چگونه فروش خود را افزایش دهیم؟ روش های جادویی افزایش فروش

عکس مشتری که با استفاده از تکنیک های فروش محصولی را خریداری میکند

فروش! اصطلاحی که این روزها سر زبان همه می پیچد و همه به دنبال پاسخ این سوال هستند‌” چگونه فروش خود را افزایش دهیم؟ ”
در دنیایی امروزی که تقریبا رقابت در همه عرصه ها شدید است و حتی میتوان گفت بازار هر محصولی اشباع شده و رقبای بسیار بزرگی در آن وجود دارند، پاسخ دادن به این سوال واقعا سخت است، چراکه رقابت کردن در چنین بازارهایی سخت است و شما باید با کلی فن و تکنیک بتوانید، یک محصول و خدمتی را به مشتری خود بفروشید.

خب من میخوام دراین مقاله به شما تکنیک های خاص افزایش فروش را که طی سالها با مطالعه کتاب ها و آمارها و تحقیقات دیگران آموختم، به شما معرفی کنم و از آنجاییکه این تکنیک ها برای من جوابگو بودند، قطعاَ برای شما هم نتیجه بخش خواهند بود.

پس خبر خوب این است که ما هنوز فرصت داریم تا فروش خود را در بازار افزایش دهیم، فرقی نمیکند چه محصولی داریم.

اما نکته ای که نباید از قلم جا بیفتد، این است که شما اگر قصد دارید وارد دنیایی از تجارت شوید، حالا چه بازار آنلاین چه بازار فیزیکی، باید بخاطر داشته باشید که شما رقبای بسیار قوی در مقابل خود دارید که آنها بر بازار و مشتریان کاملا احاطه دارند و در حال حاضر برندسازی شده هستند.

شما نباید از وجود این رقبای بزرگ در بازار ترس داشته باشید، چون هنوز جایی برای شما هم وجود دارد و اینکه هرگز ذهن خود را محدود به رقابت و بزرگی رقبای خود نکنید، آنچه برای شما مهم است، شروع کردن قدرتمند و مدبرانه است.
اینکه شما در دنیای واقعی با انواعی از تبلیغات تلویزیونی، رادیویی، بنری و حتی تبلیغات در مترو و فضای عمومی میتوانید فروش خود را افزایش دهید، یک مسئله رایج است و همه این کار را انجام میدهند اما حضور در اینترنت و فضای مجازی مهمترین بخشی از تبلیغات است و اگر شما نتوانید در فضای مجازی حضور داشته باشید، از رقبای خود عقب خواهید ماند.

خب مطمئنا شما هم بی صبرانه منتظر هستید تا آن بخش جذاب “تکنیک های افزایش فروش” را شروع کنیم، پس بریم سراغش!

۷ تکنیک خاص افزایش فروش!

نموداری از افزایش فروش

دوست عزیز قبل از اینکه شروع کنیم به توضیح روش های افزایش فروش، باید یاد آور شویم که این تکنیک ها را از کتاب ها، تحقیقاتی علمی و منابع معتبر جمع آوری کردیم تا بتوانیم یک مجموعه بدرد بخور به شما تقدیم کنیم، بنابراین از شما میخواهیم چشم جان و دل به مقاله بسپارید و مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

1- ترس مشتری را ازبین ببرید!

شما هم مثل من میدانید که کلمات جادو میکنند به ویژه اگر با احساسات و با منطق خواننده مطابقت داشته باشند، یعنی وقتی شما متنی می نویسید یا با کسی حرف می زنید، متوجه می شوید که احساسات شادی، ناراحتی و خوشبختی در حرف های آنها موج میزند.
در صورتیکه شما بتوانید احساسات آنها را تحت کنترل خود درآورید،‌ میتوانید از آن به نفع خود استفاده کنید. یکی از احساسات قوی در اکثر افراد احساس ترس است، بنابراین پیشنهاد من به شما این است که سعی کنید احساس ترس مشتری را به نحوی ازبین ببرید چراکه وقتی مشتری می بیند که شما با او احساس همدردی دارید و بهش انگیزه میدهید، به شما به عنوان یک دوست و فرد قابل اعتماد نگاه میکند.
در یک تحقیقی دانشمندان دو گروه تعیین کردند که برای فروش یک محصول اقدام کنند، گروه اولی با یک جمله ساده مشتریان را دعوت به فروش کرد اما گروه دوم همان جمله را با یک جمله مثبت انگیزشی ترکیب کرد و فروش بسیار بیشتری تجربه کرد.

فروشندگان گروه اولی در تبلیغ خود به مشتریان میگفتند “این محصول ۵ دلاری میتواند مشکل شما را برطرف کند ” اما فروشندگان گروه دوم جمله خود را اندکی تغییر دادند، آنها میگفتند “ یک هزینه ۵ دلاری کوچک میتواند مشکل شما را برطرف کند، اگر ندارید هم قابل شما را ندارد
پس از پایان دوره تست و آزمایش، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که گروه دوم با گفتن کلمه “هزینه ۵ دلاری کوچک و اگر ندارید هم قابل شما را ندارد” ترس از مشتری را کاهش دادند، دیگر مشتری تحت فشار خرید قرار نمیگرفت که با خود بگوید… خدایا الان این ۵ دلار رو هزینه کنم… آیا ارزش دارد، بخرم؟ نخرم؟… این کلمات وقتی در ذهن مشتری ایجاد می شوند با عالمی از استرس همراه شده و مشتری را از خرید محصول منصرف میکنند.
اما کاری که گروه دوم انجام دادند این بود که با همان جمله ساده به مشتری مفهومی را می رساندند که خب اگر شما ندارید هم عیبی ندارد، نیازی نیست نگران کیفیت محصول باشید، ما به فکر حل مشکل شما هستیم، پس اگر توان پرداخت ۵ دلار را هم ندارید، ما این محصول را برای رفع مشکل شما به شما هدیه میدهیم.

کلیک کنید: درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

عکس بنر کوچک نوشته فروش

شاید با خود بگویید که خب اگر قرار باشد محصول را به مشتری هدیه بدهیم، ضرر خواهیم کرد اما در اصل اکثر مشتریان محصول را خریداری میکنند مگر اینکه فردی واقعا پول خرید محصول را نداشته باشد،‌ بنابراین خیال شما از بابت این موضوع راحت باشد.

این تکنیک بسیار کارامد و موثر است و میتواند فروش شما را چندبرابر افزایش داده و مشتریان وفادار زیادی برای شما جذب کند.

2- مخاطبان خود را بشناسید

خب حالا رسیدیم به موضوع اساسی و مهم مشتری!

همه ما میدانیم که مشتری انواع مختلفی دارند و همه مشتری ها شبیه هم نیستند، برخی از مشتری ها که به اصطلاح ولخرج هستند، کافیست تا شما یکبار محصول خود را به آنها معرفی کنید تا خریداری کنند اما خبر بد این است که تعداد این مشتری ها کم است و شما باید بتوانید با محصول خود دل گروه دوم مشتریان را هم بدست آورید.

گروه دوم مشتریانی هستند که ما به نام محافظه کاران می شناسیم، این گروه در خرید کردن خود بسیار حساس هستند و تا مطمئن نشوند که محصول شما برای آنها منفعت دارد، هرگز به سمت خرید حرکت نمیکنند و در واقع شما هرچه تبلیغات خود را به رخ آنها می کشید، باور نمیکنند.
گروه سوم اکثریت مشتریان هستند که ما در اینجا به آنها مشتریان میانه رو می گوییم. این گروه نه به ولخرجی مشتریان ولخرج و نه به سرسختی مشتریان محافظه کار هستند، بلکه قبل از خرید هر محصولی درباره آن تحقیق میکنند، سپس اقدام به خرید میکنند.

خب سوال اینجاست که چگونه محصول خود را برای همه این افراد تبلیغ کنیم؟

در ادامه تکنیک های حرفه ای بیان کردم که توسط آنها میتوانید هر سه گروه را به خرید محصول متقاعد کنید.

عکس سبد خرید کنار لپتاپ

3- قیمت محصول را بشکنید!

شما تصور کنید که من به شما بسته های اینترنت می فروشم. پکیج هایی که من به شما ارائه میدهم شامل موارد زیر می شود:

بسته یکساله ۱۰۰ گیگ به قیمت ۴۰۰ هزار تومان

بسته ۶ ماهه ۶۰ گیگ قیمت ۲۰۰ هزار تومان

بسته ۱ ماهه ۷ گیگ به ارزش ۳۰ هزار تومان

خب حالا من قیمت شکنی کردم و گفتم که اگر شما میخواهید هرسال یکبار اینترنت فعال کنید، محصول ۴۰۰ هزار تومانی مرا خریداری کنید اما این محصول نظر شما را خیلی جلب نکرد، چون مجبور هستید به یکباره ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنید، شاید در ذهن خود اینطور فکر کنید “ ای وای! ۴۰۰ هزار تومان اینترنت بخرم کارتم خالی میشه!”

اما احتمالاَ بسته ۱ ماهه ۷ گیگ خیلی بنظر شما قیمتی نیست و به اصطلاح با خرید آن حساب شما خالی نخواهد شد.

شاید این یکی از بهترین پاسخ های برای سوال “چگونه فروش خود را افزایش دهیم؟” باشد، بنابراین شما هم میتوانید با قیمت شکنی محصول خود را به شکل راحتتری بفروشید.

مطالعه کنید: چگونه از تبلیغ نویسی کسب درآمد کنیم؟

4- از طریق شبکه های اجتماعی برندسازی کنید

اگر شما به دنبال افزایش فروش خود هستید و هنوز داخل شبکه های اجتماعی فعالیت ندارید، پس باید به شما بگویم که از قافله عقب ماندی رفیق! چراکه تقریباَ همه مردم دنیا در شبکه های اجتماعی حضور دارند و اکثر رقبای شما دراین شبکه ها در حال حاضر برای مخاطبان خود سفره عیدی پهن میکنند.

بجنبید و حضور خود را در شبکه های اجتماعی پر رنگ سازید، شبکه های اینستاگرام، یوتیوب و لینکدین روزانه بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر فارسی زبان فعال دارند و اکثر برندها دراین شبکه ها حضور دارند، بنابراین تبلیغات در این سه شبکه مهم به شما کمک میکند چند قدم به سمت هدف خود نزدیک تر شوید.
راه های بسیار آسان و راحتی هم برای برندسازی دراین شبکه ها وجود دارد که میتواند شما را در مدت ۳ ماه به مخاطبان هدف شما نزدیک کند، منظور من از مخاطبان هدف دراینجا مجموعه های چند میلیونی از مخاطبان است نه هزارتا و ده هزارتا!

بطور مثال شما میتوانید یک پیج اینستاگرام راه اندازی کنید و هر روز اطلاعات مربوط به فروشگاه، محصولات و حوزه کاری خود را در آن منتشر کنید و یا یک ادمین استخدام کنید تا این کار را بصورت حرفه ای برای شما انجام دهد، سپس با بالارفتن تعداد فالوورهای پیج، میتوانید تبلیغات محصولات خود را منتشر کرده و از مخاطبان خود بخواهید تا محصولات شما را خریداری کنند.

خب می پرسید با این روش در مدتی کم چگونه فروش خود را افزایش دهیم؟ در حالیکه راه اندازی پیج تا رسیدن به فالوورهای چند میلیونی یا حد اقل چندهزار فالوور نیاز به تلاش و زمان بیشتری دارد.

راه های میانبری هم وجود دارد اما برای استفاده از این راه های میانبر شما باید جیب خود را تکان داده و کمی هزینه کنید! اینفلوئنسرهایی در اینستاگرام و یوتیوب وجود دارند که هرکدام آنها چندسال زحمت کشیده و هزینه کردند و در حال حاضر چندمیلیون فالوور دارند.
شما میتوانید به اینفلوئنسرهای معروف پول بپردازید تا تبلیغ محصولات شما را انجام داده و فروش شما افزایش یابد.
بنابراین نیازی نیست زمان زیادی صرف کنید، اما فراموش نکنید که فعال بودن دراین شبکه ها باید حتما در برنامه های کاری شما باشد.

تکنیک های افزایش فروش بر روی کاغذ

5- به مشتری برچسپ بزنید!

برچسپ زدن یعنی چی؟ با استفاده از برچسپ زدن چگونه میتوانیم فروش خود را افزیش دهیم؟ مگر میشود به مشتری برچسپ زد؟
خب احتمالاَ این سوالات در ذهن شما شکل گرفته اند و در عجب هستید که چگونه برچسپ زدن در افزایش فروش به شما کمک میکند. روانشاسان پس از تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که آدم ها دوست دارند همیشه در یک گروه عضو باشند یا حداقل برچسپی از یک گروه بر آنها زده شود.
برخی ها دوست دارند آنها را با نام شغل آنها بشناسید، بطور مثال دکتر ها از اینکه آنها را آقای دکتر صدا بزنیم، خیلی خوشحال می شوند، همینطور وقتی شما مهندسان را با برچسپ آقای مهندس صدا میزنید، خنده ای بر لب آنها جاری می شود.

این ویژگی برای همه افراد صدق میکند، در واقع وقتی برچسپ گروه خاصی را به مخاطب می چسپانید، او حساس محترم بودن میکند و از اینکه شما به او احترام و توجه دارید، خیلی خوشحال میشود.
اگر شما محصولاتی چون خودکار، کتاب و دفترچه می فروشد، پس بخاطر داشته باشید که مخاطبان هدف شما اکثرا افراد باسوادی چون دانشجویان، محققان، مدیران و دانش آموزان هستند.

بنابراین شما میتوانید در متن های تبلیغاتی خود از این برچسپ ها استفاده کنید!!!

بطور مثال متن تبلیغاتی شما برای فروش کتاب دانشگاهی میتواند چنین باشد “ دانشجویان و محققان عزیز با خرید کتاب های اصول مهندسی از تخفیف ۲۰ درصدی مهرماه برخوردار شوید”
اگرچه این یک مثال حرفه ای و دقیقی نبود اما شما میتوانید باتوجه به کسب و کار خود و با توجه به ذهنیت خودتان متن های تبلیغاتی اینچنینی آماده کرده و در تبلیغات خود از برچسپ ها استفاده کنید و فروش خود را افزایش دهید.

بیشتر بدانید: ۷ تا از پردرآمدترین شغل ها در جهان

6- نواقص محصول خود را بیان کنید

شاید با خود بگویید این اشتباه بزرگی است، با بیان کردن نواقص محصول چگونه میتوانیم فروش خود را افزایش دهیم؟ اما این یک تکنیک جدید است.
اگر شما با مشتریان خود صادق باشید، مشتریان به شما اعتماد میکنند، خب همه این را میدانند که هر محصولی عیب ها و نواقصی دارد و امکان ندارد یک محصول بی نقص باشد، بنابراین اکثر مخاطبان شما اینطوری به محصول شما نگاه میکنند.

وقتی شما مزیت های محصولات خود را بیان میکنید، در ذهن مشتریان اینطور تصور می شود که “ خب این که داره فقط از محصول خود تعریف میکنه، حالا خدا میدونه چه عیب هایی داره، کاش کمبود ها و عیب هاشم میگفت که من بهتر میتونستم در خرید خود تصمیم بگیرم”

این جمله و هزاران جمله مشابه این در ذهن مخاطب ایجاد می شود که به شکل معما در ذهنش می پیچد اما اگر شما در کنار مزیت های محصول خود بطور صادقانه از عیب و نواقص هم بیان کنید، مشتری به شما اعتماد میکند و با خود میگوید” چه خوب، این فرد درستی هست، خیلی صادقانه و رک و راست همه خوبی و بدی های محصولشو گفت، بنظرم اینو بخرم ضرر نمیکنم، چون این‌ برند قابل اعتمادیه”

به این دلیل هیچ معمای دیگری در ذهن مشتری باقی نمیماند و این شانس خرید محصول را افزایش میدهد.

7- جایزه بعد از محصول تعیین کنید

سبد خرید که پول را انتقال میدهد

یکی دیگر از تکنیک های افزایش فروش این است که شما کاری کنید که مشتری از سر شوق محصول شما را خریداری کند، شوق دریافت جایزه ای که بعد از خرید محصول بدست خواهد آورد.

بیایید موضوع را کمی گسترده تر کنیم، شما راجب حس رضایت آنی چیزی شنیده اید؟ خب بیایید راجب رضایت آنی بگوییم، رضایت آنی همان احساسی خوبی است که همه ما دوست داریم آنرا در لحظه و درجا تجربه کنیم.

بطور مثال خرید ماشین تویوتا کرولا ۲۰۱۸ به ما حس خوبی میدهد و لذت آن را زمانی حس میکنیم که ماشین را خریده و سوار آن شویم، به همان حس لذتی که ما در حال رانندگی از ماشین داریم، رضایت آنی میگویند.

فردی را تصور کنید که گوشی آیفون ۱۴ را خریده است از لمس کردن صفحه آن لذت میبرد، به این حس هم لذت آنی میگویند.
این حس لذت آنی چیزی است که مطمئنا شما هم بارها تجربه کرده اید و در حال حاضر متوجه منظور من می شوید. حالا اصل مهم این است که شما این حس را برای مشتری ایجاد کنید.

جالب است نه؟

اگر شما برای فروش یک گوشی آیفون ۱۴ جایزه برنده شدن در قرعه کشی ساعت اپل لمسی را تعیین کنید، اکثر مخاطبان شما بخاطر برنده شدن در قرعه کشی ساعت اپل، گوشی را خواهند خرید.
اگرچه گمان میکنم این مثال خیلی واضحی نباشد (در مثال زدن خیلی حرفه ای نیستم) اما شما میتوانید همین تکنیک را برای فروش هر محصولی انجام دهید.

کلیک کنید: تولید محتوا چیست؟

نتیجه گیری

در دنیای پر هیاهوی امروزی رقابت کردن سخت است اما شما میتوانید با تکنیک های فروش، به افزایش فروش محصول خود پرداخته و درآمد خود را چندبرابر کنید. من دراین مقاله سعی کردم با توجه به جدیدترین تکنیک های روانشناسی فروش و با توجه به تحقیقات علمی بهترین روش ها را برای شما عزیزان بیان کنم.

امیدوارم بتوانید در این بازار رقابتی قوی، با قدرت و جرأت تمام وارد شده و فروش محصولات خود را افزایش دهید. ما در تیم دیجی نیکان سعی میکنیم بهترین ها را برای شما عزیزان ایجاد کنیم، از شما عزیزان میخواهیم تا با همراهی و یاری خود به کت انگیزه دهید تا اطلاعات بهتری به شما عزیزان ارائه دهیم.

شاد و پیروز و موفق شوید.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
هادی امیری

هادی امیری

از کودکی علاقه خاصی به تکنولوژی و پیشرفت های علم داشتم و همین علاقه باعث شد سالها در حوزه تکنولوژی تحقیق کنم و در نتیجه به یک طراح سایت و مشاور کسب کار های آنلاین تبدیل شدم و این در حالیه که در حوزه های دیگه هم به صورت مستمر فعالیت دارم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از