الگوریتم پاندا چیست و چطور توسط آن جریمه نشویم؟

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا یکی از مشهورترین الگوریتم های گوگل است که افراد بسیاری با نام آن آشنایی دارند. این الگوریتم به این منظور طراحی شده است که کیفیت محتوای سایت ها را مورد بررسی قرار دهد.

 الگوریتم چیست؟

الگوریتم شامل یکسری دستورالعمل ها و قوانینی می شود که گوگل برای بررسی سایت ها و رتبه بندی آنها تعیین کرده است. گوگل صدها الگوریتم دارد و هر الگوریتم عملکرد خاص خود را دارد، یکی از این الگوریتم ها پاندا است که ما قصد داریم دراین مقاله بطور مفصل راجب آن توضیح دهیم.
تا قبل از سال ۲۰۱۱ که گوگل الگوریتم پاندا را منتشر نکرده بود، منتشر کردن تعداد بالای محتوا اهمیت داشت و هر وبسایتی که محتوای بیشتری منتشر میکرد، در نتایج بالاتر گوگل قرار میگرفت حتی بسیاری از وبسایت هایی که محتوای باکیفیت داشتند، جایگاه خوبی در گوگل نداشتند.

اینکار باعث شد تعداد محتواهای بی کیفیت بسیاری در گوگل منتشر شود، بنابراین کاربران اینترنت از پایین بودن کیفیت محتوا به شرکت گوگل شکایت کردند و گوگل به فکر بررسی کیفیت محتوا افتاد.
بر همین اساس، از ۲۳ فوریه سال ۲۰۱۱ گوگل اولین نسخه الگوریتم پاندا را منتشر کرد تا محتوای باکیفیت را از محتوای بی کیفیت تشخیص دهد، از آن تاریخ به بعد بسیاری از وبسایت هایی که محتوای بی کیفیت داشتند، از نتایج گوگل حذف شدند.

چه مواردی باعث می شوند الگوریتم پاندا سایت ما را جریمه کند؟

همانطور که از ابتدای مقاله توضیح دادیم، وظیفه الگوریتم پاندا مبارزه با مزرعه محتوا است. مزرعه محتوا به وبسایت هایی گفته می شود که دارای حجم بالایی از محتوای بی کیفیت هستند.
اگر قصد دارید سایت شما توسط پاندا مجازات نشود، موارد زیر را که در ادامه توضیح داده ایم بطور کامل رعایت کنید.

1- محتوای بی کیفیت

صفحاتی که محتوای بی کیفیت و کمی دارند از نظر الگوریتم پاندا بی کیفیت شناخته شده و مجازات می شوند بطور مثال سایت پزشکی را تصور کنید که چندین صفحه دارد و در هر صفحه راجب بیماری های خاصی فقط ۴- ۵ خط توضیحات می نویسند، گوگل این صفحات را به دلیل توضیحات کم و ناچیز، بی کیفیت حساب کرده و از نتایج خود حذف میکند.

2- محتوای کم کیفیت تولید شده توسط کاربران

وبلاگ ها و وبسایت هایی هستند که به کاربران اجازه میدهند هر نوع محتوایی منتشر کنند و از آنجاییکه اکثر کاربران هیچ تخصصی در محتوانویسی ندارند، انواع مختلفی از محتواهای غیرمرتبط و کپی شده منتشر میکنند که باعث جریمه شدن سایت مورد نظر توسط گوگل می شود.

3- وبسایت های بلاک شده توسط کاربران

سایت هایی که بنابر دلایل مختلفی توسط کاربران بلاک می شوند، با مجازات گوگل پاندا مواجه می شوند و گوگل آنها را از نتایج خود حذف میکند.

4- محتوای تکراری

محتوای تکراری توسط گوگل پاندا مجازات می شوند، اگر شما یک مقاله یا محصولی را دوبار در سایت خود منتشر کنید سایت شما توسط این الگوریتم اسپم شناخته شده و از نتایج گوگل حذف می شود.
همچنان در صورتیکه محتواهای سایت شما شباهت زیادی باهم داشته باشند، گوگل پاندا محتوای شما را تکراری حساب میکند. بنابراین سعی کنید همیشه محتوای جدید و غیرتکراری در سایت خود منتشر کنید.

5- عدم وجود منابع معتبر و غیرقابل اطمینان بودن مطالب

بسیاری از وبسایت ها اطلاعاتی را از سایت های معتبر خارجی ترجمه میکنند اما در پایان مقالات، منبع را ذکر نمیکنند که توسط گوگل پاندا به عنوان دزدی محتوا شناخته می شود. بنابراین همیشه محتوایی را که ترجمه میکنید و یا از محتوای سایت های مختلف استفاده میکنید، حتما منبع اصلی محتوا را در پایان ذکر کنید تا محتوای شما اسپم شناخته نشود.

6- مزرعه محتوا

مزرعه محتوا شامل مجموعه ای از صفحات کم کیفیت می شود که از سایت های دیگر کپی شده اند. بطور مثال یکسری از وبسایت های محتوا محور هستند که سعی میکنند راجب تمام موضوعات پر جستجو مقاله بنویسند تا از کلمات مختلف ورودی داشته باشند.
این نوع سایت ها با استخدام تیمی از محتوانویسان غیر متخصص و کم تجربه راجب موضوعات طبی، اقتصادی، سیاسی، تکنولوژی و صدها موضوع دیگر محتوا منتشر میکنند که در نهایت توسط گوگل مجازات می شوند.

7- حجم تبلیغات بالا

صفحاتی که بیش تر از حجم محتوای مورد نظر خود تبلیغات مختلفی از جمله تبلیغات بنری، پاپ اپ وغیره منتشر میکنند، از نظر الگوریتم پاندا جایگاه معتبری ندارند که نمونه آن سایت های دانلود فیلم است.

چگونه میتوانیم بفهمیم که سایت ما توسط پاندا جریمه شده است؟

جریمه های گوگل به گونه ای است که شما متوجه نمی شوید مگر اینکه شما با اصول سئو آشنایی داشته باشید، وقتی جریمه ای توسط الگوریتم پاندا برای سایت شما در نظر گرفته می شود، یکسری علایمی در سایت دیده می شود. ما در ادامه بعضی از علایمی که نشان میدهد سایت شما توسط این الگوریتم جریمه شده است را توضیح داده ایم.

 

1- کاهش ترافیک بطور ناگهانی

در صورتیکه سایت شما توسط این الگوریتم گوگل جریمه شده باشد شما متوجه کاهش شدید ترافیک سایت خود بصورت ناگهانی خواهید شد، بنابراین در صورتیکه متوجه کاهش ناگهانی ترافیک سایت خود شدید، شروع کنید به بروزرسانی و بهینه کردن محتوای سایت خود تا اینکه سایت شما دوباره به حالت اول برگردد.

2- پایین آمدن رنکینگ صفحات سایت

کاهش ترافیک سایت زمانی اتفاق می افتد که رنکینگ یا رتبه بندی صفحات سایت شما در اثر جریمه گوگل کاهش یابد، زمانی که گوگل سایت شما را جریمه میکند تمام صفحاتی که رنکینگ بالایی در گوگل دارند، جایگاه خود را از دست میدهند و رتبه آنها کاهش میابد.

3- عدم نمایش کلمات کلیدی سایت در گوگل

یکی دیگر از جریمه های گوگل پاندا عدم نمایش کلمه کلیدی های اصلی سایت در نتایج گوگل است، اگر سایت شما با این جریمه مواجه شده باشد، کلمه کلیدی های اصلی سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده نخواهد شد.

4- کاهش رتبه عمومی سایت در گوگل

آخرین نشانه ای که مشخص میکند سایت شما توسط این الگوریتم مجازات شده است، کاهش رتبه کلی سایت است که بصورت تدریجی اتفاق می افتد. بطور مثال اگر رتبه سایت شما در سایت ahref ۴۰ باشد، پس از جریمه متوجه می شوید که هر روز رتبه سایت شما پایین می آید.
بنابراین در صورتیکه این چهار مشکل را در سایت خود مشاهده کردید، حتما محتوای سایت خود را بهینه کنید و سایت خود را از محتوای باکیفیت غنی سازید.

لینک پیشنهادی: تفاوت وردپرس و ووکامرس در چیست؟

کلام نهایی

دراین مقاله از وبلاگ دیجی نیکان سعی کردیم یکی از مشهورترین و رایج ترین الگوریتم های گوگل یعنی پاندا را به شما معرفی کنیم. پاندا الگوریتمی است که کیفیت محتوای سایت را بررسی کرده و در صورتیکه شما در سایت خود محتوای بی کیفیت منتشر کنید، سایت شما با مجازات این الگوریتم مواجه شده و در نهایت ورودی سایت خود را از دست میدهید.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

لینک های پیشنهادی از سراسر وب

خرید انواع قهوه

موفقیت و روانشناسی

محبوبترین

سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط