الگوریتم رنک برین چیست و چه تأثیری روی رفتار کاربران دارد؟

الگوریتم رنک برین گوگل

الگوریتم رنک برین یکی دیگر از انقلاب های گوگل است که توانسته با بهینه سازی نتایج جستجوی کاربران، گوگل را به بزرگترین موتور جستجوی جهان تبدیل کند، این الگوریتم که بر اساس یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی کار میکند، یکی از جدیدترین الگوریتم های گوگل است.
اگر قصد دارید راجب رنک برین بیشتر بدانید، با ما تا پایان این مقاله جذاب همراه باشید، ما سعی کردیم موضوع معرفی این الگویتم را بطور خلاصه و جامع و بدون هدر دادن وقت به شما عزیزان توضیح دهیم.

تا چند سال قبل اگر شما در گوگل عبارتی را جستجو میکردید، گوگل لیستی از سایت هایی را که محتوای مرتبط با آن عبارت داشتند، را برای شما نمایش میداد و نکته این جالب این بود که هر وبسایتی که همان کلمه کلیدی را بیشتر از سایر وبسایت ها تکرار کرده بود، در جایگاه بالاتر قرار داشت و این یک بی انصافی در حق کاربران گوگل و مدیران برخی از وبسایت ها بود.

بنابراین گوگل تصمیم گرفت تا رتبه بندی سایت ها را در نتایج جستجو بر اساس کیفیت محتوا تعیین کند به این مفهوم که هر وبسایتی که بهترین محتوا را تولید کند، میتواند در جایگاه بالاتر قرار بگیرد و تکرار کلمه کلیدی اصلا مهم نیست.
برای اینکار، گوگل اقدام به طراحی الگوریتم هوشمند رنک برین کرد که در سال ۲۰۱۵ وارد دنیای اینترنت شد.

الگوریتم رنک برین چگونه کار میکند؟

قبل از همه چیز باید بدانید که الگوریتم رنک برین یک سیستم یادگیری است که مجهز با هوش مصنوعی است و هر روز با دیدن رفتار کاربران در سایت ها، چیزهای جدیدی یاد میگیرد. بطور مثال: کاربران در یک وبسایت روی یک ویدیوی خاصی برای مدت ۵ دقیقه مکث میکنند و مدت زمان زیادی در همان صفحه مورد نظر میمانند. این به رنک برین این مفهوم را دارد که ویدیوی مورد نظر بسیار جذاب است و مورد پسند کاربران است.

بنابراین الگوریتم مورد نظر یاد میگیرد که ویدیوهای جذاب را در نتایج بالای جستجو نمایش دهد تا کاربران بتوانند به راحتی استفاده کنند.
نکته مهمی که باید راجب چگونگی عملکرد این الگوریتم باید بدانید، این است که این الگوریتم متفاوت تر از بسیاری از الگوریتم های دیگر گوگل، بجای تمرکز روی کلمه کلیدی بیشتر روی مفهوم کلیدی کار میکند و هدف آن این است که بهترین پاسخ را برای سوالات کاربران پیدا کند.

این به چه معنی؟ وقتی شما یک عبارت طولانی در گوگل جستجو میکنید اما در جستجوی کلمه خاصی هستید، رنک برین از روی عبارت مورد نظر متوجه منظور شما می شود و به سرعت تمام مرتبط ترین و بهترین نتایج را به شما نمایش میدهد.

این باعث می شود که حتی اگر شما در وبسایت خود روی یک کلمه کلیدی خاصی تأکید نکرده اید اما محتوای شما راجب همان کلمه کلیدی نوشته شده باشد، گوگل سایت شما را روی همان کلمه کلیدی در نتایج نمایش میدهد، این در حالی است که شما روی آن کلمه کلیدی اصلاً کار نکرده اید.

این یک کمک بسیار خوبی است برای وبسایت هایی که محتوای باکیفیت خود را بر اساس نیاز کاربران و نه برای موتورهای جستجو تولید میکنند، چراکه روزانه حدوداً ۱۵ درصد از جستجوهای گوگل جدید است و نیاز به دیده شدن دارد. با این الگوریتم، نتایج جدید نیز شانس دیده شدن در نتایج جستجو را بدست می آورند.

اینجاست که عدالت میان وبسایت ها برقرار شده و سایت هایی که کیفیت محتوای خوبی دارند، به نتایج بالاتر دست می یابند.
عملکرد این سیستم بطوری است که وقتی کاربر عبارتی را جستجو میکند، سیستم سوال جستجو شده جدید را با سوالاتی مشابه قبلی مقایسه میکند و با بررسی میزان ارتباط و شباهت میان آنها، بهترین نتایج را به کاربر نمایش میدهد. علاوه برآن، سیستم یک سوال جدید را میشناسد و به اصطلاح یک چیز جدیدتر یاد میگیرد.

همچنان وقتی کاربر عبارتی را جستجو میکند، این الگوریتم با در نظرداشت تاریخچه جستجو، عملکرد کاربران و موارد دیگر به شناسایی مفهوم کلیدی در عبارت مورد نظر میپردازد و بهترین نتایج را به کاربر نمایش میدهد.

چه مواردی برای الگوریتم رنک برین اهمیت دارند؟

از آنجاییکه الگوریتم رنک برین جایگاه سومین فاکتور را در میان ۲۰۰ فاکتور مهم گوگل دارد، بهترین کار این است که بجای پر کردن محتوای سایت خود از کلمات کلیدی مختلف، محتوایی تولید کنید که مورد پسند کاربران قرار بگیرد، ما در ادامه چندتا از موارد مهمی که به شما کمک میکند توسط الگوریتم رنک برین جایگاه خوبی کسب کنید را توضیح داده ایم:

1- ریسپانسیو بودن سایت

ریسپانسیو بودن سایت به این مفهوم است که سایت شما باید در موبایل به خوبی باز شود و برای کاربر قابل دسترس باشد، این یکی از مهمترین عواملی است که گوگل روی آن به شدت تأکید دارد و در صورتیکه سایت شما ریسپانسیو نباشد از لیست نتایج جستجوی گوگل به زودی حذف خواهد شد، بنابراین ریسپانسیو بودن سایت خود را باید همیشه در اولویت قرار دهید.

2- توضیحات متای مفید

توضیح متا همان متن کوچکی است که در زیر لینک مقاله شما در نتایج جستجو دیده می شود. این متن هرچه جذابتر باشد، شانس کلیک کردن کاربر روی لینک شما بیشتر خواهد بود، بنابراین سعی کنید قبل از انتشار محتوای خود بهترین و جذابترین توضیح متا را بنویسید تا کاربران بیشتری وارد سایت شما شوند.

سیستم پیچیده الگوریتم رنک برین

3- سرعت لود سایت

اولین و مهمترین فاکتور که همیشه و تقریباَ اکثر الگوریتم های گوگل روی آن حساس هستند، سرعت لود سایت است. اگر کاربران نتوانند زیر ۳ ثانیه سایت شما را باز کنند مطمئنا که شما ترافیک ارگانیک سایت خود را از دست خواهید داد و توسط الگوریتم های مختلف گوگل جریمه خواهید شد، بنابراین سرعت لود سایت خود را همیشه تست کنید و مراقب آن باشید.

4- مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت

دومین موضوعی که برای الگوریتم رنک برین بسیار اهمیت دارد، مدت زمان حضور کاربران در سایت است، به این مفهوم که اگر کاربران پس از مدت کوتاهی سایت شما را ترک کنند و سراغ سایت های دیگر بروند، سایت شما از نظر این الگوریتم بی کیفیت حساب می شود، بنابراین سایت شما اعتبار خود را به زودی از دست میدهد.

5- کیفیت محتوا

کیفیت محتوا مسئله ای است که همه روزه الگوریتم های گوگل به سئوکاران گوشزد میکنند و همه جای اینترنت پر از عبارت “محتوا پادشاه” است.
خب همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، اگر شما بتوانید محتوای باکیفیتی راجب به کلمه کلیدی مورد نظر خود تولید کنید، سایت شما در نتایج اولیه گوگل نمایش داده خواهد شد، هرچند که سایت های رقیب شما هزاران بک لینک و صدها بار تکرار کلمه کلیدی داشته باشند.

بنابراین سعی کنید محتوای خود را بطوری بنویسید که کاربر با مطالعه محتوای شما بتواند به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابد و هیچ سوالی در ذهنش باقی نماند.
چگونه میتوانید بفهمید یک محتوا جامع است؟ وقتی کاربر یک مقاله را با حوصله مندی و تا آخر مطالعه میکند!
همچنان، درصورتیکه محتوای شما جامع باشد، هر کاربر حداقل ۳ دقیقه وقت خود را برای مطالعه محتوای شما سپری خواهد کرد.

6- تعداد سایت های جستجو شده پس از باز کردن یک سایت

در صورتیکه کاربر وارد سایت شما شود و از محتوا راضی نباشد، فورا سایت شما را میبندد و سراغ سایت های رقیب شما می رود، اینکار به الگوریتم رنک برین این مفهوم را میرساند که محتوای سایت شما مورد پسند کاربر قرار نگرفته و کاربر برای دریافت اطلاعات مورد نیاز خود به سایت های دیگر مراجعه کرده است، بنابراین سعی کنید تمام هدف خود را روی جلب رضایت کاربر متمرکز کنید.

7- انکرتکست

استفاده از انکرتکست های مرتبط و طولانی باعث جلب توجه کاربر می شود، پیشنهاد ما به شما این است که اگر محتوای باکیفیتی در سایت خود منتشر میکنید حتما یکی از مقالات مرتبط سایت خود را در آن محتوا لینک بدهید تا کاربر از طریق آن لینک وارد محتوای مرتبط شود و مدت بیشتری در سایت بماند.

بطور مثال شما قصد دارید مقاله ای راجب الگوریتم های گوگل در سایت خود منتشر کنید، میتوانید در یک قسمتی از مقاله خود لینک مقاله الگوریتم دزد دریایی چیست؟ خود را نیز ذکر کنید، با اینکار کاربر با دیدن انکرتکست جذاب الگوریتم دزد دریایی وارد صفحه مورد نظر می شود و مدت زمانی را در آن صفحه سپری میکند.

این روش باعث می شود رتبه سایت شما در نتایج گوگل افزایش یافته و تعداد ورودی بیشتری دریافت کنید.

چه مواردی باعث می شوند سایت ما توسط رنک برین جریمه شود؟

بطور کلی مواردی که باعث می شود سایت شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، باعث جریمه شدن سایت شما می شود اما جای نگرانی نیست، چراکه ما مهمترین فاکتورها را در بالا ذکر کردیم.

در صورتیکه شما موارد فوق را در سایت خود رعایت کنید، سایت شما جایگاه خوبی در نتایج گوگل کسب خواهد کرد اما اگر رعایت نکنید، گوگل توسط الگوریتم های مختلف اقدام به جریمه سایت شما خواهد کرد.

کلام نهایی

در باغ وحش گوگل الگوریتم های بسیاری فعالیت میکنند اما رنک برین تنها الگوریتمی است که بر اساس یادگیری ماشینی و به کمک هوش مصنوعی اقدام به بهینه سازی نتایج جستجو میکند.
دراین مقاله از دیجی نیکان سعی کردیم توضیحات کاملی راجب این الگوریتم ارائه دهیم، امیدواریم مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

لینک های پیشنهادی از سراسر وب

خرید انواع قهوه

موفقیت و روانشناسی

محبوبترین

سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط