الگوریتم دزد دریایی چیست و چگونه کار میکند؟

الگوریتم دزد دریایی گوگل

گوگل الگوریتم های مختلفی برای بهینه سازی نتایج جستجو به کاربران طراحی کرده است که یکی از آنها تحت نام Google pirate یا دزد دریایی گوگل شناخته می شود که عملکرد آن شبیه الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن است.

الگوریتم دزد دریایی یا Google Pirate Algorithm یکی از الگوریتم های پرکاربرد گوگل است که به بررسی محتوای سرقت شده میپردازد و سایت هایی که متهم به دزدی اطلاعات سایت های دیگر باشند، را جریمه میکند.

تا اواخر سال ۲۰۱۱ جستجو در گوگل بطوری بود که اگر شما فیلم، کتاب یا کدام محصول دیگری را جستجو میکردید، میتوانستید براحتی نسخه رایگان آنها را پیدا کنید و دانلود کنید، اینکار باعث می شد سایت های اصلی که قصد فروش این محصولات را داشتند، نتوانند محصولات خود را بفروشند.

بطور مثال: من در سال ۲۰۱۰ عبارت “کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید” را در گوگل جستجو کردم و کتاب مورد نظر خود را از سایتی که در نتیجه چهارم گوگل قرار داشت بطور رایگان دانلود کردم، این در حالی بود که فروشگاه های بزرگی مثل دیجی کالا و دیگر وبسایت ها نسخه پولی آنرا میفروختند.
این کار برای بسیاری از وبسایت های ایرانی و خارجی اتفاق افتاد و نتیجه این شد که گوگل در شرکت خود بخشی را تحت نام DMCA یا Digital Millennium Copyright Act ایجاد کند که وظیفه آن مبارزه با سرقت اطلاعات اینترنتی است.

الگوریتم دزد دریایی چگونه کار میکند؟

از آنجاییکه بسیاری از وبمسترها در دنیای اینترنت به دنبال دزدی محتوای دیگران هستند، گوگل نمیتواند به تمامی محتواهای منتشر شده در همه وبسایت ها رسیدگی کند، بنابراین الگوریتم های مختلف را به کار گماشته تا به بررسی محتواهای سایت ها بپردازند.
دزد دریایی گوگل هر چند وقت یکبار سراغ وبسایت های مختلف می رود تا محصولات را بررسی کرده و در صورتیکه احساس کند سایت شما محصولی را از سایت های دیگر دزدی کرده است، سایت شما را پنالتی میکند.

اگر چندین وبسایت یک محصول را با قیمت و مشخصات مشابه منتشر کنند، دزد دریایی گوگل همان وبسایتی را مالک اصلی محتوا میداند که زودتر از همه اقدام به انتشار آن کرده است.
همچنان اگر یک وبسایت کلاه بردار، محتوایی را از سایت شما کپی کند و منتشر کند، گوگل به بررسی وبسایت شما و سایت کلاه بردار میپردازد و در صورتیکه رتبه سایت کلاه بردار نسبت به سایت شما بالاتر باشد اما لینک ها و محتواهای باکیفیتی نداشته باشد، گوگل تشخیص میدهد که مالک اصلی محتوا شما هستید و سایت کلاه بردار را جریمه میکند.
علاوه بر اینها اگر شما متوجه شدید که سایت کلاه بردار یک محصولی از محصولات شما را دزدی کرده است، میتوانید به واحد DMCA گوگل شکایت کنید تا گوگل الگوریتم دزد دریایی را برای بررسی بفرستد.

در صورتیکه شما بتوانید ثابت کنید که مالک اصلی محتوا هستید، سایت کلاه بردار توسط این الگوریتم جریمه شده و از نتایج حذف می شود. ما در ادامه این مقاله راجب نحوه ثبت شکایت در DMCA گوگل توضیح دادیم.

دزد دریایی گوگل

چگونه به DMCA شکایت کنیم؟

DMCA به معنی قانون حق چاپ هزاره دیجیتال است که در سال ۱۹۸۸ در کشور آمریکا تصویب شد و شرکت گوگل در سال ۲۰۱۲ با الگوبرداری از این قانون الگوریتم دزد دریایی را طراحی کرد.

در صورتیکه قصد دارید بابت کپی شدن محتوای خود توسط سایت های دیگر به سازمان DMCA گوگل شکایت کنید، کافیست تا مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

1- در گوگل عبارت Report Content On Google را جستجو کنید.
2- وارد لینک Google DMCA شوید.
3- روی Create a report+ کلیک کنید
4- گزینه New DMCA report را بزنید و شکایت خود را ثبت کنید.

برای اینکه گزارش شما بطور دقیق ثبت شود باید گزارش خود را به زبان انگلیسی و بطور کامل توضیح دهید و لینک سایت خود و سایت سرقت کننده را ذکر کنید تا در نهایت تاییدیه دریافت گزارش از سوی سازمان DMCA برای شما ارسال شود.
بررسی شکایت شما ممکن است مدتی طول بکشد اما شما باید منتظر بمانید تا به مشکل شما رسیدگی شود.

چه سایت هایی توسط الگوریتم دزد دریایی جریمه می شوند؟

بطور کلی هر وبسایتی که منابع، محصولات و محتوای سایت های دیگر را کپی کند با جریمه گوگل مواجه خواهد شد اما وظیفه دزد دریایی گوگل محدود است و فقط سایت هایی را تحت جریمه قرار میدهد که از محصولات و منابع سایت های دیگر کپی کنند که ما در ادامه به دو دسته تقسیم کرده ایم.

1- سایت هایی که بعضی از منابع خود را از سایت های دیگر دزدی کرده اند و قصد دارند با فروش آن محصولات به سود بالایی دست یابند. دراین نوع سرقت، سایت اصلی از سایت سرقت کننده شکایت میکند و در نهایت گوگل صفحاتی که در سایت سرقت کننده کپی شده اند را از لیست نتایج حذف میکند.

2- سایت هایی که تمام منابع خود از سایت های دیگر کپی کرده اند و بصورت کامل تبدیل به یک مرجع فیک شده اند. این نوع وبسایت ها نه تنها فقط صفحات کپی شده آنها بلکه دامنه اصلی آنها نیز توسط گوگل جریمه می شود و بطور کلی از لیست نتایج گوگل حذف می شوند.

چگونه جریمه الگوریتم دزد دریایی را رد کنیم؟

پسر دزد دریایی

در صورتیکه متوجه افت شدید ورودی سایت خود شده اید و سایت شما مانند گذشته فروش ندارد، پس احتمالاَ توسط یکی از الگوریتم های گوگل جریمه شده اید.
اما اگر احساس میکنید که سایت شما توسط الگوریتم دزد دریایی گوگل جریمه شده است، کافیست تا از همین امروز برای رد کردن جریمه این الگوریتم، بعضی از موارد مثبت را رعایت کنید تا روی سایت شما تأثیر مثبت ایجاد شود و سایت شما از نتایج گوگل حذف نشود، ما در ادامه ۲ تا از بهترین راهکارها را برای رد کردن جریمه دزد دریایی گوگل توضیح داده ایم.

1- صفحات کپی شده سایت خود را حذف کنید

در صورتیکه در سایت شما چند صفحه کپی شده وجود دارد و سایت اصلی از سایت شما در سازمان DMCA شکایت کرده است، بهترین راهکار حذف صفحات کپی شده است. با اینکار شما به گوگل ثابت میکنید که این محتوا را عمداً کپی نکرده اید و هدف شما سرقت محتوا نبوده است، بنابراین گوگل پس از مدتی نتایج سایت شما را بر میگرداند.

2- دامنه اصلی خود را از محتوا جدا نگهدارید

اگر سایت شما نیز جزو سایت های معتبری است که به انتشار محتوای دیگران میپردازد، پس احتمال انتشار محتوای کپی شده در سایت شما وجود دارد به ویژه اگر سایت شما رپورتاژ محور باشد.
سایت هایی مثل دیجی نیکان که به انتشار رپورتاژ آگهی میپردازند، میتوانند در پایان متن رپورتاژ آگهی خود، عبارت “رپورتاژ آگهی” را ذکر کنند تا گوگل تشخیص دهد که این متن مربوط به مرجع اصلی رپورتاژ است!

با این کار گوگل متوجه می شود که سایت شما جزو سایت هایی است که روزانه چندین محتوا منتشر میکند و به دلیل شلوغ بودن کار شما، امکان بررسی کپی بودن آنها وجود ندارد. بنابراین گوگل هرگز دامنه اصلی شما را پنالتی نمیکند.

لینک پیشنهادی: الگوریتم گورخر گوگل چیست؟

کلام نهایی

دراین مقاله از دیجی نیکان به توضیح مفصل و جامع الگوریتم دزد دریایی گوگل پرداختیم و نحوه ثبت شکایت در سازمان حق چاپ هزاره دیجیتال و روش های رد کردن جریمه این الگوریتم را توضیح دادیم، امیدواریم این مطلب مورد پسند شما عزیزان قرار بگیرد.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

لینک های پیشنهادی از سراسر وب

خرید انواع قهوه

موفقیت و روانشناسی

محبوبترین

سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط