیتی SSL داشته باشد تا اطلاعات کاربر محفوظ بماند وغیره.
الگوریتم گورخر با بررسی کردن این موارد در سایت ها میتواند تشخیص دهد که کدام سایت اسپم است و کدام سایت از کیفیت خوبی برخوردار است.

چه وبسایت هایی توسط گورخر گوگل جریمه می شوند؟

گورخر گوگل وظیفه دارد تا کیفیت محصولات سایت های فروشگاهی را بررسی کند و معمولا سایت هایی که از کیفیت خوبی برخوردار نباشد را پنالتی میکند.

1- سایت هایی که سرعت لود آنها پایین است

در صورتیکه سرعت سایت شما پایین باشد و کاربران نتوانند سایت شما را به خوبی باز کنند، سایت شما از لحاظ سئو ناقص به حساب می آید و الگوریتم گورخر سایت شما را پنالتی میکند، چراکه کاربران اینترنت برای باز شدن یک سایت بیشتر از ۳ ثانیه منتظر نمی مانند و اگر باز کردن سایت شما بیشتر از ۳ ثانیه طول بکشد، کاربران سایت شما را ترک میکنند.

2- سایت هایی که کدنویسی آنها مشکل داشته باشد

اگر سایت شما از لحاظ کدنویسی مشکل داشته باشد و المان هایش بهم ریخته باشد، گوگل سایت شما را از نتایج اول گوگل پایین می آورد بنابراین سعی کنید فروشگاه اینترنتی شما از لحاظ کدنویسی و ترکیب المان ها مشکل نداشته باشد و کامل باشد تا کاربران بتوانند بخش های مختلف سایت را بازدید کنند.

3- سایت هایی که از لحاظ بصری زیبا و جذاب نباشند

فروشگاه اینترنتی باید از لحاظ بصری بطوری جذاب باشد که کاربران با دیدن المان ها، متن ها و تصاویر مختلف جذب سایت شده و مدت زمان زیادی در سایت سپری کنند. اگر سایت شما از لحاظ بصری جذاب نباشد کاربران سایت شما را ترک میکنند و به اصطلاح نرخ پرش یا Bounce rate سایت شما افزایش میابد.

تصویر از گوخر گوگل

4- سایت های فروشگاهی که با اعتبار نیستند

سایت های فروشگاهی که نماد های اعتماد گوگل را دریافت نکنند و گواهینامه SSL را دریافت نکرده باشند نزد کاربران و همچنان گوگل از اعتبار کافی برخوردار نیستند،  بنابراین اینگونه سایت ها معمولا توسط الگوریتم گورخر به عنوان سایت های بی کیفیت شناخته می شوند.
پیشنهاد من به شما این است که پس از وارد کردن محصولات خود اقدام به دریافت گواهینامه امنیتی SSL و نماد الکترونیکی برای سایت فروشگاهی خود کنید.

5- سایت های فروشگاهی تقلبی

بسیاری از وبمسترها برای اینکه سریعا به درآمد برسند، اقدام به طراحی فروشگاه های تقلبی میکنند و از طریق تکنیک های کلاه سیاه و تبلیغات گسترده محصولات خود را به کاربران میفروشند، کار الگوریتم گورخر این است که اینگونه وبسایت ها را شناسایی کرده و از صفحه روزگار حذف کند که خوشبختانه تا به اکنون در کار خود موفق بوده است.

6- سایت هایی که خدمات رسانی خوبی ندارند

بسیاری از فروشگاه های اینترنتی که محصولات خود را در زمان تعیین شده به دست مشتری نمیرسانند و یا در ارسال و بسته بندی محصولات خود تاخیر دارند، توسط الگوریتم گورخر با پنالتی مواجه می شوند و از اعتبار آنها کاسته می شود و در نتیجه از نتایج اولیه گوگل حذف می شوند.
بنابراین اگر میخواهید فروشگاه اینترنتی شما از جریمه این الگوریتم در امان باشد، به کاربران خود ارزش قائل شوید و خدمات رسانی دقیقی داشته باشید.

انجام چه کارهایی باعث افزایش اعتبار سایت توسط الگوریتم گورخر می شود؟

برای اینکه سایت شما توسط گورخر گوگل معتبر شناخته شود و اعتبار سایت شما افزایش یابد، اصول مهم سئو فنی را باید رعایت کنید، ما در ادامه مهمترین اصول را توضیح داده ایم.

1- برای محصولات خود توضیحات بنویسید

همانطور که در وبلاگ سایت خود مقالات مختلف می نویسید، نوشتن توضیحات برای هر محصول نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، بنابراین سعی کنید راجب محصولات خود اطلاعات کاملی به مشتری بدهید و نیاز مشتری را از بابت اطلاعات محصول برطرف کنید.

2- از مقالات به محصولات و از محصولات به مقالات لینک بدهید

لینک دادن از صفحات محصول به مقالات پر بازدید و برعکس آن میتواند منجر به بهبود کیفیت فروشگاه اینترنتی شما شود و فروش محصولات شما را افزایش دهد.

3- منتشر کردن لینک محصولات در صفحات اجتماعی

یکی دیگر از بهترین کارهایی که برای افزایش اعتبار سایت فروشگاهی خود باید انجام دهید، منتشر کردن لینک محصولات در صفحات اجتماعی به ویژه فیسبوک، یوتیوب، آپارات و اینستاگرام است، منتشر کردن لینک محصول دراین صفحات هم به اعتبار صفحه مورد نظر می افزاید، هم روی افزایش ورودی سایت و فروش محصول تأثیر میگذارد.

عکس سایت فروشگاهی

4- درگاه پرداخت معتبر برای سایت خود بگیرید

داشتن درگاه پراخت امن برای سایت فروشگاهی بسیار ضروری است، حتی اگر ممکن است شما برای سایت خود از چندین درگاه پرداخت مختلف استفاده کنید تا کاربران در روند پرداخت پول راحت باشند.

5- نماد الکترونیکی یا اینماد برای سایت خود دریافت کنید

دریافت اینماد برای سایت فروشگاهی ضروری است و شما باید حتما در سایت خود اینماد داشته باشید تا هم گوگل و هم کاربران به سایت شما اعتماد داشته باشند و مطمئن باشند که اطلاعات آنها امن است.

6- سیستم چت آنلاین در سایت خود ایجاد کنید

استفاده از افزونه های چت آنلاین و پشتیبانی قوی یکی از مهمترین مواردی است که هر فروشگاه اینترنتی باید داشته باشد، افزونه های چت آنلاین بسیاری در اینترنت وجود دارد که میتوانید استفاده کنید اما اگر سایت شما از نوع وردپرسی است پیشنهاد میکنیم مقاله 7 تا از بهترین افزونه های چت آنلاین رایگان وردپرس مطالعه کنید تا بهترین افزونه های چت آنلاین آشنا شوید.

7- وجود آدرس واقعی کسب‌وکار

آدرس دقیق کسب و کار خود را در سایت خود ذکر کنید، همچنان نقشه گوگل مپ شرکت خود را در فروشگاه خود درج کنید تا مشتریان بتوانند بطور حضوری به شرکت شما مراجعه کنند، اینکار هم به سئوی سایت شما کمک میکند و هم اعتماد مشتریان را نسبت به سایت شما جلب میکند.

8- دسترسی آسان مشتریان به پنل مشتری

فروشگاه های اینترنتی بزرگی چون دیجی کالا و امثال آن سیستم پنل مشتری را بطوری طراحی کرده اند که مشتری بتواند به راحتی سفارش خود را ثبت و پیگیری کند. اگر پنل مشتری براحتی قابل دسترس نباشد، کاربر نمیتواند سفارش خود را به راحتی پیگیری کند و در نهایت سایت شما را ترک میکند. بنابراین الگوریتم گورخر سایت شما را به عنوان یک سایت اسپم میشناسد و اعتبار سایت شما نزد گوگل کاسته می شود.

9- وجود روش‌های متنوع ارسال کالا

اگر به فروشگاه های اینترنتی معتبر مراجعه کنید و قصد داشته باشید محصولی خریداری کنید، چندین روش  برای ارسال کالا وجود دارد که شما میتوانید با توجه به میل خود یک روش را انتخاب کنید، بطور مثال روش ارسال با اسنپ، روش ارسال با پیک وغیره. شما نیز باید در سایت خود از روش های مختلف برای ارسال کالا استفاده کنید تا کاربران بتوانند روش ارسال مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

چگونه بفهمم سایتم توسط الگوریتم گورخر جریمه شده است؟

در صورتیکه سایت شما بطور ناگهانی ورودی خود را از دست  بدهد و فروش محصولات سایت شما کاهش یافته باشد، احتمال جریمه شدن سایت شما توسط گوگل وجود دارد.
همچنان در صورتیکه سایت شما قبلا روی بعضی از محصولات در نتایج اول گوگل بوده است اما در حال حاضر از نتایج حذف شده است، احتمالا سایت شما پنالتی شده است و شما باید سایت خود را از هر لحاظ بهینه کنید.

کلام نهایی

الگوریتم گورخر گوگل به هدف بهینه سازی محتوای اینترنتی برای کاربران سعی میکند سایت های فروشگاهی باکیفیت را در نتایج اول گوگل نمایش دهد و سایت های فروشگاهی بی کیفیت را از لیست نتایج حذف کند.

دراین مقاله از دیجی نیکان سعی کردیم بطور کامل و جامع راجب این الگوریتم توضیح دهیم و مواردی که برای بهبود سئوی سایت های فروشگاهی نیاز است را ذکر کنیم، امیدواریم این مطلب مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

لینک های پیشنهادی از سراسر وب

خرید انواع قهوه

موفقیت و روانشناسی

محبوبترین

سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط