الگوریتم پنگوئن چیست؟ چگونه از جریمه آن نجات پیدا کنیم؟

الگوریتم پنگوئن

گوگل برای بررسی کردن وبسایت ها و نمایش دادن بهترین نتایج برای مخاطبان خود، الگوریتم های مختلفی طراحی کرده است. یکی از مشهورترین و پرکاربردترین الگوریتم های گوگل، الگوریتم پنگوئن است که ما قصد داریم در ادامه بطور مفصل راجب آن توضیح دهیم.

الگوریتم پنگوئن چیست؟

الگوریتم پنگوئن یکی از الگوریتم های مشهور گوگل است که وظیفه آن بررسی کیفیت لینک های وبسایت ها میباشد. این الگوریتم با بررسی تعداد و کیفیت لینک ها در سایت های مختلف، میتواند سایت هایی با لینک سازی غیر طبیعی را جریمه کند و سایت هایی را که لینک های باکیفیت و روند لینکسازی طبیعی دارند، در نتایج بالاتر قرار دهد.
دراینجا بهتر است کمی راجب تاریخچه گوگل پنگوئن صحبت کنیم تا موضوع بروزرسانی آن نیز همینجا گفته شود.

فلسفه پیدایش بک لینک سازی به دهه ۹۰ بر میگردد که آقای لری پیج یکی از موسسان شرکت گوگل، سیستمی را اختراع کرد که به گوگل کمک میکرد بتواند سایت ها را بر اساس تعداد بک لینک ها بررسی کند، بر همین اساس وبمستر ها شروع کردند به لینک سازی بیش از حد و این روند تا جایی ادامه یافت که گوگل متوجه شد دیگر امکان تشخیص سایت باکیفیت از سایت اسپم دشوار است.

تا قبل از سال ۲۰۱۲ هر وبسایتی که بیشترین لینک را داشت، در نتیجه اول گوگل قرار میگرفت، حتی این مسئله مهم نبود که لینک ها باکیفیت هستند یا بی کیفیت!
بنابراین در سال ۲۰۱۲ گوگل الگوریتم پنگوئن را طراحی کرد تا با سایت هایی که لینک های بی کیفیت دارند مبارزه کند و در عوض، سایت های باکیفیتی که لینک های سالم و قوی دارند را در نتایج بالاتر قرار دهد.

گوگل تا سال ۲۰۱۶ تمامی بروزرسانی های این الگوریتم را برای عموم مردم اعلان میکرد اما از این سال به بعد، پنگوئن جزو هسته مرکزی گوگل قرار گرفت و  بصورت لحظه ای بروزرسانی میشود.

بروزرسانی این الگوریتم با هرباری که گوگل خزنده های خود را به سایت ها میفرستد انجام می شود، اما گوگل هرگز بروزرسانی های جدید آنرا اعلان نمیکند.

چه سایت هایی توسط الگوریتم پنگوئن جریمه می شوند؟

عکس پنگوئن در حال انجام فعالیت های مختلف

خب همانطور که از ابتدای مقاله خدمت شما عرض کردیم، وظیفه این الگوریتم بررسی لینک های سایت است و تمرکز کلی آن روی سئو خارجی سایت ها است. برای وضوح بیشتر در ادامه برخی از مهمترین مواردی که توسط این الگوریتم جریمه می شوند را توضیح دادیم.

1- سایت هایی که لینک خریداری میکنند

خرید لینک تا همین چندسال قبل که بنده تازه شروع به فعالیت در حوزه سئو کرده بودم خیلی رایج بود و بسیاری از وبسایت ها در مقابل هزینه اندکی هزاران لینک خریداری میکردند، اما در حال حاضر گوگل پنگوئن خیلی پیشرفته و هوشمند شده است و براحتی میتواند بفهمد که شما اقدام به خرید لینک کرده اید.

در سال ۲۰۱۲ یکی از دوستان وبمسترم ۵۰ هزار تا لینک را در ازای ۵۰۰ هزار تومان برای سایتش خریداری کرد، اینکار در ابتدا باعث شد رتبه سایت دوستم بطور ناگهانی افزایش یافته و بعضی از صفحات سایتش در نتایج بالای گوگل قرار گیرند اما پس از مدت ۱ ماه گوگل متوجه شد که داستان چیست و سایت دوستم را برای مدت ۷ ماه جریمه کرد.
بنابراین پیشنهاد ما این است که هرگز سراغ خرید لینک نروید، چراکه سایت شما از صفحه روزگار حذف خواهد شد.

2- سایت هایی که صفحاتی پر از کلمه کلیدی دارند

بسیاری از وبمستر ها سعی میکنند صفحات اصلی سایت خود را از کلمه کلیدی پر کنند تا متن صفحه مورد نظر برای ربات های گوگل خوانا باشد اما بی خبر از آنند که این متن برای کاربر گنگ و نامفهوم می شود.
در صورتیکه شما در یک صفحه ای از سایت خود از کلمه کلیدی اصلی بیش از حد استفاده کنید، کاربری که وارد صفحه مورد نظر می شود با خواندن متن گیج شده و از سایت شما خارج می شود.
بنابراین همیشه سعی کنید از یک کلمه کلیدی بیش از حد نیاز در صفحات سایت خود استفاده نکنید.

3- سایت هایی که روی یک صفحه خاصی بیش از حد لینک سازی میکنند

لینکسازی روی یک صفحه خاصی با کلمه کلیدی اصلی به گوگل پاندا این مفهوم را میرساند که شما قصد دارید این صفحه را با کلمه کلیدی خاصی به نتایج اول گوگل بیآورید در حالیکه اینکار خلاف قوانین سئو است. به همین دلیل الگوریتم پاندا صفحه مورد نظر را جریمه کرده و از نتایج حذف میکند.
پیشنهاد ما این است که هر صفحه ای را که قصد دارید روی کلمه خاصی سئو کنید، بهتر است راجب کلمه کلیدی اصلی همان صفحه، محتوای باکیفیت منتشر کنید و چند لینک باکیفیت با انکرتکست های متفاوت روی آن صفحه بگیرید تا لینکسازی شما بصورت طبیعی باشد و صفحه مورد نظر رتبه بالاتری بگیرد.

4- لینک سازی بیش از حد برای سایت هایی که سن دامنه آنها کم است

بعضی از وبسمترهای عزیز قصد دارند با راه اندازی یک وبسایت جدید، سریعا از گوگل ورودی دریافت کنند و به درآمد برسند، به همین دلیل به محض راه اندازی وبسایت خود اقدام به لینکسازی سنگین میکنند که این کار اشتباه است. در واقع وبسایت های نوپا باید حدود ۲ یا ۳ ماه صبر کنند تا گوگل تمام صفحات آنها را بطور کامل ایندیکس کند اما میتوانند در جریان این ۳ ماه بطور منظم لینکسازی کنند.
بنابراین اگر شما وبسایتی دارید که تازه راه اندازی شده است، هرگز سعی نکنید بطور ناگهانی صدها بک لینک به سایت خود بگیرید بلکه صبر داشته باشید و هر چند روز یکبار حدوداَ ۱۰- ۲۰ تا بک لینک باکیفیت بگیرید تا سایت شما بطور طبیعی رشد کند.

5- سایت هایی که از وبلاگ های شلوغ لینک میگیرند

لینک گرفتن از سایت های شلوغی که از هزاران سایت دیگر لینک دریافت میکنند، اشتباه است چراکه اکثر سایت هایی که شبیه مزرعه لینک هستند اسپم اسکور آنها بالا است و محتواهای بی کیفیتی دارند، بنابراین وقتی شما لینک خود را در آن سایت ها درج میکنید، اعتبار اسپم اسکور آنها به سایت شما نیز منتقل می شود که در نهایت نتیجه معکوسی دارد.

چطور بفهمم توسط پنگوئن پنالتی شدم؟

عکس پنگوئن

برای اینکه متوجه شوید آیا سایت شما توسط گوگل پنگوئن پنالتی شده یا نه، کافیست نگاهی به ورودی سایت خود بیندازید، اگر ورودی سایت شما بطور ناگهانی کاهش یافته و فروش سایت شما به شدت افت کرده، پس بدانید که سایت شما جریمه شده است. البته در روزهای خاصی چون عیدها و یا بلک فرایدی این مسئله فرق میکند و ممکن است پس از پایان این روزها، ترافیک سایت بطور عادی کاهش یابد.

همچنان در صورتیکه سایت شما قبلا روی یکسری کلمات کلیدی در نتایج اول بوده و در حال حاضر بعضی از آنها از نتایج حذف شدند و یا در نتایج پایینتر قرار گرفتند، بازهم احتمال دارد سایت شما توسط گوگل پاندا جریمه شده باشد، بنابراین در چنین شرایطی شما باید به فکر راه حلی برای سایت خود باشید.

چطور از جریمه پنگوئن نجات پیدا کنیم؟

در صورتیکه سایت شما توسط گوگل جریمه شده باشد، شما باید برای نجات سایت خود یکسری اقداماتی انجام دهید تا پس از مدتی جریمه برطرف شود، البته در مورد عملکرد پنگوئن گفته می شود که این الگوریتم با برطرف کردن اشکالات سایت بطور فوری اقدام به برگشت سایت شما به حالت اولی نمیکند بلکه شما باید منتظر باشید تا الگوریتم مورد نظر آپدیت شود. ما در ادامه سه راهکار مهم و اساسی را برای برطرف کردن این جریمه توضیح داده ایم.

1- حذف لینک های بی کیفیتی که به آنها دسترسی دارید

یکی از راهکارهای ساده برای رفع جریمه پاندا حذف لینک هایی است که شما در بعضی از وبلاگ های بی کیفیت ایجاد کرده اید اما هنوز هم دسترسی به ویرایش آنها دارید. شما میتوانید تمام لینک هایی که در وبسایت های اسپم ایجاد کرده اید را حذف کنید تا تأثیر آنها از روی سایت شما برداشته شود.

2- بی اثر کردن لینک های اسپم

بی اثر کردن لینک های اسپم که به زبان انگلیسی Disavow links میگویند، یک تکنیکی است که توسط آن میتوانیم اثر لینک های بی کیفیت را از سایت خود برداریم.
پروسه دیساو کردن لینک بطوری است که شما باید در ابتدا توسط ابزار گوگل وبمستر، لیست تمام لینک های بی کیفیت را پیدا کنید، سپس تمام لینک های بی کیفیت را در یک فایل نوت پد کپی کرده و به شکل فایل TXT ذخیره کنید. در مرحله دوم وارد آدرس Disavow tool شوید و پس از انتخاب دامنه سایت خود، فایل لینک های اسپم را آپلود کنید تا گوگل آنها را بی اثر کند.

3- بهینه کردن محتوای سایت و بررسی لینک سازی داخلی

سومین راهکار برای رفع جریمه گوگل پاندا بررسی کردن لینک سازی داخلی است به ویژه صفحاتی که پر از تکرار کلمه کلیدی هستند. تکرار کلمه کلیدی در حد ضرورت و حذف لینک های نامرتبط باعث افزایش کیفیت محتوا و در نهایت افزایش رتبه محتوای مورد نظر می شود.

لینک پیشنهادی: الگوریتم پاندا چیست؟

کلام نهایی

دراین مقاله از دیجی نیکان سعی کردیم یکی دیگر از مشهورترین الگوریتم های گوگل یعنی پنگوئن را به شما عزیزان معرفی کرده و راهکارهایی برای رفع جریمه آن توضیح دهیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود و بتوانید سایت خود را از شر جریمه های گوگل نجات دهید.

به امید روزهای بهتر!

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

لینک های پیشنهادی از سراسر وب

خرید انواع قهوه

موفقیت و روانشناسی

محبوبترین

سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط