آیا ChatGPT پایان شغل محتوا نویسان خواهد بود؟

آیا ChatGPT متواند جایگزین شغل محتوانویسی شود؟

ربات ChatGPT که در اواخر سال 2022 خلق شده است انقلابی در سراسر جهان به پا کرده است و با ورود آن در عین حال که شغل های زیادی محو شدند، یک سری شغل های جدیدی نیز ایجاد شدند و در نهایت بسیاری از افراد نیز در معرض بیکار شدن هستند. از آنجایی‌که ChatGPT قدرت بسیار بالایی در تولید محتوای متنی دارد اکثر محتوانویسان هراس دارند که مبادا با پیشرفت تکنولوژی هوش مصنوعی به جمع بیکاران آینده بپیوندند و دیگر از این شغل درآمد نخواهند داشت.
پاسخ دقیق به این سوال که آیا ChatGPT خواهد توانست جایگزین محتوانویسان شود را باید از لابلای اطلاعات و تحقیقات دریابیم ، ما در این مقاله با توجه به مطالعات و تحقیقات کارشناسان خود به همه سوالات مورد نظر پاسخ داده ایم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

  • ChatGPT چیست؟
  • چرا ChatGPT نمی‌تواند جایگزین محتوانویسان شود؟

ChatGPT چیست؟

تأثیر هوش مصنوعی بر شغل های مختلف

ChatGPT یک نوع ربات هوشمندی است که بر اساس الگوریتم های کدنویسی شده است که قابلیت چت دارد و مخاطبان می‌توانندهر نوع سوالی داشته باشند بپرسند به دلیل این‌که این ربات در تمام رشته های شیمی، فیزیکی، ریاضی، برنامه نویسی، علوم فضایی و دیگر علوم اطلاعات دارد، شما می‌توانید هر نوع اطلاعاتی را که نیاز دارید در کسری از ثانیه از طریق این ربات دریافت کنید.ربات ChatGPT از روی مغز انسان الگوبرداری شده است و قدرت یادگیری بسیار بالایی دارد علاوه بر آن هوش بالایی در نوشتن مقالات وبسایت، برنامه نویسی و کدنویسی دارد بنابراین اگر شما از ChatGPT بخواهید که برای شما یک مقاله‌ای در مورد تجارت الکترونیک بنویسد، او این کار را به خوبی انجام خواهد داد و مقاله ای که می‌نویسد قابل استفاده است.

اگرچه استفاده از ChatGPT در اکثر کشورها ممنوع شده است، بسیاری از شرکت ها و محتوانویسان به آن دسترسی پیدا کرده اند و آنرا در مراحل مختلف آزمایش کردند، رباتی که تا کنون دراین حد رشد کرده است، ممکن است رقیب آینده بسیاری از شغل ها باشد.
این ربات قابلیت ترجمه متن از یک زبان به زبان دیگر را دارد به طور مثال اگر شما یک قسمتی از یک متن فارسی را به آن بسپارید و ازش بخواهید که آنرا به زبان انگلیسی ترجمه کند، ChatGPT در عرض چندثانیه این متن را به شما ترجمه خواهد کرد.

از هوش مصنوعی می توانیم در کارهای مختلفی استفاده کنیم

الگوریتم های این ربات به‌طوری طراحی شده اند که قابلیت یادگیری دارند به همین دلیل محتواهایی که به زبان انگلیسی توسط این ربات تولید می شوند بسیار حرفه‌ای و سئو شده هستند، البته این قدرت محتوانویسی در زبان فارسی برای این ربات وجود ندارد و از آنجایی‌که ربات ChatGPT قدرت درک احساسات و توانایی تشخیص فرهنگ های مختلف را ندارد، نمی‌تواند شبیه محتوای مقاله‌نویسان حرفه‌ای بنویسد.

بسیاری از کاربران ما این سوال را پرسیدند که چرا محتوای تولید شده توسط ربات ChatGPT در نتایج گوگل ظاهر نمی شود؟ با وجود اینکه ChatGPT یک نویسنده خیلی خوبی است اما هنوز حیثیت یک ماشین را دارد که فقط می تواند اطلاعات تولید کند در حالیکه شما برای نوشتن یک مقاله فارسی حرفه ای باید نکات زیادی را مد‌نظر داشته باشید از جمله متن باید سئو شده باشد، خوانا و کاربرپسند باشد و در نهایت اطلاعات مقاله مورد نظر به‌روز‌شده باشد، در غیر آن گوگل متن های ماشینی که در اصل خشک و بی روح هستند را به خوبی تشخیص می‌دهد و جریمه می‌کند.

اما آیا این ربات در آینده جایگزین محتوانویسان خواهد شد؟ با این سرعتی که ChatGPTپیشروی می‌کند، شکی نیست که شغل های زیادی را متأثر ‌می‌کند، همین حالا هم برخی از متخصصان در هراس هستند که مبادا شغل خود را از دست بدهند، به قول فیزیک‌دان معروف جهان استفان هاوینگ ” چرا من نباید از مبارزه با یک ربات هیجان زده شوم” در اکثر کشورها بسیاری از محتوانویسان حرفه‌ای با خلق این ربات هیجان زده شده اند و از بیکارشدن در آینده می‌ترسند.
برخی از دانشمندان نیز پس از تحقیقات و آزمایش های زیاد به این نتیجه رسیده اند که ChatGPT فقط یک ربات است و نمی‌تواند جایگزین خوبی برای محتوانویسان باشد. ما در زیر به توضیح چند دلیل در این مورد پرداخته ایم.

چرا ChatGPT نمی‌تواند جایگزین محتوانویسان شود؟

محتوانویسی یک شغل تخصصی است

دلایل زیادی بر عدم از بین رفتن این شغل ها توسط ChatGPT وجود دارد، یکی از مهم‌ترین دلایل این است‌که محتوانویسان انسانی می‌توانندخلاقیت داشته باشند در حالی‌که ChatGPT نمی‌تواند خلاقانه عمل کند، در واقع خود ChatGPT توسط انسانها خلق شده است، پس دلیلی وجود ندارد که این ربات بتواند یک جمعیت بزرگی از انسانهای خلاق را بی‌کار کند.

بیشتر بدانید در ” ChatGPT چیست و چگونه کار می‌کند

1- محتوانویسی یک شغل تخصصی است

بسیاری از اطلاعات و پاسخ های تولید شده توسط این ربات تکراری هستند به این مفهوم که اگر یک مقاله 1500 کلمه‌ای توسط این ربات تولید شود، بسیاری از جملات تکراری و غیرقابل درک خواهند بود زیرا ChatGPT یک رباتی است که توسط چند الگوریتم ساخته شده است و این الگوریتم ها توانایی درک احساسات و تشخیص فرهنگ یک جامعه را ندارند. بنابراین پرچم محتوانویسان تا هنوز در اهتزاز است و در‌صورتی‌که کسی قصد استفاده از یک مقاله حرفه‌ای در وبسایت خود را داشته باشد، ناگزیر است به یک مقاله نویس حرفه‌ای مراجعه کند.

2- محتوای تولید شده توسط ChatGPT ماشینی است

بر اساس آزمایش های انجام شده مقالات تولید شده توسط ChatGPT به دلیل خشک و بی روح بودن توسط گوگل تایید نمی‌شوند زیرا بسیاری از مقالات فارسی تولید شده توسط این ربات نامفهوم هستند و مخاطبان با مطالعه کردن مقاله اطلاعات را درک نمی‌کنند. بنابراین گوگل به این نتیجه رسید که فقط مقاله نویسان حرفه ای می‌توانند مقالات کاربرپسند و روان بنویسند و با در‌نظرداشت فرهنگ ها، آداب و رسوم و ارتباطات مخاطبان به‌طور حرفه‌ای مشتری جذب کرده و فروش یک وبسایت را افزایش بدهند.

3-محتوانویسان خلاق هستند

شرکت OpenAI انقلابی در جهان برپا کرده است

بازاریابان آنلاین برای جذب مشتریان خود از تکنیک های ویژه ای استفاده می‌کنند که باعث جذب مشتری می‌شود و در بخش فروش محصولات هر روز تکنیک ها و روش های جدیدتری خلق می کنند و از ذهن خلاق خود برای افزایش فالورها در شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند، در حالی‌که ربات ChatGPT چنین خلاقیتی ندارد، زیرا پس از ورود این ربات در بازار کار تولید محتوا، چندین بار توسط متخصصان مورد آزمایش قرار گرفت که موفق به تولید محتوای یونیک و کاربرپسند نشد.
در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که ChatGPT نمی‌تواند جایگزین خوبی برای محتوانویسان باشد و شغل آنها را در معرض نابودی قرار دهد، بلکه می‌تواند به عنوان یک منبع اطلاعاتی بزرگ در هنگام نیاز اطلاعات دقیقی را در اختیار کاربران قرار دهد.

کلام نهایی

ربات ChatGPT که به تازگی وارد دنیای الکترونیک شده است، در شغل های مختلفی چون محتوانویسی، برنامه نویسی، مشوره دهی و دیگر شغل ها نفوذ کرده است. ما در این مقاله سعی کردیم در مورد ChatGPT و تأثیر آن بر شغل محتوانویسی را بررسی کنیم. امیدوارم مقاله فوق مورد تایید شما عزیزان قرار گرفته باشد.

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
سهراب رستمی

سهراب رستمی

من سهراب رستمی هستم، یکی از بنیانگذاران دیجی نیکان... چندسالی است عشق وعلاقه به نویسندگی مرا وادار به تولید محتوای نوشتاری و ویدیویی کرده است، عاشق نوشتن هستم و دوست دارم همیشه با صبر، استقامت و تلاش در کنار همکاران بی نظیرم در دیجی نیکان، در خدمت شما عزیزان باشم. به امید پیروزی، آزادی و موفقیت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مسیر...

پست های مرتبط

کسب درآمد از محتوا نویسی

درآمد محتوا نویسان چقدر است؟

کسب درآمد از محتوا نویسی یکی از هیجان انگیزترین موضوعات در دنیای امروز است. بسیاری از افراد علاقمند یادگیری محتوا نویسی و کسب درآمد از