الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست و چگونه عمل میکند؟

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار یکی دیگر از الگوریتم هایی است که گوگل برای بهینه سازی سرچ کاربران طراحی کرده است و وظیفه آن نمایش نزدیکترین و مرتبط ترین نتایج با جستجوی کاربران است.
همانطور که در مقالات دیگر دیجی نیکان راجب دو الگوریتم پاندا و پنگوئن توضیح دادیم، گوگل الگوریتم های بسیاری دارد و هدف همه آنها نمایش بهترین نتایج به کاربر و جلب رضایت کاربر است. دراین مقاله از دیجی نیکان قصد داریم بطور مفصل و جامع راجب الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل توضیح دهیم.

مرغ مگس خوار گوگل از چه زمانی پیدا شد؟

تا قبل از سال ۲۰۱۳ جستجو کردن در گوگل بطوری بود که اگر شما کلمه ای را در گوگل جستجو میکردید بسیاری از وقت ها با نتایجی مواجه میشدید که هیچ ارتباطی با منظور و هدف جستجوی شما نداشت.

علتش این بود که بسیاری از وبسایت ها با تکرار کردن کلمه کلیدی مورد نظر در سایت خود به نتایج اولیه گوگل دست میافتند و گوگل قادر به تشخیص نتایج مرتبط با جستجو نبود.
این در حالی بود که دو الگوریتم پاندا و پنگوئن به خوبی توانسته بودند بسیاری از سایت های اسپم را از نتایج گوگل حذف کنند اما با اینحال کاربران به نتایج مورد نیاز خود دست نیافتند تا اینکه گوگل در سال ۲۰۱۳ اقدام به طراحی الگوریتم جدیدی به نام مرغ مگس خوار کرد.

مرغ مگس خوار چه کاربردی دارد؟

خب حالا رسیدم به اصل مطلب! قبل از اینکه راجب کاربرد این الگوریتم صحبت کنیم، باید یادآور شویم که نام این الگوریتم را از روی نام پرنده ای انتخاب کردند که سرعت و دقت بسیاری دارد.
مرغ مگس خوار گوگل نیز به دلیل سرعت و دقت بالایی که در نمایش دادن نتایج جستجو دارد، به این نام مسمی شده است.

جستجوی سن لیونل مسی در گوگل
اگر به تصویر بالا دقت کرده باشید دراین سالهای اخیر جستجو کردن در گوگل بسیار دقیق است و وقتی شما چیزی را جستجو میکنید، دقیقا همان نتایجی را مشاهده میکنید که توقع دارید.
بطور مثال وقتی شما در گوگل کلمه “سن لیونل مسی” را جستجو میکنید، در همان بالای صفحه بصورت واضح نوشته شده ۳۶ سال، یعنی شما نیازی ندارید وارد سایت های مختلف شوید تا راجب سن آقای مسی بدانید چراکه در همان ابتدا گوگل خودش به شما جواب درست را گفت.

علاوه برآن، گوگل نتایجی مرتبط با جستجوی شما را نیز نمایش میدهد تا بتوانید به نتایج بهتری دست یابید، بطور مثال با جستجوی عبارت سن لیونل مسی، سن بازیکنان دیگری چون کریستیانو رونالدو، نیمار و دیگران نیز نمایش داده شده است.
این دقت و سرعت گوگل در نمایش دادن مرتبط ترین نتایج به دلیل استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار است. این الگوریتم با درک معنی عبارت جستجو شده ، نزدیک ترین و بهترین نتیجه را به کاربر نمایش میدهد.

نکته مهمی که باید یادآوری شویم و البته خبر خوب این است که این الگوریتم مانند الگوریتم های دیگر گوگل به فکر جریمه کردن سایت شما نیست بلکه با توجه به کیفیت محتوا و مرتبط بودن محتوا، سعی میکند بهترین سایت را در نتایج جستجو نمایش دهد.

بطور مثال اگر شما عبارت الگوریتم پاندا چیست؟ را در گوگل جستجو کنید، گوگل در کسری از ثانیه بهترین وبسایت ها را با این کلمه کلیدی به شما نمایش میدهد، حالا اگر سایتی که در نتیجه سوم است، تعداد کاربرانی بیشتری جذب کند، پس از مدتی گوگل سایت سوم را جایگزین سایت اول میکند.

میپرسید چرا؟ همانطور که گفتیم گوگل به دنبال جلب رضایت کاربران است و هر سایتی که بتواند کاربران بیشتری جذب کند، جایگاه بهتری بدست می آورد.

مرغ مگس خوار گوگل چگونه میتواند هدف کاربر را بفهمد؟

احتمالا شما هم کنجکاو هستید بدانید گوگل چگونه قادر است هدف ما را از جستجوی کلمه کلیدی بفهمد؟ از آنجاییکه مرغ مگس خوار گوگل نیز یک الگوریتم است که بر اساس دستور العمل ها کار میکند، داده ها و اطلاعات کاربران را تحلیل میکند. دو فاکتور مهم دراین فرآیند نقش مهمی دارند.

1- گراف دانش گوگل

گراف دانش گوگل شامل مجموعه اطلاعات مشابه و مرتبط می شود که به گوگل کمک میکند اطلاعات کاملتری راجب موضوع مورد جستجو به کاربر نمایش دهد.
بطور مثال اگر شما در مرورگر خود عبارت کریستانو رونالدو را جستجو کنید، گوگل علاوه براینکه راجب زندگی نامه رونالدو و فعالیت های او به شما اطلاعات میدهد، یکسری اطلاعات تکمیلی دیگر چون مدال ها، کاپ ها، دستآوردها وغیره نیز در نتایج نمایش داده می شود که به درک بیشتر شما از موضوع کمک میکند.

۲- جستجوی معنایی

دومین فاکتور مهم برای تشخیص گوگل از جستجوی کاربر، درک معنای عبارات است به عبارتی دیگر وقتی کاربران عبارات طولانی را جستجو میکنند، گوگل از روی عبارات مورد نظر متوجه هدف کاربر میشود.
بطور مثال به عبارت طولانی زیر که در تصویر وجود دارد توجه کنید:

جستجو عبارت طولانی در گوگل که توسط الگوریتم مرغ مگس خوار فیلتر شده است

همانطور که در تصویر مشاهده کردید، کاربر یک متن طولانی جستجو کرده و کلمه مورد نیازش در بین جمله است اما گوگل با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار توانسته است منظور و هدف کاربر را در درک کند.

آیا الگوریتم مرغ مگس خوار در سئوی سایت ها نقش دارد؟

بله، درست است که این الگوریتم به دنبال جریمه کردن سایت های اسپم نیست و این کار را به برادرانش پاندا و پنگوئن واگذار کرده است، اما یکسری اصولی هستند که اگر شما در سایت خود رعایت کنید، مرغ مگس خوار گوگل میتواند سایت شما را در نتایج بالاتر نمایش دهد. در ادامه بعضی از مهمترین اصول را توضیح داده ایم.

1- استفاده از مترادف ها برای کلمه کلیدی ها

اگر شما محتوایی تولید کنید که پر از کلمه کلیدی باشد و انتظار داشته باشید که محتوای شما در نتایج اول گوگل نمایش داده شود، باید بگویم راه اشتباهی در پیش دارید، چراکه در حال حاضر تکرار کلمه کلیدی برای گوگل هیچ اهمیتی ندارد بلکه خلاقیت در تولید محتوا و استفاده از مترادف کلمه کلیدی در محتوا باعث خوشحالی گوگل و جلب رضایت کاربر می شود.

بطور مثال اگر شما مقاله ای راجب بهترین کشور برای مهاجرت می نویسید، بهتر است بجای تکرار کردن این کلمه کلیدی در متن، از عبارات مترادفی چون: امن ترین کشور ها برای سفر، بهترین کشور برای زندگی، کشورهای مهاجر پذیر وغیره استفاده کنید.
با اینکار هم محتوای شما جذاب بنظر میرسد، هم گوگل سایت شما را در نتایج بالاتر نمایش میدهد.

2- ایجاد ارتباط معنایی بین کلمات

اگر شما در محتوای خود از عبارات و جملاتی استفاده کنید که مرتبط با موضوع کلمه کلیدی شما نباشد، گوگل محتوای شما را بی کیفیت میپندارد و این محتوا از سوی الگوریتم مرغ مگس خوار به عنوان یک محتوای ضعیف شناخته می شود اما اگر عبارات و جملاتی که در محتوا استفاده میکنید با کلمه کلیدی اصلی شما مرتبط باشد، محتوای شما جزو بهترین محتواها محسوب شده و در نتایج اولیه نمایش داده خواهد شد. بنابراین سعی کنید بجای تمرکز بر کمیت محتوا روی کیفیت محتوا تمرکز کنید.

3- اسکیماها

اسکیما شامل یکسری نشانه گذاری هایی میشود که به درک بهتر کاربر از محتوا کمک میکند، چراکه کاربر با دیدن این علایم به اطلاعات دقیقتری دست میابد. این علایم شامل مواردی چون ستاره ها، تاریخ تولد، عکس، ویدیو و دیگر اطلاعات مربوط به موضوع می شوند که به کاربر اطلاعات دقیقتر و جزئی تری ارائه میدهند.
استفاده از این کدها الزامی نیست اما اگر شما بتوانید از اسکیماها در محتوای خود استفاده کنید، تأثیر مثبتی روی سئوی محتوای شما خواهد گذاشت.

4- استفاده از تصویر در محتوا

استفاده از تصاویر جذاب، باکیفیت و مرتبط با موضوع به کاربر حس خوبی میدهد و اینکار باعث می شود محتوای شما باکیفیت تر بنظر برسد و کاربر مدت زمان بیشتری در سایت شما بماند.
هرچقدر که کاربر مدت زمان بیشتری در سایت شما سپری کند، گوگل به سایت شما اعتبار بیشتری داده و محتوای شما را در نتایج بالاتر نمایش میدهد.

5- ارتباط انکرتکست با محتوا

انکرتکست اسم لینک است، لینک هایی که شما در محتوای خود درج میکنید باید با محتوای مورد نظر مرتبط باشند.
بطور مثال شما در سایت خود مقاله ای راجب “الگوریتم های گوگل” می نویسید و قصد دارید یکی از مقالات خود را تحت نام الگوریتم پنگوئن چیست؟ را در مقاله لینک دهید، کلمه “الگوریتم پنگوئن چیست” انکرتکست مقاله شماست.

این انکرتکست با کلمه کلیدی الگوریتم های گوگل مطابقت دارد و از نظر گوگل عالی است اما اگر شما دراین محتوا مقاله دیگری تحت نام “افزایش فروش” را لینک بدهید،‌ الگوریتم مرغ مگس خوار متوجه می شود که این دو مقاله باهم مرتبط نیستند، بنابراین به محتوای شما اعتبار منفی میدهد.

کلام نهایی

گوگل شامل مجموعه بزرگی از الگوریتم ها و دستورالعمل های مختلف برای بهینه سازی سایت ها است. یکی از معروفترین الگوریتم های گوگل مرغ مگس خوار است که به هدف نمایش دادن بهترین نتایج به کاربر طراحی شده است.
ما دراین مقاله سعی کردیم این الگوریتم را بطور خلاصه و مفصل معرفی کنیم، امیدواریم این مطلب مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد.

به امید موفقیت های بیشتر!

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

لینک های پیشنهادی از سراسر وب

خرید انواع قهوه

موفقیت و روانشناسی

محبوبترین

سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط